Profesor Sokol k zásahu proti Nagyové a spol.: Pokud z toho vypadlo jen tohle, je to malér

06.08.2013 14:30 | Zprávy

ROZHOVOR Vyjednávání je podstatná součást demokratické politiky a nesmí se kriminalizovat. Ale je dobře, že to na Vojenské zpravodajství prasklo. Filosof, pedagog a bývalý kandidát na prezidenta Jan Sokol to posuzuje takto. Přímou demokracii vidí černě, protože za rozhodnutí v ní nikdo nenese odpovědnost a ta špatná se tudíž nedají napravit.

Profesor Sokol k zásahu proti Nagyové a spol.: Pokud z toho vypadlo jen tohle, je to malér
Foto: rep
Popisek: Profesor Jan Sokol

Dokážete se v záplavě politických kauz ještě orientovat?

Trochu nepřehledné to je, ale toho politického v tom moc není. Moc mě těší, že se korupční podezření konečně nějak řeší a dlouholetá „shovívavost“ snad skončila. Samozřejmě platí, že žumpa smrdí, až když se začne vyvážet, a tak to Nečasova vláda trochu nespravedlivě schytala za všechny předchozí. Teď jen, aby to státní zastupitelství nějak nepokazilo.

Mělo by být politické kšeftování trestné?

To se stát nemůže, protože „kšeftování“ je žurnalistický a ne právní pojem. Vyjednávání, včetně domluv „něco za něco“, je podstatná součást demokratické politiky a nesmí se kriminalizovat. Hned, jak se objevila kauza těch tří poslanců, jsem měl dojem, že státní zastupitelství sáhlo možná vedle a že tohle nepůjde odsoudit jako „korupce“. Premiér zachránil rozpočet a svoji vládu. Ti tři si nijak nepolepšili a jejich jmenování se dá obhájit. Takže jaké „neoprávněné výhody“? Ne, že by nebyli podezřelí, ale to nestačí.

A pokud by z toho spektakulárního obsazení Strakovy akademie ozbrojenci vypadlo jen tohle, byl by to malér. Je to velký paradox. Právně se ještě nic nestalo, pro všechny platí presumpce neviny. A přece kvůli tomu padla vláda. Tohle si i státní zástupce, jako součást státní moci, musí uvědomit, jinak sám nahrává těm, kdo by mu zase chtěli dát náhubek.

Z posledních kauz je asi nejvážnější zneužívání Vojenského zpravodajství. Nemyslíte si, že jsme touto kauzou znemožněni v rámci celého NATO?

Ano, to je vážná věc a ostuda, ale důležitější je, že se to neutajilo, a že to prasklo.

V jednom z rozhovorů jste funkci prezidenta označil za velmi náročnou. Jak ji podle Vás zvládá Miloš Zeman?

Kdo ho trochu zná, nemůže být překvapen. Má velkou zásluhu, že prezident konečně přestal hloupě trucovat vůči Evropské unii (EU). Všichni si lámou hlavu, jak pomoci hospodářství. A přitom asi to jediné, čím může prezident pomáhat, je v naší otevřené ekonomice „dobrá pověst“, čili goodwill země. To ví každá firma, jen naši „ekonomisté“ to jaksi neviděli. Václav Havel nemluvil o ekonomice, a přitom tohle dělal skvěle, kdežto Václav Klaus nás v tom hodně poškodil. Proto jsou na tom Poláci a Slováci teď líp než my a Maďaři. Doufejme, že si to prezident uvědomuje a nepokazí to zase nějakým furiantstvím. A že bude Zeman vládnout svévolně, to si mohl každý spočítat na prstech. Takže Parlament si to způsobil úplně sám nedomyšlenou přímou volbou. Uvidíme, co si s tím počne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

„Prodavači strachu? Jediní, kdo tady nahání strach, jsou právě oni,“ říká na adresu Hradu a vlády eu…