Pravdoláskař musí být v určitém smyslu fanatik. Mladá poslankyně SPD také o loutce Václavu Havlovi

30.11.2019 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Je opravdu obtížné a v podstatě nemožné, si vybudovat takový kult osobnosti, který bude pro všechny naprosto bezchybný,“ říká k významu Václava Havla čtyřiadvacetiletá poslankyně za hnutí SPD Tereza Hyťhová. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlovala, co pro ni znamená 17. listopad, který neměla možnost zažít, jak si ho připomněla a jestli jsou Češi minulým režimem poznamenáni.

Pravdoláskař musí být v určitém smyslu fanatik. Mladá poslankyně SPD také o loutce Václavu Havlovi
Foto: archiv T. Hyťhová
Popisek: Tereza Hyťhová

Nejdříve aktuálně. Poslanci odmítli jednat o přijetí dětských uprchlíků z řeckých táborů. Hnutí SPD bylo jednohlasně proti. Předseda Tomio Okamura prohlásil, že je třeba se postarat o 2600 dětí v České republice – kteří jsou prý bezdomovci. Setkal se s kritikou, že jeho jednání nemá nic společného se zájmy země. Tkví podle vás riziko v tom, že není jasné, jakého věku a původu děti jsou?

Hnutí SPD je velmi sociálně citlivé hnutí, proto navrhujeme, aby se český stát primárně postaral o 2600 českých dětí a nezletilých, kteří jsou podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí na ulici.

Tady připomínám slova vicepremiéra za ČSSD Jana Hamáčka, který řekl, že se problém týká ve většině starších dětí kolem patnácti let - chlapců, u nichž je prý integrace velmi obtížná. Souhlasíte?

Ano, s tímto tvrzením musím souhlasit, naše kultura je naprosto odlišná.

Na druhé straně vznikla iniciativa, která má prý už na dvě stovky rodin, které by děti přijaly. Co vy na to?

Na žádost hnutí SPD jsme obdrželi od syrského velvyslanectví oficiální vyjádření syrské vlády v této věci. Informaci jsme již zveřejnili. Z této informace vyplývá, že syrské zákony neumožňují adopci syrských občanů do zahraničí a návrhy na umístění syrských dětí do České republiky jsou v rozporu s mezinárodním právem a jednalo by se v podstatě o únos. Syrská vláda dále jasně deklarovala, že je připravena se o své občany plně postarat a má k tomu příslušná zařízení. Závěrem bych ráda připomněla, že Česká republika má se Sýrií standardní diplomatické vztahy. Je tedy naprosto standardní, abychom jednali v souladu s platným mezinárodním právem.

Co pro vás, jako čtyřiadvacetiletou poslankyni, znamenalo výročí 17. listopadu?

Pro mě události dne 17. listopadu 1989 znamenají vybojování demokracie. V tento den si demokracii i přes mocenské úsilí vybojoval lid a dal jasně najevo odpor k tehdejšímu režimu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

17:55 Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

Řeči o tom, že zvolení Donalda Trumpa znamená ohrožení demokracie, je katastrofické strašení, ke kte…