Poslední věc, co pětikoalici fungovala. Teď se hroutí, nejde to skrýt. Zaorálek vynesl na světlo

18.02.2024 4:44 | Rozhovor

Fialova amatérská vláda se mohla od svého vzniku spolehnout na jedinou věc, vnitřní jednotu. I ta však vzala za své. ParlamentnímListům.cz to řekl exministr zahraničí a místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek. „Stala se vládou preferující úzkou skupinku privilegovaných. Je to naprostá rezignace na obhajobu zájmů běžných občanů, ze kterých pouze vytahuje peníze,“ stírá zkušený politik vládní kabinet.

Poslední věc, co pětikoalici fungovala. Teď se hroutí, nejde to skrýt. Zaorálek vynesl na světlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Fialova vláda v posledních týdnech zažila první větší otřesy poté, co šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prostřednictvím známého videa zaútočil na premiéra, později přišly jeho výroky o výkupu ČEZu, které bral zpátky, a k tomu kauza „Fialovy záložny“. Jak celou tu situaci berete?

Hroutí se poslední věc, kterou se vláda chlubila, že v čele s premiérem Fialou je schopna si řešit všechny problémy uvnitř a netahat je na veřejnost. Byla to jedna z mála záležitostí, jimiž se vláda dva roky pyšnila a skrývala tím trochu skutečnost, že vlastně nevládne, což nyní už vidět je. V této chvíli mě víc udivuje, že pan Rakušan má tolik času, že se rozhodl dělat turné s podivnými debatami. Je to samozřejmě marketingová kampaň, jak už plno komentátorů řeklo. 

Udivuje mě to proto, že nedávno pan Rakušan přiznal, že má v resortu vnitra vnitřní dluh desítky miliard korun, a dokonce žádá tři miliardy na nejnutnější vybavení policistů a hasičů. Ukázalo se ostatně i při střelbě na filozofické fakultě, že chybí základní věci a hasiči nebyli schopni pomáhat studentům, protože neměli balistickou ochranu, bez které je policisté na místo nepustili. Ministerstvo vnitra proti obraně, která získala 40 miliard navíc, má obrovský deficit. 

O čem to vypovídá?

To je zřejmé. Vypovídá to o tom, že vláda vůbec nechápe, jak souvisí vnitřní ochrana bezpečnosti s vnějškem. Na Ukrajině vidíme, že ochrana obyvatel je těsně spojena s ochranou před vnějším nepřítelem. Ukazuje se, že u nás to nikdo doteď nepochopil. Vnitřní bezpečnost je zanedbaná a ministr Rakušan to najednou po dvou letech ve funkci přiznává. Jestliže jsme posilovali obranu, a to ještě podivným způsobem, měli jsme se také soustředit na domácí bezpečnost. Vláda místo rovnoměrného řešení všech otázek a problému raději nacpe desítky miliard na ministerstvo obrany, které není schopno je utratit, a proto je bude jako zálohy posílat americké společnosti Lockheed Martin coby zálohy na nepotřebné stíhačky F-35. Takto se přece rozumný hospodář nechová. Nechápu, proč se vláda nezamyslí nad koncepcí, aby třeba nakupovaly společně obrana a vnitro. Jestli náčelník generálního štábu Řehka nebo ministryně Černochová každou chvíli vykřikují, že nám hrozí konflikt, není vůbec jasné, jestli sami vědí, co to znamená. Kdyby to věděli, musela by přece vláda dbát i na vnitřní bezpečnost. 

Myslíte, že na to skutečně nemyslí? Anebo jim to nikdo nepřipomíná?

Připadá mi, že selhává opozice ve Sněmovně, když není schopna jim v tomto směru klást otázky, ve kterých by se o tyto záležitosti zajímala. Ptají se snad, jak vláda zajišťuje vnitřní bezpečnost státu, kdyby se odehrál nějaký konflikt? Existuje nějaký promyšlený plán? Odpovědi známe dopředu. Místo toho máme generála, který pouze řinčí zbraněmi a neustále vykřikuje o tom, jaké nám hrozí války a konflikty. Čím víc křičí, tím méně se stát věnuje reálné přípravě na takového hrozby. Žádné návrhy v tomto směru nepadly, pouze řeční a křičí. Ministr vnitra se chová stejně. Teď najednou se po dvou letech ozval, že mu chybí miliardy. Místo práce ale jezdí po pečlivě vybraných lokalitách republiky, dělá kampaň a hraje si na opozici vůči vládě, jejímž je prvním vicepremiérem. 

Volební období se přehouplo do druhé poloviny, není takový přístup obvyklý či očekávatelný?

Mě to opravdu zneklidňuje, protože od některých ministrů slyšíme, že vláda už většinu úkolů splnila; ale není hotovo vůbec nic. Nedělají nic ani k tomu, abychom se vymanili z ekonomické stagnace a z nerůstu, teď už dokonce recese. Nedělá se nic ke změně daňového systému, který je disproporční a prohlubuje se strukturální deficit. Vláda jen řeční, chválí se, průšvihy svaluje na jiné, ale reálně nedělá nic. Bohužel i sněmovní opozice na některé otázky rezignovala a místo toho se hodiny debatuje o korespondenční volbě, která podle mého názoru veřejnost moc netrápí. Ve věcech, kde naše země stojí před klíčovými věcmi, všechno stojí, a ministr vnitra se raději vydává na turné. Regionům, které navštěvuje, vůbec nic nepřináší. Je to podivuhodně pusté a bezvýznamné. Nepřijíždí s tím, že by chtěl najít řešení problémů těch lidí a zavázal by se to prosazovat. On tam je přijede, distancuje se tam od premiéra, natočí si to na sociální sítě a odjede. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …