Ekonom a bývalý předseda Svobodných Petr Mach pro Český rozhlas řekl, že za vysokou inflací stojí emisní povolenky, New Green Deal Evropské unie a také přimíchávání biopaliv a daně z energií. Je to pravda? Vyřešilo by zvyšující se cenu zrušení biopaliv, povolenek a daní?
Nejen ceny energií jsou vysoko, ale vidíme to i u dalších komodit, jako je měď, lithium a další. Důvodů je celá řada, komodity například slouží jako zajímavé jištění proti inflaci, je tu velká poptávka z Číny a u některých komodit i velmi nízké zásoby, což psychologicky tlačí na růst ceny. Tyto faktory by ovšem byly spíše krátkodobé. Tlak na restrukturalizaci ekonomik právě podle Green Dealu naráží na nedostatečnou nabídku, což ústí v dramatický růst cen. Čím více se tlačí na pilu, na rychlost změny, tím více se ceny poženou vzhůru.
Co podle vás způsobilo inflaci a nakolik za ni může nový koronavirus – tedy argument, který uvádí premiér Andrej Babiš (ANO)?
Vidíme tlaky na straně poptávky i nabídky. Já se domnívám, že ta nákladová složka, která k nám jde ze zahraničí, jasně dominuje. Důvody už jsem uvedla u první otázky, ještě doplním problémy v lodní dopravě, změny tras, plus vidíme následky toho, jak to dopadá, když se klíčové sektory přemístí do asijských zemí.
Která z letošních kandidujících stran do Poslanecké sněmovny má podle vás nejlepší program na řešení státního dluhu a zlepšení české ekonomiky?
Programy politických stran nejsou zrovna oblíbené čtivo. Lidé se nerozhodují primárně podle nich, ale vnímají celkově důvěryhodnost politických představitelů dané strany či koalice, jakou s nimi mají zkušenost, jaké jsou jejich zájmy - v tom lepším případě, když si je umí definovat – a tak dále. Určitě nemohu brát vážně programy, které razantně vylučují budoucí zvyšování daní – buď lžou, nebo jsou nekompetentní.
A komu se naopak v tomto smyslu nepovedl?
Jedna věc je program strany, další programové prohlášení vlády a třetí pak reálná politika vlády, na to je potřeba také pamatovat. Jinak jsem odpověděla v minulé otázce.
Dluhová brzda je nastavena na 55 procent HDP. Hrozí podle vás České republice?
Dluhová brzda je nějaký nastavený práh, který lze koneckonců změnit. To nebude ten hlavní problém a určitě nejde o to čekat, kdy se narazí do nějaké zdi. Nová vláda se bude muset postavit čelem situaci, kdy je tu vytvořen strukturální deficit kolem 200 miliard korun a centrální banka k tomu významně utahuje šrouby restriktivní politikou – tedy zvyšováním úrokových sazeb. To je situace extrémně obtížná a už teď mám velké obavy.
V blízké budoucnosti vidím škrtací balíčky a zvyšování daní, v delší budoucnosti pak pokusy o privatizaci. Zmínky o České poště a Českých drahách jsou takové pokusné balónky. Myslím ale, že jde o zcela jiné písmeno Č, na které si někdo brousí zuby (ČEZ, pozn. red.).
Kdo podle vás může za současnou situaci na trhu s nemovitostmi a s jejich pronájmy? Ceny stále rostou, sehnat bydlení začíná být opravdu problém…
Nemovitosti jsou považovány jako jištění proti inflaci a proti nežádoucímu ekonomickému vývoji. Lidé, kteří jsou dost solventní, investují do zlata a právě do nemovitostí. Důležitým faktorem je, že na trhu jsou nejen individuální kupující, ale finanční investoři. Bydlení není houska, je to životní potřeba a podle toho by se měla odvíjet bytová politika státu. Představa, že vše se vyřeší masivnějším stavěním, neodpovídá mnohem komplikovanější realitě.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová