Jakými hlavními otázkami se během vašeho mandátu generální tajemnice EOK chcete zabývat?
Pro mě je prioritou trh práce a hlavně kvalitní pracovní příležitosti. Situace na trhu práce se všeobecně zhoršuje. V Evropě se ale musíme za každou cenu vyhnout sociální katastrofě. To znamená, že bychom se měli pokusit zasáhnout hlavně v kontextu drastických škrtů, k nimž se v Evropské unii přistupuje. Ke škrtům se přitom sahá bez programů, které by měly vést k obnovení ekonomického růstu a zlepšení pracovního trhu. Dalším cílem je pro mě zlepšení zhoršujících se pracovních podmínek občanů v unii. Musíme proto pracovat na prohloubení odborové spolupráce na evropské úrovni. Také budu usilovat o posílení sociální demokracie v Evropě. K tomu patří i větší informovanost a aktivní podíl zaměstnanců na chodu podniku.
V mezinárodní smlouvě přijaté Evropskou radou na konci roku 2011 se členským státům ukládá povinnost rozpočtové koordinace. Dnes se kolem ní živě debatuje. Jaká je v tomto ohledu pozice EOK?
Smlouva nepřináší odpověď na problémy vzniklé současnou ekonomickou krizí. Jejím hlavním zaklínadlem je rozpočtová disciplína a cíl zakotvit v ústavách členských států princip vyrovnaného rozpočtu. Smlouva může ještě zesílit povinnost členských států prohloubit fiskální omezení. Rozpočtový pakt nicméně musí jít ruku v ruce se sociální dohodou v Evropě. Musí zvýhodnit a podporovat investice, které zajistí stabilní ekonomiku, kvalitní pracovní nabídky a sociální spravedlnost. Poslední průzkumy trhu práce zveřejněné Eurostatem jsou hrozivé. Proto je naší prioritou fungující trh práce v unii a podepsání takzvaného sociálního protokolu, jenž by zaručoval sociální ochranu.
Už více než tři roky se Evropa zmítá ve vážné krizi. Jak lze zamezit jejímu pokračování?
Ekonomická a finanční integrace již existuje, ale sociální Evropa se paralelně nerozvíjí. To může způsobit velice negativní reakci občanů unie. Může se to obrátit proti celému evropskému integračnímu procesu a ohrozit ho. Potřebujeme řešení, která budou sloužit kolektivnímu zájmu. Prioritně se zaměřit na investice, které zaručí trvalý růst. Jsem pro možnost zásahu Evropské centrální banky formou půjček. Také jsem pro zavedení daně z finančních transakcí, pro zrušení daňových rájů a pro boj proti daňovým únikům.
Jsou tyto návrhy relevantní? Odpovídají skutečně na problémy vyvolané krizí?
Od začátku krize se evropské odbory vyjadřují k jednostrannému přístupu, škrtům a fiskálním omezením. Bez plánů ekonomického růstu není možné znovu nastolit finanční stabilitu. Uspořádali jsme několik manifestací v Madridu, Praze, Bruselu, Berlíně, Budapešti a jinde, abychom seznámili občany unie s naším přístupem. Také jsme se snažili působit na evropské instituce, zejména při schvalování textů o ekonomické vládě, přičemž jsme obhajovali hlavně otázky ochrany mezd. Sledujeme to i nadále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský