Až náš rozhovor vyjde, mnoho lidí si jej nejspíš bude číst za improvizovaných podmínek. Povodně obrátily zemi vzhůru nohama, lidé jsou evakuováni a nervózně se čeká, co se ještě stane, než začne snad někdy v pondělí voda opadat. Jak podle vás zatím bezpečnostní složky a celá země katastrofu zvládají?
Děkuji složkám integrovaného záchranného systému a všem lidem, kteří pomáhají překonat obtížnou situaci v místech, zasažených povodní.
Přeji všem lidem, kteří jsou zasaženi, nebo se museli evakuovat, aby se co nejrychleji mohli vrátit do svých domovů.
SPD nakoupila kýble, košťata, hadry a předali jsme je lidem do postižených míst. A členové SPD také lidem přímo na místě pomáhají. Také jsme nakoupili balené vody a trvanlivé potraviny a vezeme je do Potravinové banky pro potřebné. Dále jsme například koupili a předali dobrovolným hasičům pivo, jako poděkování. Aktuálně také sháníme po republice vysoušeč zdiva pro školu.
Než přišla velká voda, mluvilo se o vaší nové kampaňové alegorii s názvem „Vládo, vrať bilion“, kde je na Václavském náměstí pomocí umělé inteligence zobrazen bilion korun. Někdo se možná bude ptát, o jaký bilion se jedná, můžete tedy vysvětlit, co se to vlastně má vracet?
Za posledních 10 let se výdaje státního rozpočtu navýšily o bilion korun. Fialova vláda tedy hospodaří s dvojnásobným rozpočtem než předchozí vlády. Nečelí žádné krizi ani přírodní katastrofě. Přesto není schopna udržet vyrovnaný rozpočet, ale naopak nasadila turbo na vytváření státního dluhu. První rok vlády Petra Fialy v roce 2022 se platil úrok státního dluhu 49 miliard, letos je to už 95 miliard, tedy bez tří miliard dvakrát tolik! Za pouhé dva roky! Za tyto peníze by se mohl každému důchodci zvýšit důchod o 3500 korun měsíčně nebo postavit 330 km dálnic. Samotný dluh se zvýšil o bilion korun!
V roce 2014 měla česká vláda výdaje 1,2 bilionu korun a schodek 79 miliard. Letos jsou výdaje 2,2 bilionu, tedy o bilion více, a schodek je 250 miliard korun. To jsou peníze, které nám vytahali z kapes, prožrali a rozházeli. Je to zhruba 1270 europalet v tisícikorunových bankovkách. Zaplnili bychom tím horní půlku Václavského náměstí, jak je vidět na zmiňovaném obrázku. Téměř vše se zpoplatnilo, ale stále nemají dost. A my se tedy vlády ptáme: Kde ten bilion je? Máme se snad lépe, než v roce 2014? Máme snad lepší zdravotnictví, školství, sociální služby? Výrazně vyšší penze? Naše odpověď zní: nemáme. Takže my říkáme vládě: Vrať lidem ten bilion. Peníze zpátky lidem!
Bobtná i stát. Premiér Fiala a spol. slibovali v programovém prohlášení, cituji: „Na základě inventury všech agend státu do konce roku 2023 představíme konkrétní plány na snížení počtu úřednických míst.“ Z příloh návrhu státního rozpočtu na příští rok, který ministerstvo financí poslalo vládě, vyplývá opak, tedy že se počet státních zaměstnanců v příštím roce zvýší zhruba o 1200 osob. Výdaje na jejich platy vzrostou tím pádem o 11,2 miliardy na 277,8 miliardy korun.
Je to ještě o to horší, že Fialova vláda jsou političtí lháři a podvodníci.
Lháři, to je silné obvinění, to byste asi měl vysvětlit.
Jednak naprosto jednoznačně lhali, když slibovali, že nebudou zvyšovat daně, a pak je zvýšili rekordně. A nyní navíc dělají de facto podvod s rozpočtem, protože vloni ve skutečnosti Fialova vláda vytvořila o 45 miliard vyšší dluh, než oficiálně přiznala! Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že vláda totiž část dluhu schovává mimo rozpočet, zřejmě tomu tak bude i v příštím roce – a jde o desítky miliard! Narůstá totiž objem peněz v mimorozpočtových fondech.
Takovéto „schovávání“ ostatně kritizuje i Národní rozpočtová rada. Označuje jej za „přenášení nerovnováh do mimorozpočtových fondů“, které je podle ní „nebezpečné kvůli snižování transparentnosti hospodaření české vlády“.
Pokud jde o rozpočtové příjmy, hodně se v týdnu mluvilo o výstupu ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka ze STAN, že by neodkládal transpozici některých částí evropské směrnice, která by zaváděla emisní povolenky. To by vedlo ke zdražování pohonných hmot. Co na tento nápad říci?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo