Česká vláda se rozhodla poslechnout společné doporučení Ministerstva financí ČR a České národní banky a nestanovila cílové datum přijetí eura v České republice. Jde o rozumný krok? A měli bychom euro vůbec přijímat?
Odpovím vám trochu z jiného konce. Tříleté intervence ČNB nám velmi dobře nasimulovaly stav, jak by to vypadalo, kdybychom euro měli. Kurz totiž byl po značnou část té doby prakticky fixní. Výsledek nedopadl dobře. Slabý kurz donutil české exportéry konkurovat cenou a zvýraznil orientaci ČR na provozy s nízkou přidanou hodnotou, nízkou úrovní technologie. Vžil se pro to pojem „montovna“. To není obraz ekonomiky, která by byla dlouhodobě konkurenceschopná, která by dokázala trvale zvyšovat blahobyt.
Měli jsme tu tedy velmi názornou ukázku toho, co by euro způsobilo, až na to, že naše zkušenost byla vratná, přijetí eura by už vratné prakticky nebylo. Když k tomu připočteme fakt, že s největší pravděpodobností se během další recese opět objeví dluhové problémy jižní Evropy a opět budeme řešit nová „Řecka“, jen tentokrát třeba v hávu Itálie či Španělska, zdá se přijetí eura naší zemí jako velké dobrodružství, které by nás patrně ekonomicky poškodilo.
Z toho také plyne, že odložení stanovení termínu pro přijetí je jednoznačně dobrou volbou.
Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán minulý týden prohlásil, že elektřina se stane luxusním zbožím. Na vině jsou prý emisní povolenky, jejichž cena roste, kritizuje i dotace pro takzvanou zelenou elektřinu. Lidem zároveň Štěpán doporučil, ať přejdou k plynu. Jde v případě rostoucích cen elektřiny skutečně o časovanou bombu, nebo se problém jen nafukuje?
Ano i ne. Můj vztah k zelené elektřině je velmi rezervovaný, německá honba za větrnými elektrárnami a solárními panely nepřinesla, myslím, evropské energetice, nic dobrého. Na druhou stranu démonizace emisních povolenek je také trochu přehnaná, protože jsme tu měli i období, kdy se trh s emisními povolenkami úplně zhroutil a povolenky byly téměř bezcenné. Jejich cena se silně odvíjí od ekonomického cyklu. To, že jsou právě nyní dražší, vůbec neznamená, že třeba zase prudce nezlevní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs