Jak je možné, že před volbami lidé hovořili o tom, že chtějí levicovou vládu a nakonec levice skončila jen s 83 poslanci?
Na vyčerpávající odpověď bych potřeboval znát strukturu těch, kdo k volbám přišli. Především věk, velikost obce, výši vzdělání a profesi. Takhle se dá jenom spekulovat. Volební účast nasvědčuje, že výrazné počty lidí se staly apatické a nevěří už nikomu. Volby v podstatě potrestaly strany, které byly ve vládě. ODS, která měla premiéra, jenž se zachoval skandálně, ztratila nejvíce. TOP 09, která měla neoblíbené ministry, byla potrestána o něco mírněji. Myslím si, že především proto, že k ní přešla část voličů, kteří odešli od ODS. Sociální demokraté doplatili na to, že je veřejným tajemstvím, v jakém stupni jsou nejednotní. Povolební vývoj to jen potvrdil. Jediní komunisté z parlamentních stran získali určitý počet nových mandátů. Říká se o nich totiž, že jsou nesystémovou stranou, a lidé, jak se zdá, jsou tímto systémem vládnutí dost rozčarováni.
Nechali se lidé „opít" koblihou?
Myslím si, že pan Babiš by zabodoval, i kdyby koblihy nerozdával. Znechucení politikou je momentálně takové, že jeho heslo „Nejsme jako politici“ našlo velkou odezvu. Navíc předvedl ze všech stran nejprofesionálnější kampaň a neponechal nic náhodě.
Podle vás jsou zejména mladí lidé dnes málo odolní vůči manipulaci. Nevztahuje se to na celou společnost? A jakým manipulacím případně podlehli v těchto volbách čeští voliči?
Před dvěma týdny jsem na jedné z besed v Bratislavě na dotaz z publika prohlásil, že mám pocit, že mladí lidé dnes snáze podléhají manipulaci než v minulosti. V minulosti propagandě nevěřili ani ti, kteří se proti ní nebouřili. Po tomto mém výroku jsem byl nařčen, že tvrdím, že dnešní mladí jsou hloupější, než byli ti o generaci dříve. Nic takového pochopitelně neříkám. Tvrdím pouze, že ti, kdo dělají propagandu dnes, ji provozují mnohem účinněji než jejich předchůdci. Jsou to prostě profesionálové, kteří dokáží využít mentality jednotlivých skupin obyvatel a umí na ně působit selektivně. Využívají marketingových technik, které jsou psychologicky mnohem propracovanější a v tomto smyslu neskonale účinnější a inteligentnější, než byly nástěnky jejich předchůdců v branži.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka