„Dá se předpokládat, že počet teroristických útoků bude v Evropě stoupat. Dá se předpokládat, že atraktivita útoků velkotonážními vozidly bude také narůstat, protože jde o jednoduše proveditelný způsob bez náročné přípravy a zvládnout ho může téměř kdokoliv,“ řekl jste mi před dvěma lety v rozhovoru. Po posledních událostech se zdá, že jsou to hlavně střelné zbraně, které útočníci využívají. Je to jen odlišná část celé věci? Čím to je, že se nyní vybírají střelné zbraně?
Přesně tak tomu je, když se snažíme vpasovat do nějakého pořádku, co můžeme a nemůžeme čekat. V době, kdy jsem o tom hovořil, bylo útoků vozidly více, což neznamená, že už k žádnému nedojde. Obecně bych řekl, že pro každého pachatele teroristického útoku je způsob provedení rozhodující v tom, k čemu má nejblíže. Jestli se dostane ke zbraním, umí s nimi zacházet, jestli je pro něj jednodušší si půjčit velký nákladní vůz a podobně. Tady je důležité, aby příprava nebyla odhalena, aby měl šanci celou věc dokončit a nebyl přistižen ještě dříve, než k takovému útoku dojde.
Pokud nejste pitomcem v Barceloně, kdy si jdete půjčit auto a nevíte, na co máte řidičák... půjčit si auto je běžné a nikdo zatím nevidí žádné podezření. Důležité je to, co si člověk může nejlépe opatřit, nebo už to má a umí s tím zacházet. Samotná realizace je v uvozovkách normální chování a těžko se dá takovou věc odhalit preventivně. Je to dáno také tím, čím jsou lidé schopni se inspirovat.
Co říkáte na upozornění ministra Jana Hamáčka po útocích v mešitách na Novém Zélandu, že policie prošetřuje nenávistné komentáře na internetu. Co to znamená? Jde o destrukci svobody slova, nebo o potírání rostoucí nenávisti ve společnosti?
Já jsem zásadně proti jakékoliv státem organizované restrikci slova. Na druhou stranu reakce na sociálních sítích jsou dílem špatné politiky některých politiků, kteří svým způsobem k tomuto postoji některých lidí – a neřekl bych, že jich je málo – přispěli nenávistnou politikou. Vše se dalo dohromady: migrant, muslim, zločinec, protože se to velmi dobře a rychle komunikuje a získávají se politické body. Ukázkou toho všeho je Jaromír Balda z Bakova nad Jizerou, odsouzený soudcem za teroristický útok. Ano, přesně takhle já si představuji islámského teroristu (ironicky). Ten člověk je blázen, pomatenec, který spáchal čin obecného ohrožení, o tom není pochyb. Ale že by to byl terorista?
Podle mne je nepřiměřeně vysoko potrestán a část jeho trestu by si měli vzít za svůj ti, kdo hloupou protimuslimskou politikou, kterou dávali dohromady s migrací – jež byla samozřejmě velmi špatně zvládnutá v Evropské unii, o tom není pochyb – vytvořili pocit, že muslimové, kteří jsou u nás, jsou špatní. A zároveň se vytvořil ve společnosti pocit, že Česko bylo obětí migrace. Žádná migrační krize u nás nehrozila, my jsme ji jenom vytvořili. To, že už na internetu koluje řada vymyšlených záběrů a podobně, je fakt.
Jestli si Hamáček uvědomil, že to nenávistnými reakcemi, schvalováním zabíjení dětí už někdo přehnal – a teď nemyslím ty, kdo reagovali, ale ti, kdo vzbuzují onen pocit – je to dobře. Policie by tohle sledovat měla, protože nelze schvalovat zabíjení nevinných lidí, a navíc ještě malých dětí. To je stejné, jako bychom schvalovali holokaust, nebo bychom tvrdili, že neexistoval. Pokud jsou lidé zabíjení v rámci nějaké ideologie a takovým způsobem, neměli bychom to nikdy v žádném případě tolerovat.
Kromě Donalda Trumpa v Bílém domě navštívil Andrej Babiš i CIA. Nebývá to úplně obvyklé. Co si o tom myslíte? Předává americký prezident jakési noty českému premiérovi, jak si spolupráci představuje? Čím je taková cesta přínosná? A jde o otázku prestiže?
Z hlediska mezinárodního – když je premiér jakékoliv země pozván do Bílého domu, můžeme si myslet o obyvatelích Bílého domu, co chceme, je to prostě prestižní záležitost, o tom není pochyb. Nepochybuji, že tímto uvítáním, které bylo o maličko menší, než kdyby byl ubytován v Blair House, nepochybně musí něco být. Náměstek Landovský sdělil, že koupíme od Spojených států vrtulníky, takže už se asi dohodli. Já to nijak nerozporuji, obecně armáda České republiky vrtulníky potřebuje, zcela jistě se tam hovořilo o Huawei, jaderné energetice a o dalších věcech, to je prostě pravda.
Návštěva v Langley, v sídle CIA, je zvláštní z pohledu toho, že protějškem CIA není Bezpečnostní informační služba, ale ÚZSI – Úřad pro zahraniční styky a informace. Jinými slovy, CIA není kontrarozvědka, ale rozvědka, a i to mi přijde trochu zvláštní. Proč si místo Koudelky nepozvali šéfa civilní rozvědky… nějaký důvod to muselo mít, ale já to nevím. Ale je to zvláštní. Ale že by šéfka CIA byla druhá po Bohu, když přijme nějakého politika… není zase tak výjimečné dostat se do centrály CIA. Obecně si myslím, že v rámci rozvíjení všestranných vztahů se Spojenými státy byla návštěva premiéra Babiše dobře.
Nemělo by jít o rozvíjení vztahů jen se Spojenými státy, ale i s jinými zeměmi. Nemělo by to být jednostranné, což si nemyslím, že by v případě české zahraniční politiky bylo. Řekl bych, že ta návštěva byla přínosná, nějak bych ji nedémonizoval, ani bych ji nezlehčoval. Nebyl to první premiér České republiky, nebyl to první představitel České republiky v Bílém domě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová