Lze podle vás srovnávat srpen 1968 v Československu a únor–srpen 2022 na Ukrajině?
Ne, určitě ne. Tehdy byla zcela odlišná geopolitická situace. Ani Západ ani Východ neměly zájem na tom, abychom byli jako země silní a nezávislí – a to i z důvodů ekonomických. Ale upřímně řečeno, většinu těch včerejších výroků politiků na toto téma považuji spíše za jakousi politickou agitku.
Profil Jana Šolty na stránkách Paměti národa
Nadhodím přesto některá nedělní prohlášení. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová: „Před 54 lety nám Sovětský svaz ukázal, že cokoli svobodného mu je cizí a Rusko je dnes stejné.“ A vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že imperiální tendence dříve Sovětského svazu a nyní Ruska se nezměnila. Aniž bych chtěl jakkoliv bagatelizovat srpnové události 1968, které skutečně zhatily sny a plány jedné generace, pokud jde o to včerejší divení se nad hájením geopolitických zájmů, stejně tak si už po dlouhá desetiletí počínají nejenom Rusko, respektive Sovětský svaz, ale především USA a v posledních letech také Čína.
To je nesporně správná připomínka. Ať se nám to líbí, nebo ne. Světové velmoci si skutečně dozorují nejenom své území, ale i vymezený perimetr okolních států. Američané by o tom mohli vyprávět... A my se bohužel už od poloviny 20. století nacházíme oficiálně v té sovětské nebo postsovětské zóně. To není omluva pro počínání Sovětů v roce 1968, ani Rusů nyní, to je pouze doplnění reálného stavu věcí, který dlouhodobě formovala historie.
Považujete Rusko tedy stále za velmoc?
Záleží pochopitelně na úhlu pohledu. Ale přece jen nemůžeme o zemi, která disponuje největším počtem jaderných hlavic na světě, má nejvíce nerostných surovin a je zároveň co do rozlohy největším světovým státem tvrdit, že není velmoc.
Varianta mírových jednání řešení ukrajinsko-ruského konfliktu se vzdaluje, někdo to připisuje i ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, který jednat nehodlá, naopak chce prý bojovat, dokud Ukrajina nezíská zpátky Krym. Není to už trochu z oblasti science fiction?
Víte, herci říkají zpravidla to, co mají.
Takže Zelenskyj je podle vás herec?
Každý politik je v podstatě herec, protože mnohdy říká to, co si sám nemyslí, ale co je ve veřejném (nebo v jiném) zájmu a většinou předčítá projevy, které mu píše někdo jiný.
Tím chci říct, že síly, které za Zelenským stojí, ho můžou právě k takovéto silácké rétorice a na první pohled nesplnitelným a nereálným úkolům tlačit, třeba proto, že se jim z nějakého důvodu hodí, aby válka trvala dalších 10 let – nebo naopak mohou nabídnout tak účinné zbraně, že se takovýto progres skutečně stane reálným. A domnívám se, že právě tyto dva tábory tahající v zákulisí za nitky proti sobě stojí. Od toho se také odvíjejí dodávky oněch klíčových moderních zbraní, okolo kterých se různě taktizuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka