Pod hlavičku „národní bezpečnost“ se dá skrýt vše. Generál Kostelka o hledání ruské stopy, šmírování čínskými mobily. A nejen to

08.01.2019 21:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Ruská stopa“ je podle exministra obrany a bývalého velvyslance v Rusku generála Miroslava Kostelky zřejmě účinným, ale vymyšleným nástrojem demokratů ve válce proti Trumpovi. Vnitropolitická situace v USA proto nedává podle něj naději na nějaké podstatné zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi – Spojenými státy americkými a Ruskem. „To by přineslo mnoho kladných bodů prezidentovi Trumpovi a bolení hlavy demokratům v době, kdy bude usilovat o znovuzvolení,“ prohlásil generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Pod hlavičku „národní bezpečnost“ se dá skrýt vše. Generál Kostelka o hledání ruské stopy, šmírování čínskými mobily. A nejen to
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Americký prezident Donald Trump v těchto dnech vyslovil pochopení pro sovětskou invazi do Afghánistánu v roce 1979. Podle Trumpa měli Sověti právo v Afghánistánu být, aby zastavili teroristy, kteří odtud do jejich vlasti proudili. Jeho slova vyvolala v Kábulu překvapení, například afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení označil boj proti Sovětům za národní povstání vedené touhou po svobodě. Co si o výroku Trumpa myslíte?

To dost dobře nechápu, protože pokud šlo o protivníky tehdejší levicové vlády, tak to byli mudžáhedínové, podporovaní Spojenými státy a Pákistánem. Jeden dobře informovaný člověk v Moskvě mi svého času řekl, že rychlý vstup sovětských vojsk do Afghánistánu vyvolal podvod tehdejších sovětských generálů na generálním tajemníkovi Brežněvovi, kterému měli údajně doložit, že pokud nebude SSSR rychle reagovat, zasáhnou Američané. SSSR měl ovšem, stejně jako předtím carské Rusko, vždy za prioritu přístup k teplým mořím na jihu a do oblasti Středního východu.

Možná ale, že si prezident Trump vzpomněl i na Usámu bin Ládina, který v Afghánistánu proti sovětům bojoval a založil zde v roce 1988 Al Káidu.

Trump také chce stáhnout značnou část amerických vojáků z Afghánistánu. Co to podle Vás může způsobit? A měli by v takovém případě čeští vojáci v Afghánistánu dál zůstat? Nehrozí, že přijdou o život další naši vojáci?

Podle mě nic není tak horké, jak se uvaří. Faktem je, že po více než deseti letech bojů, a prakticky bez valných výsledků, po miliardách vložených dolarů a za cenu značných ztrát pomalu posiluje přesvědčení, že vojensky se tento konflikt nedá vyřešit. To už v roce 2008 řekl i tehdejší velitel britských sil generál Carleton-Smith a později jej následovali i někteří američtí velitelé. Pokusy o vyjednávání s Talibanem zatím nemají valný výsledek, ať už se to týká moskevských jednání, či chabých amerických pokusů. Taliban striktně trvá na odchodu Američanů ze země. Jednou k tomu prostě dojde a pak budeme i my řešit, co dál. Nepředpokládám ale, že do té doby se Češi z Afghánistánu stáhnou.

Na konci roku 2018 vyvolal velkou odezvu také plán Donalda Trumpa stáhnout vojáky ze Sýrie. Ozvala se kritika, že v Sýrii uvolňuje místo Putinovi a Íránu, případně ještě Turecku. Je rozhodnutí o ústupu USA moudré? Jak bychom, jakožto západní koalice, měli postupovat?

V podstatě ale jde o naplnění volebních slibů prezidenta Trumpa. Jak se ukazuje v poslední době, stažení nebude zase tak rychlé, o tom polemizoval při svém projevu i prezident Putin. Podle mého názoru je zde silně patrný vliv Turecka, které prostě za každou cenu chce potlačit kurdské snahy o vlastní stát, což Turci považují za nebezpečí pro Turecko. Přitom Kurdi jsou podporováni USA, a pokud se Američané chtějí vyhnout další eskalaci napětí mezi USA a Tureckem, svým velmi ceněným a hodnotným spojencem, musí nějak reagovat. Pro Asada to samozřejmě vytváří dobré podmínky pro sjednocení celé země. Nemyslím si ale, že je to špatně, protože tato situace může urychlit mírový proces a ukončit tenhle konflikt.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…