Lidé unavení po dvou letech proticovidových opatření a restrikcí mají za vzor Švédsko, které je v této oblasti zvenčí velmi liberální. Jaká je realita? V Česku například neočkovaní lidé asi dva a půl měsíce nesmějí chodit do restaurací, na koupaliště či do posiloven, na sportovní utkání či kulturní představení. (I když jim tyto zákazy na základě rozhodnutí soudu a následně i vlády budou končit od 9. února). Existuje něco takového ve Švédsku?
Je zcela správné, že Švédsko se během pandemie ukázalo jako jedna z nejliberálnějších zemí, zejména ve srovnání se zeměmi, které měly drakonická omezení, donucovací opatření a velká omezení lidských svobod a práv. Švédské zdravotnické úřady hovořily především o „doporučeních“, nikoli o povinných omezeních. V létě 2021 to bylo ve Švédsku téměř jako obvykle, ale v prosinci 2021 byla zavedena možná ta nejhorší opatření včetně očkovacích průkazů pro velké akce, kino, kulturu s více než 100 lidmi v hledišti, která také byla aplikována církvemi a jinými shromážděními. Kromě toho byla omezena otevírací doba v restauracích a doporučení na masky. To vše však 9. února zmizí, jak vyplývá z prohlášení vlády z 2. února.
Je počet úmrtí na covid ve Švédsku nějakým způsobem vyšší než v zemích, kde byly šrouby výrazně utaženy?
Během první vlny covidu byl počet obětí výrazně vyšší než v jiných zemích – což se však zdálo být kompenzováno neobvykle nízkou úmrtností později během pandemie. Ale to všechno jsou nejisté informace, protože dnes se lidé začali ptát, jak jsou tyto statistiky vedeny, a mluví se o tom, že zemřeli s covidem, nikoli na covid. Podle švédských oficiálních statistik zemřeli v první vlně především starší multipacienti. Objevila se také studie, která ukazuje, že drakonická opatření s přísným blokováním pandemii neomezila, ale naopak společnosti více uškodila, než přinesla užitek. Podle mého názoru je švédský počet mrtvých způsoben přesnějšími statistikami a i tím, že bohužel lidé s nemocí covid byli na začátku pandemie nesprávně ošetřeni. Skutečnost, že švédské zdravotnictví je poddimenzované a nepřipravené, je pravděpodobně také důvodem, proč v první vlně pandemie na začátku zemřelo více lidí než jinde.
Jak se díváte na přístup Kanady, Austrálie nebo Rakouska (kde je očkování dokonce povinné). Jaký přístup k pandemii je lepší?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban