První evropský chalífát. A věci, které se nepíší o „žlutých vestách“. Hovoří nestor novinařiny a znalec Francie Milan Syruček

14.01.2019 19:34 | Zprávy

ROZHOVOR Jak dalece se oddálila současná myšlenka Evropské unie od ideí Churchilla a de Gaulla, kteří viděli Evropu „od Atlantiku po Ural“! Dnes její aparát nabobtnal do počtu 170 000 úředníků a stále roste. Bývalý novinář Milan Syruček se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zabývá také francouzskou Sorbonnou, kterou štědře dotují arabské státy, jež se netají tím, že by Francii chtěly mít jako první evropský chalífát, a kde nedávno bez povšimnutí našich médií proběhl incident mezi studentkou a ředitelem o nošení šátku v hodině. V liberalismu se prý tato univerzita nechvalně proslavila už dříve, a to udělením doktorských titulů třem vedoucím představitelům Rudých Khmerů, kteří způsobili ve své zemi genocidu nepředstavitelných rozměrů.

První evropský chalífát. A věci, které se nepíší o „žlutých vestách“. Hovoří nestor novinařiny a znalec Francie Milan Syruček
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Knihu přeložil spisovatel Milan Syruček

Zdá se, jako by vize EU ztrácela glanc. A to v květnu budou volby do Evropského parlamentu. Jak vidíte její budoucnost, nevrátí se třeba k původnímu projektu EHS, nebo naopak bude více vícerychlostních unií?

Vize EU glanc neztrácí, protože žádný nemá. Jak je vzdálena od cílů, které jí určili její zakladatelé! Vznikla v roce 1993, když se na základě maastrichtských dohod přeměnila z Evropského společenství v útvar, který má částečně podobu mezinárodní organizace, zčásti jednotného státu. Od roku 2013 sdružuje 28 států s celkovým počtem 510 milionů obyvatel. Její idea však zrála od konce druhé světové války, zabýval se jí především Winston Churchill, generál de Gaulle hovořil o Evropě „od Atlantiku po Ural“, ale v období studené války Evropu rozdělila železná opona. Po jejím pádu stáli u kolébky EU především francouzský prezident Francois Mitterrand a československý, později český prezident Václav Havel. Právě počátkem devadesátých let Mitterrand celkem třikrát přijel do Prahy za Havlem – předtím po sedmdesát let k nám nezavítal ani jednou kterýkoliv francouzský prezident, Mitterrand byl v prosinci 1988 prvním –, aby spolu diskutovali o podobě integrované Evropy jako volné konfederace států, které si samy budou řešit problémy vnitřní politiky, jen tu zahraniční a bezpečnostní budou mít společnou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…