Šéf Úřadu vlády a lídr zemanovců vypráví, jak se na vládě vypořádal s tím, co zůstalo po Nagyové

24.10.2013 20:59 | Zprávy

ROZHOVOR Radek Augustin je vedoucím Úřadu vlády a lídrem SPOZ v Olomouckém kraji. Musel se vyrovnat s dědictvím Jany Nagyové a popisuje, jak dával úřad do pořádku. Privatizaci OKD si podle něj Bohuslav Sobotka do výkladní skříně dát nemůže. Miloš Zeman je podle něho dobrý prezidentem a vyzrálým státníkem a SPOZ nabízí solidní osobnosti i program.

Šéf Úřadu vlády a lídr zemanovců vypráví, jak se na vládě vypořádal s tím, co zůstalo po Nagyové
Foto: spoz2013.cz
Popisek: Radek Augustin

Vy jste lídrem SPOZ v Olomouckém kraji, který sousedí s krajem Moravskoslezským, který je zasažen krizí kolem OKD. Jak se díváte na celou záležitost, včetně toho, zda privatizace za vlády ČSSD proběhla, tak jak měla?

V době, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka z ČSSD, byl prodán menšinový podíl OKD za 4,1 miliardy korun a obratem to bylo prodáno panu Bakalovi, který vydělal na těžbě uhlí desítky miliard. Nyní pan Bakala požaduje šest až osm miliard na takzvanou útlumovou těžbu. Útlumová těžba by byla oprávněná, pokud by se to podobalo příkladu Porůří. V Porůří se německý stát podílel na útlumové těžbě, protože měl před tím podíl na ziscích.

Tento způsob podnikání, který představuje nyní pan Bakala, mi připadá jako raubtierkapitalismus, jak říkal Helmut Schmidt, tedy jakýsi raubířský kapitalismus, kdy zisky připadají podnikateli, ale náklady platí společnost a stát. Stát si měl lépe pohlídat privatizaci takových podniků. Problémem ostravského uhlí je drahá doprava zvyšující jeho cenu a jeho zlevnění by napomohla lodní doprava a vybudování kanálu Odra-Dunaj.

A jak se díváte na roli tehdejší vlády, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka z ČSSD?

Jako vysoký státní úředník nechci kritizovat jiné politiky. Pokud bych měl ale odpovědět jako lídr SPOZ v Olomouckém kraji, tak tak způsob té privatizace budí pochybnosti a nepatří zrovna do výkladní skříně úspěchů Bohuslava Sobotky.

Vy jste nedávno propustil paní Šimůnkovou  z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Ona tvrdí, že šlo o politickou záležitost s tím, že má jiný pohled na lidská práva než vláda...

Já jsem jsem ji odvolal z úřednické pozice, z funkce zmocněnkyně odstoupila sama a vláda její rezignaci přijala. Ředitele sekce jmenuje a odvolává vedoucí Úřadu vlády a já jsem striktně postupoval dle zákoníku práce. Pro vedoucí i řadové zaměstnance musí pravidla platit stejně. My jsme paní Šimůnkové navrhli adekvátní pracovní zařazení, které ale odmítla. Tím to pro mě z hlediska úřednického postupu skončilo. Odborné znalosti paní Šimůnkové neodpovídaly manažerské funkci ředitelky sekce. Šlo o věci, které se týkaly její práce v týmu, komunikace v týmu, vedení týmu a nedostatečné odbornosti či pracovní výkonnosti a respektování či dodržování pravidel, které na Úřadu vlády jsou. Nevidím důvod, proč bych komentoval její zastírací manévry o tom, že šlo politické důvody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

7:45 Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

„Nekompatibilitu tankové a ženijní techniky bude mít na svědomí někdo jiný, toto není záležitost eko…