Šéf nevládní americké organizace Haznedar pro PL: Emigranti posílí zemi, do které míří. Dejme Afriku a Evropu dohromady

24.10.2015 19:10 | Zprávy

ROZHOVOR Turecko obchodně posiluje a získává vliv nejen na Blízkém či Středním Východě. Svědčí mu prohlubující se kontakty s Evropskou unií. O tom, ale i o situaci uprchlíků si ParlamentníListy.cz exkluzivně povídaly se světovým prezidentem Junior Chamber International (JCI), tureckým podnikatelem Ismailem Haznedarem, členem Společnosti pro strategické plánování. JCI jako nezisková organizace existuje již sto let, působí ve 120 zemích a má 5000 poboček a zabývá se podporou mladých aktivních podnikatelů. Sídlí v St. Louis v USA a jde o vůbec první návštěvu jejího šéfa v České republice.

Šéf nevládní americké organizace Haznedar pro PL: Emigranti posílí zemi, do které míří. Dejme Afriku a Evropu dohromady
Foto: Archiv KÚ PK
Popisek: Ismail Haznedar (zcela vlevo), v čele náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner

Podnikáte v několika tureckých společnostech. Jaký je váš názor na současnou ekonomickou situaci Turecka. Země zažívá ekonomický boom, má mnoho mladých lidí - jaká je situace vzhledem k jejich pracovnímu uplatnění?

Pocházím z Istanbulu. V roce 2008 jsem byl lokálním prezidentem naší organizace v Istanbulu a v roce 2010 národním prezidentem Turecka. V tomto období jsem právě viděl, jak naše ekonomika vzrůstá. Od roku 2007 jsme podporovali vzdělávání podnikatelů. Dělali jsme i soutěže pro nejlepší podnikatelské záměry. Byli jsme takovým průkopníkem a přinesli jsme podnikatelské prostředí do Turecka. Za několik let tam velmi narostl podnikatelský systém. V současné době je v Turecku hodně podnikatelských inkubátorů. Je tam také hodně investorů. Existuje více iniciativ a společností mimo vládní organizace. Vláda poskytuje granty až do výše 10 000 dolarů a také bezúročné půjčky. Jde to přes organizaci, která se zabývá podporou malých a středních podniků. Je na to i speciální legislativa. Dostáváte speciální úlevy na daních, třeba až 75 procent. V oblasti technologií to je až 100 procent. Další zajímavost je istanbulská burza, kde otevřely úplně nový trh pro start-upy. Týká se to také mladé populace ve věku kolem třiceti let. Každý rok ukončí univerzity více než milion lidí, pro které je třeba vytvořit pracovní místa.

Co říkáte tomu, že se znovu oživují poněkud pozapomnělé přístupové rozhovory s Evropskou unií? Jistě to bude další velký stimul pro tureckou ekonomiku…

Největším obchodním partnerem pro Turecko je Evropská unie. V tomto období jsme měli také několik překážek, byla to třeba ekonomická krize. Stále však EU zůstává pro Turecko největším ekonomickým partnerem. Turecko hraje hlavní přemosťovací roli na Blízkém Východě i v severní Africe. To, že se s EU pokračuje v jednáních, přináší více prostoru pro vzájemnou kooperaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Časy se mění. Tak nazval další svou stať pro ParlamentníListy.cz sociolog a fi…