Schillerová: Bude hůř? Jsme připraveni. Dala jsem peníze lidem. Zde je pravda o rozpočtu

06.11.2019 9:17 | Zprávy

ROZHOVOR Pravice podle ministryně financí a vicepremiérky Aleny Schillerová hraje ve prospěch pojišťoven, které si před lety vylobbovaly nespravedlivé podmínky a platí desetkrát nižší daně než banky. České veřejné finance jsou dle Schillerové zdravé. Šéfka státní kasy ParlamentnímListům.cz též řekla, co by se muselo stát, aby se růst české ekonomiky brutálně propadl.

Schillerová: Bude hůř? Jsme připraveni. Dala jsem peníze lidem. Zde je pravda o rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí

Paní ministryně, ve Sněmovně je stále zablokovaný daňový balíček a zvýšení rodičovské. Mimořádné schůze zatím k ničemu nevedly. Nebyl to promarněný čas?

Byl. Balíček mohl být dávno schválen, nic tomu nebránilo. Jsme ve třetím čtení, nejsme v prvním čtení, ale ve třetím; a to by už nemělo být o debatě, všechno je vydebatováno. Navíc já jsem osobně byla účastna všech jednání v rozpočtovém výboru. Pokud mohu, jsou to zásadní věci a umožní mi to čas, chodím na rozpočtový výbor. Neposílám náměstky, ale chodím si tyto zásadní věci obhajovat sama, takže i ta technická debata nad čísly, nad konkrétními fakty, ta prostě proběhla. 

Selhává tady mechanismus ve Sněmovně, chtělo by to předělat jednací řád. Třetí čtení by mělo být opravdu jen o pozměňovacích návrzích, a ne tam vést debaty. Že jde o obstrukce, o tom není pochyb a opozice se tím ani netají. Opozice může zabránit jedinému, uvidíme, jestli se jí to podaří. Jde o zkušené politiky, dobře vědí, že to nemohou obstruovat do nekonečna, všechno má své limity. Teď se hraje o datum účinnosti 1. ledna 2020, to je jediné, o co běží. A na rovinu si řekněme, že tím pádem běží o pojišťovny. Jde o souvislost s novelou zákona o dani z příjmů a novela zákona o dani z příjmů musí vždy platit na celý rok, takže účinnost je nezbytná od prvního ledna.

Jaké je hraniční datum, do kdy se to ve Sněmovně musí zvládnout?

Musíme samozřejmě počítat s tím, že Senát má na projednání 30 dnů. Pokud to do 30 dnů neprojedná, pohlíží se na to, jako by to bylo schváleno. Můžeme počítat s tím, že Senát využije svou maximální lhůtu, a když se podíváme na složení horní komory, musíme počítat s tím, že to bezesporu Sněmovně vrátí. Tedy musí zůstat prostor přehlasovat senátní veto. Nějaký čas tu ještě je, ale krátí se.

Co se týče opozičních obstrukcí ve Sněmovně, je to podle vás tak, že už jen zneužívají parlamentní mechanismus, který takové protahování umožňuje?

Bezesporu. Tady je bohužel mechanismus, což říkám naprosto pragmaticky a bez emocí, který umožňuje menšině terorizovat většinu. Je tu vládní většina, byť tedy máme menšinovou vládu, ale i komunisté se nahlas vyjadřují, že vládní daňový balíček podpoří. Síla hlasů to prosadit zde je. To, co v balíčku prosazujeme, má vláda jasně ve svém prohlášení, takže nejde o nic nového. Všichni s tím mohli počítat, hlavně pojišťovny, o které tu nejvíc běží.

Zastavme se u těch pojišťoven. Opozice a část veřejnosti to hodnotí jako snahu vydrancovat pojišťovny. O co tedy z vašeho pohledu jde?

Celé to je o tom, že si pojišťovny před téměř 20 lety vylobbovaly selektivní daňovou výjimku. A víte, že my proti daňovým výjimkám bojujeme. Pojišťovny jsou sektor, který vzhledem ke své specifičnosti má značně široký prostor při tvorbě účetních rezerv, kde se při jejich výpočtu používá různých odhadů budoucího vývoje. To jim umožňuje poměrně široký prostor tvorby daňově uznatelných rezerv. Nejde o to, že si tvoří rezervy, to může každá korporátní firma, bankovní sektor atd. Ale jsou pro to jasně nastavená pravidla. 

Kdybyste podnikal a měl třeba eseróčko, tak byste si třeba tvořil také nějaké rezervy a věděl byste, že na to existují zákonem stanovená pravidla. Když si vytvoříte rezervu jako daňově uznatelnou, tak ta vám snižuje základ daně a ovlivňuje to, kolik ve finále zaplatíte. To mají pojišťovny. Objevují se různé chiméry, které šíří opozice, zejména bývalý ministr financí pan Kalousek, který podle mého názoru nepochopil, že tady už je jiná doba.

Chiméry, že to pojišťovny ohrozí, to prostě není pravda. Platí zde určitá evropská směrnice, která zajišťuje vysokou míru solventnosti pojišťoven kombinací tvorby technických rezerv a solventnostního kapitálového požadavku. My chceme, aby ty daňově uznatelné rezervy byly tzv. solventnostní rezervy. Velmi zjednodušeně ty rezervy, které si musí tvořit, aby zajišťovaly tyto solventnostní požadavky, ty chceme, aby byly jako daňově uznatelné. Ale všechno, co tvoří nad tyto požadavky v souladu s účetnictvím není nijak návrhem omezováno, ale nebude daňově uznatelné. Takže my říkáme: dodaňte to. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

12:06 Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Davy se vrhají do vody, kde není slíbený přičarovaný most a skandují: Ať žij…