Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých

20.06.2019 12:00 | Zprávy

ROZHOVOR Auditorská zpráva Evropské komise není zdrcující, ale velmi kritická k našemu systému přidělování dotací. Většina toho je popis pochybení různých řídících orgánů, za které odpovídali v kontrolovaných obdobích především ministři ODS, TOP 09, ČSSD nebo zelený Martin Bursík. Profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu akademie věd proto radí šéfovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi, aby se v neděli na Letné omluvil demonstrantům a přiznal, že se zmýlil, protože si nepřečetl auditorskou zprávu pořádně. Vědec žasne i nad tím, že by opozice ve jménu svaté války proti Andreji Babišovi kývla na přenesení naší suverenity do Bruselu.

Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Auditorská zpráva Evropské komise je jedním z důvodů, proč demonstranti po celé republice požadují odstoupení Andreje Babiše z funkce premiéra. Mluví se však o ní hodně obecně, ještě jsem se nesetkal s tím, aby ji někdo rozebral tak důkladně jako vy ve svém blogu. Co vás jako fyzika a akademika vlastně přivedlo k tomu, abyste ji tak pečlivě analyzoval?

Osm let jsem byl členem Akademické rady a to, co jsme měli na starosti, když jsme bojovali o přežití Akademie, byly zákony, zvlášť o podpoře vědě a výzkumu z veřejných prostředků, a s nimi související nařízení Evropské rady, resp. Evropské komise. A nařízení je i tohle, které se zabývá střetem zájmů. A protože těm souvislostem trochu rozumím, tak jsem si tu auditorskou zprávu Evropské komise přečetl. Jsem schopen to číst, aniž mi to dělá velké potíže, protože vím, jak to souvisí a jaké je legislativní postavení toho nařízení v Evropské unii. Zjistil jsem, že jsou tam uvedeny určité paragrafy, ale ty neznamenají, že by politik nemohl vlastnit nějakou firmu. To tam není.

Které závěry, k nimž jste dospěl po prostudování zprávy auditorů Evropské komise, jsou podle vás nejzásadnější, když má jít o zdrcující zprávu, jak vykřikují Babišovi odpůrci?

Když se říká, že je zdrcující, tak pro koho je zdrcující? Ta zpráva je – nepoužil bych to slovo zdrcující – velmi kritická k našemu systému přidělování dotací. Většina toho je popis pochybení různých řídících orgánů. Auditoři kontrolovali tři operační programy: Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Životní prostředí a Zaměstnanost. Procházeli žádosti a hlavně tu proceduru, kterou řídící orgány, zřízené ministerstvy, případně kraji, měly dodržovat. Z té zprávy je vidět, že pravidla pro přidělování dotací jsou napsána dobře. Obecně jsou schvalována Evropskou komisí, ale ta detailní jsou naše. No a u nich objevili chyby. Třeba u programu Životní prostředí pro roky 2007-13. Tedy ne teď. Chybí tam důležitá věc, a to zásady etického jednání účastníků řízení. Nebo jinde je bodové hodnocení projektů, ale není tam minimální hodnota, za níž lze dotaci přidělit. To umožňuje řídícímu orgánu ji přidělit komukoli. Takže značnou část zprávy tvoří popis pochybení řídících orgánů. V závěrečné zprávě, která má i ten finanční dopad, píší, že kontrolovali věci, které se týkají procedury obecně, a na základě toho zjistili nedostatky a udělují pokutu 300 milionů. Takže to je způsobeno pochybením nebo špatným nastavením pravidel řídících orgánů, s čímž vůbec nesouvisí to, že je Babiš předsedou vlády. Za to mají plné právo nás postihovat, protože to jsou jejich peníze.

Je to tedy tak, že ze 450 milionů pokuty jdou dvě třetiny na úkor toho, jak fungovaly řídící orgány?

Řídící orgány byly odpovědné za formulace pravidel přidělování dotací a dalších relevantních dokumentů, kontrolu žádostí a rozhodovaly i o přidělení dotací. Je proto užitečné připomenout, že v čele dotčených úřadů byli politici ODS Říman, Kocourek a Kuba či ČSSD Mládek a Havlíček na Ministerstvu průmyslu a obchodu, ODS Drobil a Chalupa či Strany zelených Bursík na Ministerstvu životního prostředí, ODS Nečas nebo TOP 09 Drábek a Müllerová na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Kdyby nebyl Babiš předsedou vlády, tak by byly závěry stejné, stejně jako pokuta 300 milionů. I když je pravděpodobné, že by na tu kontrolu nepřišli, protože by k ní z české strany nedostali podněty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…