Podvod na lidech, krádež století... A dnes to budou zastírat naším pomlouváním, tuší Marta Semelová

17.11.2013 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V neděli si připomínáme čtyřiadvacáté výročí pádu komunismu. Jak po téměř čtvrtstoletí vypadá komunistická strana? Jak se dívá na léta polistopadového vývoje? Poslankyně Marta Semelová si myslí, že strašidlo komunismu dnes slouží především k zastření problémů, které současná doba lidem přináší. Přitom na začátku prý bylo slibováno něco úplně jiného.

Podvod na lidech, krádež století... A dnes to budou zastírat naším pomlouváním, tuší Marta Semelová
Foto: hns
Popisek: Marta Semelová v půlnočním rozhovoru

Co obvykle děláte v sobotu o půlnoci, kdy náš rozhovor vyjde?

Většinou sedím u počítače a vyřizuji poštu, protože to člověk přes den nestíhá.

V neděli si budeme připomínat výročí 17. listopadu 1989. Vzpomněla byste si ještě, co jste ten den dělala?

Vzpomínám si, že jsem byla doma a koukala jsem na televizi.

Zítra si řada lidí bude připomínat právě tento den a pro řadu z nich to bude příležitost k výkladům, jaké byl ten komunismus zlo. Jak se díváte na to, když se i po čtyřiadvaceti letech oživují tyto reminiscence?

Předně bych chtěla říct, že my si sedmnáctý listopad také budeme připomínat, a to u pamětní desky Jana Opletala. Pokud jde o připomínky sedmnáctého listopadu 1989, tak ty antikomunistické projevy některých politiků či takzvaných umělců jsou vyvolávány zcela uměle, aby zastřely problémy současné společnosti a to, jak někteří politici vědomě obelhali občany této země. Pokud si vzpomínám, tak v té době bylo slibováno, že bude pokračovat socialismus, že tady nebude žádná nezaměstnanost a chudoba, a pokud se na to podíváme dnes, tak je tady sedm set tisíc nezaměstnaných, jsou tu žebráci, lidé bez domova - a to je důsledek toho, co tu předvedly předchozí vlády, zejména ta Nečasova.

V čem podle vás za těch čtyřiadvacet let vlády občany nejvíce zklamaly?

Slibovaly prosperitu, svobodu a demokracii. A když se na ta hesla podíváte, tak prosperita dopadla tak, že to, co tu bylo vybudováno, tak bylo rozprodáno a rozkradeno a zisky jdou do zahraničí. Průmysl, zemědělství, to všechno bylo zlikvidováno, a velké fabriky, které byly zdrojem sociálního uspokojení obyvatel a byla na ně navázána třeba i kultura, sport a zdravotnictví, to vše je pryč.

Pokud jde o tu demokracii, tak ta je tu jenom pro někoho, a svoboda, pokud jsou lidé závislí na tom, aby vůbec měli nějakou práci a uživili rodinu, je také velmi pofidérní pojem.

Dokázala byste polistopadovému režimu alespoň nějaké jednotlivosti připočíst k dobru?

(povzdech) Víte, já když se setkávám s lidmi, tak vidím, že naprosté většině tohoto národa se velmi výrazně zkomplikoval život. Jestli to někomu přineslo dobro, tak té menšině horních deseti tisíc. Ale těm dolním deseti milionům určitě ne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

7:45 Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

„Nekompatibilitu tankové a ženijní techniky bude mít na svědomí někdo jiný, toto není záležitost eko…