Senátor Jirsa Láskovu žalobu na prezidenta nepodpoří. A po Zemanovi se obává „českého Kisky nebo Čaputové“

14.07.2019 10:06 | Zprávy

ROZHOVOR Podle senátora Tomáše Jirsy (ODS) k porušení Ústavy prezidentem Miloše Zemanem nedošlo, a proto žalobu nepodpoří. „Tím však neříkám, že Zeman mnohdy svým výkladem Ústavy nerozšiřuje své pravomoci, či že se všemi jeho kroky souhlasím, naopak. To je bohužel důsledek přímé volby,“ vysvětlil v rozhovoru. Jirsa tvrdí, že prezident kromě sociální demokracie ve veřejném prostoru výrazně oslabuje premiéra Andreje Babiše a boří jím dlouhodobě budovaný mediální obraz silného vůdce.

Senátor Jirsa Láskovu žalobu na prezidenta nepodpoří. A po Zemanovi se obává „českého Kisky nebo Čaputové“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon o úpravě vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království z EU a novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Václav Láska podal návrh na ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana, která nachází podporu části senátorů – nyní ji rozšířil i kvůli neochotě hlavy státu odvolat Staňka. Jde o hrubé porušení Ústavy – podle autorů návrhu. Vím, že jste proti žalobě. Proč?

Porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, pro které lze prezidenta žalovat, musí být hrubé, tedy musí znamenat bezprostřední zásah do fungování ústavního systému, a to v takové intenzitě, že by muselo znamenat jeho destabilizaci jakožto celku.

Prezident republiky je vázán především Ústavou a svým slibem ve struktuře: věrnost České republice – zejména chránění jejích zájmů vně, zachovávání Ústavy a zákonů, avšak zastávání úřadu v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

To znamená, že výkon úřadu prezidenta a aplikace ústavně právních norem vychází z vnitřního přesvědčení a nenapadnutelné autonomie vůle přímo voleného prezidenta při řízení ústavních procesů v zájmu lidu, od něhož přímo odvíjí svůj mandát. Tak to je, jakkoli jsem hlasoval proti přímé volbě prezidenta a aktivně jsem proti jejímu prosazení vystupoval a jakkoli ji považuji za chybný a destruující zásah do Ústavy.

Jak si Ústavu tedy v tomto případě vykládáte vy? Je prezident povinen na návrh premiéra odvolat Staňka bezodkladně?

Odpovím otázkou. Jedná se o hrubé porušení Ústavy, tedy vedené zlým úmyslem narušit ústavní systém jakožto celek, či poškodit všechen lid, případně narušit územní celistvost a mezinárodněprávní statutární nezávislost České republiky?

Ale ani Ústavní soud není podle současně právní úpravy povolán k tomu, aby konstatoval s jakýmkoli zjištěním porušení ústavní povinnosti i spáchání ústavního deliktu, neboť by to znamenalo velmi významné oslabení postavení prezidenta republiky, který by s ohledem na riziko ztráty své funkce nešel do žádného konfliktu s vládou nebo Parlamentem, popřípadě s jinou entitou – například s akademickou obcí či s justicí, popřípadě na mezinárodním poli s cizí mocností.

Sledujeme-li situaci okolo ne-odvolání ministra Staňka, prezident předkládá důvody, proč tak nečiní, a ostatní aktéři s ním o těchto důvodech neustále jednají. Chcete-li, bezodkladně jednají.

Považujete jakýkoliv krok Miloše Zemana v jeho minulé či současné funkci prezidenta za porušení Ústavy?

Aby případné porušení bylo důvodem k ústavní žalobě? Ne. Tím však neříkám, že mnohdy svým výkladem Ústavy nerozšiřuje své pravomoci, či že se všemi jeho kroky souhlasím, naopak. To je bohužel důsledek přímé volby. Ale dívám-li se na současnou situaci politicky, tak prezident kromě sociální demokracie ve veřejném prostoru výrazně oslabuje premiéra Andreje Babiše a boří jím dlouhodobě budovaný mediální obraz silného vůdce. Pro současnou premiérovu situaci se hodí použít s opačným znaménkem výraz Andreje Babiše, který on sám používá pro své protivníky: Babiš v hradním předpokoji žmůlá čepicu.

A co z morálního hlediska? Jak hodnotíte prezidentovo vystupování?

Prezident Zeman má oproti všem ostatním státníkům Evropské unie dva pevné názory, které oceňuji, a protože je z vrcholných politiků celé Evropské unie opravdu jediný, je potřeba ho za ně respektovat. Je jediný proizraelský politik z celé Evropské unie, všichni ostatní pro mne nepochopitelně vzývají Palestinu. A je také jediný, který před volbami veřejně podpořil amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pro všechny, kteří ho nálepkují jako proruského či pročínského připomínám, že prezident Zeman za Českou republiku podepsal v Severoatlantické alianci závazek vydávat dvě procenta HDP na obranu, což žádná vláda neplní, ač se k tomu republika opakovaně zavázala.

Po všem, co se kolem hlavy státu děje, je podle vás vhodné a reálné změnit pravidla „hry“? Tedy vrátit rozhodnutí o prezidentovi zákonodárcům?

Vzpomínám si na tu masivní mediální kampaň prosazující přímou volbu prezidenta. Jedna věc je, co by bylo správné, druhá věc je, co je politicky průchodné. Samozřejmě, přímá volba je cizí prvek v naší Ústavě a neměla být nikdy schválena. Ale všichni ti, kteří tehdy viděli na Hradě Karla Schwarzenberga, tam po Zemanovi vidí nějakého českého Kisku nebo Čaputovou a budou proti návratu k parlamentní volbě. Myslím, že cesta zpět neexistuje. V této oblasti je budoucnost pouze horší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

18:35 „A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

Vietnamské hospodářství jede na plno. Na rozdíl od našeho. Pro mnohé kontroverzní umělecký kovář Jiř…