Máte před sebou duel s Liborem Michálkem. Jak vnímáte svého soupeře, před duelem v České televizi?
Musím říct, že mi to připadá spíše jako mediální bublina, která za sebou nemá nic, ale zato předstírá, že bojuje proti korupci.
Proč se domníváte, že jde o mediální bublinu?
No protože nikdo neví, co je to zač, pan Michálek. Zeptejte se na ulici, kdo je to Michálek. Nikdo to neví, nikdo ho nezná. Víme o něm jen to, co napsaly noviny, které píší, že je to významný bojovník proti korupci. No, a když si přečtete dnešní rozhovor s Janečkem, tak ten říká, že dal Michálkovi na kampaň 500 tisíc, takže je to vlastně agent Janečka.
To kdyby vyšlo na veřejnost někde v západní demokracii, tak by musel okamžitě odstoupit. Copak se takto dávají peníze kandidátům? To přece nepřipadá v úvahu! Na to jsou přece zvláštní účty, volební fond, etc.etc. Tady prostě létají vzduchem peníze od nějakých milionářů, takže on bude nakonec ve své funkci dělat agenta nějakému dalšímu kmotrovi či kmotrům. Babiše se podařilo vyštípat. Nedostal se do sněmovny, ale máme tu Janečka a jeho klon je Michálek.
Vezměte také v úvahu, že pan Michálek na kontakt s voliči prostě není a jen předkládá nějaké teoretické představy jak omezit korupci. Ale takto to přece nefunguje. Navíc Strana zelených, která ho kandiduje, když jsme navrhovali zákon o majetkových přiznáních, tak hlasovala proti. Takže mi to připadá, že oni to takto hrají, ale v podstatě to nemyslí vážně.
A jaké jsou Vaše hlavní priority?
Je to má dlouhodobá práce pro lidi se znalostí regionu. To je také handicap pana Michálka, který tu nebydlí a k regionu nemá vůbec žádný vztah. Mou výhodou naopak je znalost lidí a jejich problémů, protože v tom kraji žiji celý svůj život a takřka denně se s nimi stýkám. Navíc jim pomáhám i jako advokát, takže znám jejich problémy velmi zevrubně a mohu jejich řešení prosazovat v parlamentu.
V Poslanecké sněmovně patřilo mezi Vaše priority bydlení a problémy s ním spojené. Jak by to bylo v Senátu?
Tu problematiku znám velmi důkladně, nejen jako advokát, ale i jako předseda Svazu na ochranu nájemníků. Senát, jak víme, má zákonodárnou iniciativu, takže můžeme navrhovat zákony, nebo přijdou-li návrhy ze sněmovny, budeme je podporovat nebo vracet, budou-li v rozporu se zájmy lidí. Bylo by také dobré, kdyby kraje, než například vystřelí nějaký návrh, jako například Ústí nad Labem, (návrh zákona o sociálním bydlení) aby se poradili s někým, kdo tomu rozumí. Aby nepředkládali blbosti, které pak sněmovna musí zamítat.
Chybí podle Vás zákon o sociálním bydlení?
Nejen zákon o sociálním bydlení, ale i navazující úpravy dalších zákonů. Navíc by se zákon o sociálním bydlení například vůbec neměl týkat důchodců, kteří celý život poctivě pracovali. To je prostě systémová chyba, která tady nastala, a která se nyní bude těžko napravovat. Možná to bude muset řešit soud. Protože důchodce, který dává 80 procent na bydlení, to je evropské unikum, to prostě nikde neexistuje, zatímco u nás je to běžné.
Tipnete se, zda vydrží vláda Petra Nečase, případně jak dlouho?
Já jsem přesvědčen, že do konce volebního období. Po výsledku krajských voleb jim musí být jasné, že by ve sněmovně dopadli ještě hůř, takže se budou držet zuby nehty a vládních křesel se nepustí. Je ještě co rozdělovat, je ještě co přihrát kamarádům, takže podle mého názoru se nebudou hrnout do žádných předčasných voleb.
-
TÉMA: Senátní volby
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká