Rychetský posílal Putina do Haagu, soudil Rusko. Teď narazil. „To neměl říkat,“ drží se diplomat za hlavu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.03.2022 9:12 | Rozhovor

„Samozřejmě, že se Putin dopustil agrese a vede zemi, která se dopustila agrese vůči suverénnímu státu, ale strašení argumentací o soudu v Haagu kulhá. Rusko není signatářem takzvaného Římského statutu a nikdy nevydá svého prezidenta k souzení,“ tvrdí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), bývalý ministr zahraničí a pedagog institutu CEVRO.

Rychetský posílal Putina do Haagu, soudil Rusko. Teď narazil. „To neměl říkat,“ drží se diplomat za hlavu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Cyril Svoboda v minulém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz odmítl, že by Ukrajina byla připravena na vstup do Evropské unie nebo do Severoatlantické aliance. Ukrajina má nyní statut kandidátské země, který jí přidělil právě Brusel. Ozývají se však hlasy, že by měla být země do Evropské unie bleskově přijata.

„To, že se zahájí proces s Ukrajinou jako kandidátskou zemí, je spíše politické gesto, které říká, že je tu i právní závazek pokračovat v úzké spolupráci. A když se podíváme na dějiny vyjednávání s Tureckem, pravda, od samého počátku nešlo o kandidátství, ale s Tureckem se jedná už od roku 1962. Je třeba říci, že závazek může vzniknout a já ho podporuji, ale půjde o proces mimořádně dlouhý a může trvat i desetiletí. Určitě se nejedná o otázku pár let. I tato válka, která probíhá, má na rozhodnutí negativní dopad a mimořádně komplikuje nejen vstup do Evropské unie. Už jen to, jak bude společnost vypadat po válce, lidé budou mít hromadu zbraní, mohou se vyřizovat účty, někdo bude chtít brát spravedlnost do svých rukou… Je třeba usmíření společnosti a konsolidace vztahů. Tím se Ukrajina vzdaluje členství v Evropské unii,“ upozornil Svoboda.

Dohoda musí být win-win

Rusko stanovilo Ukrajině podmínky, za jakých se svými vojsky opustí Ukrajinu. Žádá zredukování armády, vyhlášení neutrality, slib, že Ukrajina nevstoupí do Severoatlantické aliance, ale také vzdání se Donbasu a uznání proruských disidentů. Ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj podle Svobody nemůže přijmout podmínky Ruska, pokud nenastanou podmínky také z druhé strany – tedy té ukrajinské: „To nepadá v úvahu, že by je přijal. Jsem zastáncem jednání a mnohokrát jsem řekl, že není možné vyjednávat s výsledkem jeden tisíc ku nule. I kdyby Rusko řeklo, že svá vojska stáhne, je to strašně málo. Legitimizovali by tím vtrhnutí do Ukrajiny, kdyby závazky byly pouze na straně Ukrajiny, která by slíbila pět, šest slibů, a Rusko by řeklo: Tak my se stáhneme. To by byl velký neúspěch. Proto musí jednat, a jak se říká, výsledek by měl být win-win,“ uvedl bývalý ministr zahraničí.

Sám přitom věří, že řešení lze najít. „Chápu Ukrajinu, že když Rusko řekne nějaké podmínky v prvním jednání, tak ukrajinská delegace neřekne: To jsme si oddechli, přistupujeme na vaše podmínky. Tak to nebude. Pro mě je pozitivní výsledek neúspěšného jednání v tom, že se nebouchlo dveřmi a že se bude dále jednat. Bude se hledat řešení,“ řekl Cyril Svoboda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…