Radmila Kleslová z ANO hovoří o práci Krnáčové a poprvé též o nálezu textu, který se tvářil jako od Ferdinanda Peroutky

20.07.2015 11:56 | Zprávy

Výrazná politička pražské organizace hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřila k práci pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) i k nálezu textu, který údajně v žertu vytvořil novinář a který se tvářil jako text Ferdinanda Peroutky. Kleslová odpověděla i na otázky, týkající se pražské komunální politiky.

Radmila Kleslová z ANO hovoří o práci Krnáčové a poprvé též o nálezu textu, který se tvářil jako od Ferdinanda Peroutky
Foto: archiv / tan
Popisek: Šéfka ANO v Praze Radmila Kleslová

Na konci června jste se veřejně pochlubila nalezením článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Jenže šlo pouze o žert, jenž měl pobavit úzký okruh návštěvníků Čapkovy vily. Že šlo o falzum, bylo podle autora zřejmé již na první pohled z několika zásadních nedostatků. Co vás tak přimělo článek považovat za pravý? Nebo šlo z vaší strany také o žert?

Celá „kauza“, která se z malého novinářského vtipu rozrostla na hlavní téma letošní okurkové sezony, má i vtipný závěr. Poté, co odborníci z knihovny Národního muzea falzifikát zdarma přezkoumali, byla jsem požádána, zda by padělek i s analýzou mohli zařadit do svých fondů. Rádi jim ho věnujeme.

Domníváte se, že hledaný článek skutečně existuje?

To nejsem schopna zhodnotit.

Jestliže se přesuneme k praktičtějším otázkám. Co vás nyní nejvíce pálí jako starostku?

Praha 10 patří k největším městským částem. Denní agenda tady čítá desítky nejrůznějších žádostí, podnětů, posouzení. Denně se setkáváme s žádostmi občanů o různé formy pomoci, ale ne vždy je v mé pravomoci jim vyhovět nebo je řešit – jako politik nemohu zasahovat a nezasahuji do práce úředníků státní správy. Intenzivně se věnuji záležitostem ze sociální oblasti, školství a bytové politiky . Také mě momentálně znepokojuje výskyt narkomanů v některých oblastech Prahy 10. Postupně se nám situaci daří řešit. Osobně koordinuji postup s ředitelem naší městské policie a ředitelkou oddělení státní policie. Jsme už sehraní a vycházíme si vstříc.

Jaké nejdůležitější investice plánujete v druhé polovině roku?

Investic je celá řada. Budeme otevírat nové centrum pro neslyšící. V Bytovém domě Malešice dokončujeme téměř 200 nových bytů s levným nájemným jako startovací a ústupové bydlení. Dvanáct bytů bude přizpůsobeno pro paraplegiky. Teď v druhé polovině roku vybavujeme byty kuchyněmi. Maminky tam budou mít velkou společnou hernu, senioři svůj klub, v domě bude fungovat velká jídelna. Je to úžasný projekt a věřím, že stejně ho budou vnímat i jeho budoucí obyvatelé.

V červenci jsme odstartovali projekt participativního rozpočtu, nazvaný „Moje stopa“. Každý obyvatel Prahy 10 může teď na mapě naší městské části zanechat „svou stopu“. Stačí navrhnout zlepšení, úpravu či rekonstrukci v naší městské části. Po posouzení proveditelnosti projektu odborníky svůj návrh veřejně představí spoluobčanům a ti pak hlasováním rozhodnou, které projekty se zrealizují. Z rozpočtu jsme pro rok 2015 na tyto projekty vyčlenili 5 milionů korun. Participativní rozpočet je nejvyšší „formou demokracie“ na radnicích a já jsem ráda, že právě Praha 10 je prvním obvodem, kde budou mít lidé pravomoc spolurozhodovat o části našich investic.

Dle vašich slov je vyřešení dlouholetého sporu kolem vršovického stadionu na dobré cestě. Můžete být konkrétnější? A domníváte se, že dojde v dohledné době k definitivnímu rozřešení?

Ano, já věřím, že se podaří prosadit náš návrh, aby fotbalový stadion ve Vršovicích odkoupilo hlavní město Praha a „Ďolíček“ se stal městským stadionem. Zda řešení padne v dohledné době, to neumím odhadnout.

Již více jak před třemi měsíci jste se rozhodla obnovit speciálně zřízené antigraffitové hlídky, které by se měly zaměřovat na nejfrekventovanější ulice. Hlídky se v minulosti osvědčily. Je tomu tak i nyní, nebo jsou sprejeři již sofistikovanější?

Je to trochu jinak: hlídky to ve skutečnosti nejsou. Náš antigraffiti program je založený na spolupráci města s majiteli nemovitostí. Ti se do monitoringu výskytu graffiti zapojí vyplněním jednoduché přihlášky na webu. Jakmile se někde objeví nová „výzdoba“, okamžitě ji z fasády odstraňujeme a zdi chráníme speciálním postřikem. Hlídky tedy nechrání objekty před sprejery, ale rychle a efektivně řeší následky jejich aktivit. Prevenci proti sprejerům koordinujeme zejména s městskou policií. Je velmi obtížná, protože většinou chodí na zdi malovat omladina, u které jsou možnosti potrestání velmi omezené. Je to spíše na rodičích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…