Rathův náměstek: Hejtman byl opatrný. Na celé kauze mi mnohé nesedí

30.05.2012 7:05 | Zprávy

Náměstek středočeského hejtmana pro oblast školství a senátor v jedné osobě Marcel Chládek (ČSSD) je prý v hodnocení Rathovy kauzy opatrný. Zaráží ho i rychlost, s jakou se objevilo další svědectví směřující proti politikům sociální demokracie na Ústecku.

Rathův náměstek: Hejtman byl opatrný. Na celé kauze mi mnohé nesedí
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

S ParlamentnímiListy.cz hovořil u ministerstva školství, kde právě probíhala blokáda pořádaná odbory. Dostalo se tedy i na situaci v regionálním školství a kultuře. Kraje prý suplují stát a dlouho to už asi nevydrží.

Jste jediným politikem, který se na akci platformy Stop vládě objevil. Co vás před budovu ministerstva školství přivedlo? Očekával bych, že z vaší strany častá kritika situace v regionálním školství...

Ano, jsem zde z pozice stínového ministra školství. Není to poprvé, už jsem tu byl na happeningu v únoru. Situace v regionálním školství je katastrofální a škrty v této oblasti mají dopad na celé vzdělávání. Nejde jen o platy pracovníků v oboru, ale i příspěvky na pomůcky, učebnice, či další vzdělávání učitelů. Bez těchto peněz se regionální školství nemůže posunout dál a bude to mít dopad na celkovou úroveň školství v ČR.

Přinesl jste jako náměstek hejtmana jednoho z největších krajů protestujícím nějaký náznak řešení, alternativu, kterou kraj vedený ČSSD může situaci částečně zlepšit?

Kraje se snaží už dnes dávat peníze navíc ze svých prostředků, aby tak dorovnávaly peníze, které chybí od státu. Je to tristní situace, protože tyto prostředky by stát mohl dávat do silnic, nových budov a jinam. Takto se to nedá dlouhodobě řešit. Regionální školství přeci nejsou jen střední, ale i základní školy, kde by byl dopad podfinancování zdaleka nejtěžší. Jsem rád, že současný ministr zrušil nesmyslný návrh Josefa Dobeše na financování školství, protože ten byl prostě likvidační. V Senátu budeme projednávat petici s 62.500 podpisy a já věřím, že pan ministr bude komunikativnější než jeho předchůdce a nalezneme rozumné řešení. Podle zprávy OECD totiž ČR dává nejméně prostředků na vzdělávání. Jak může vláda tvrdit, že jsme zemí se vzdělanostní ekonomikou? Vždyť praktickými kroky popírá své tvrzení.

Blokáda jde dnes i proti ministerstvu kultury. V této souvislosti zaznělo, že těžce podfinancovaná je i kultura v krajích. Krajské vlády neposílají kulturním zařízením mnoho peněz. Není to sice váš obor činnosti, ale musím se zeptat, jak jste na tom ve Středočeském kraji?

Středočeský kraj má o tři miliardy nižší rozpočet než v minulosti. Nejde jen o kulturu, ale třeba i oblast sociální péče, kde jsme museli dofinancovat asi 600 milionů korun. Kraj se samozřejmě snaží peníze, které dříve přišly od státu, doplnit, ale situace je katastrofální. Máme co dělat, abychom třeba památky v majetku kraje udrželi při životě a udrželi turistický ruch. Podpora ve Středočeském kraji je vyšší než v minulosti třeba na kulturní akce.

Hovořilo se zde i o zavírání divadel. Která z těch středočeských jsou nejvíce ohrožena?

Hodně se hovoří o kladenském divadle, to má velké problémy a my jsme jednali, jak pomoci. Obrovský problém pak představují také knihovny. Klesá nám čtenářská gramotnost a v této situaci de facto likvidujeme knihovny jako takové. Minulý týden jsem v Senátu navrhl snížení DPH na knihy. Vždyť nakladatelé jasně říkají, že pokud budeme takto ještě chvíli pokračovat, jejich podniky zaniknou. Nesmíme spoléhat na elektronické knihy, zmizela by část naší kultury.

Jak jsou na tom ve Středočeském kraji třeba muzea? Těm zánik nehrozí?

Samozřejmě že ano. Moc se mi líbil postup kolegy Tomáše Töpfera z ODS, který ukazuje, že problém vnímáme napříč politickým spektrem. Jako jediný hlasoval pro můj návrh a připojil i snížení DPH u vstupenek do divadel, muzeí či na koncerty. Až naše návrhy půjdou do sněmovny, doufám, že napříč politickým spektrem uděláme jakousi národní frontu pro záchranu české kultury a projde to.

Poslední otázka bude trochu mimo téma. Poté, co byl zatčen váš hejtman David Rath s údajným úplatkem ve výši 7 milionů korun, se ani ne za čtrnáct dní objevil vysoce postavený člen KDU-ČSL a zároveň ředitel jednoho z odborů ROP Severozápad Leo Steiner a začal uveřejňovat velmi zajímavé informace o údajném angažmá krajských politických špiček v předražování zakázek. Jak toto jako krajský politik ČSSD vnímáte?

Pevně věřím, že policie dělá to, co dělat má, ale nemohu se zbavit dojmu, že zde máme dvojí metr na politiky ČSSD a na politiky vládní. Vždyť samotný IZIP překoná kauzu Buštěhradského zámku mnohonásobně. A vraťme se do kraje a k jeho bývalému vedení. Tak třeba prodej nemocnic za babku. Co je větší podvod než kauza nemocnice v Brandýse, kde město prodá za nějakou okrajovou částku a nový majitel prodá radnici vedené ODS tyto pozemky, na nichž vydělá 40 milionů, proč se toto neřeší? Rakovnická nemocnice byla prodaná bývalým hejtmanem za ODS bývalému hejtmanovi Plzeňského kraje za ODS. Víte, nás upozorňovali, že před krajskými volbami tu bude snaha dehonestovat naše hejtmany i členy stínové vlády, aby alespoň něco udělali s rostoucími preferencemi ČSSD. Já tedy pevně věřím, že nejde o politickou objednávku.

Jedním ze zatčených je i člen vedení společnosti Puro-Klima Martin Jireš. Připomeňme, že tato firma velmi často dodávala do krajských nemocnic během vlády ČSSD přístrojové vybavení. Na tendry média hlasitě upozorňovala. Jak to vnímáte?

K tomu se těžko mohu vyjádřit, nejsem odborníkem. Stejně jako u stavebních zakázek nejsme odborníky-stavaři, takže jen těžko odhadneme, jestli je ta která silnice, budova, či její rekonstrukce předražená. Proto si kraj najímá odborníky, kteří udělají odhad a měli by odchytit předražené zakázky.

Ale v Buštěhradu k ničemu takovému nedošlo...

Regionální operační program, což je případ Buštěhradu, kam mimo jiné nešla z evropských peněz ani koruna, má kontrolní systém, který v minulosti několikrát snížil nadhodnocenou zakázku. V případě Buštěhradu se tak ale nestalo. Je to taková zvláštní situace  - nyní mi nesedí k tomu, co se v Radě kraje dělo. Že tam byla nějaká opozice v podobě náměstka pro zdravotnictví Seidla? Kdo jiný, než on, který nese politickou odpovědnost, nás měl u těch předražených nákupů vybavení nemocnic upozornit, že tady je to předražené?

David Rath je ale také docela zkušený zdravotník, nebo ne?

A byl to právě on, kdo vždy na výtku někoho z Rady, že ta a ta věc je podivná, řekl, že to necháme zkontrolovat a stáhneme to. Byli dokonce najímáni nezávislí odborníci a jejich materiály jsme měli na stole. David Rath byl v tomto ohledu velice opatrný člověk, proto mi to celé moc nesedí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

19:26 Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Někteří jsou schopni po orwellovsku nejen lhát, ale principem do…