Skryté hrozby! Temná předpověď Ilony Švihlíkové: Škrty, růst daní. Privatizace ČEZu. Lidem s hypotékami hrozí krach

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.10.2021 18:21 | Rozhovor

„Určitě nemohu brát vážně programy, které razantně vylučují budoucí zvyšování daní – buď lžou, nebo jsou nekompetentní,“ tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková a varuje před nezodpovědným hospodařením státu. Současně však podotýká, že voliči se zdaleka nerozhodují podle volebního programu kandidátů.

Skryté hrozby! Temná předpověď Ilony Švihlíkové: Škrty, růst daní. Privatizace ČEZu. Lidem s hypotékami hrozí krach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Ekonom a bývalý předseda Svobodných Petr Mach pro Český rozhlas řekl, že za vysokou inflací stojí emisní povolenky, New Green Deal Evropské unie a také přimíchávání biopaliv a daně z energií. Je to pravda? Vyřešilo by zvyšující se cenu zrušení biopaliv, povolenek a daní?

Nejen ceny energií jsou vysoko, ale vidíme to i u dalších komodit, jako je měď, lithium a další. Důvodů je celá řada, komodity například slouží jako zajímavé jištění proti inflaci, je tu velká poptávka z Číny a u některých komodit i velmi nízké zásoby, což psychologicky tlačí na růst ceny. Tyto faktory by ovšem byly spíše krátkodobé. Tlak na restrukturalizaci ekonomik právě podle Green Dealu naráží na nedostatečnou nabídku, což ústí v dramatický růst cen. Čím více se tlačí na pilu, na rychlost změny, tím více se ceny poženou vzhůru.

Co podle vás způsobilo inflaci a nakolik za ni může nový koronavirus – tedy argument, který uvádí premiér Andrej Babiš (ANO)?

Vidíme tlaky na straně poptávky i nabídky. Já se domnívám, že ta nákladová složka, která k nám jde ze zahraničí, jasně dominuje. Důvody už jsem uvedla u první otázky, ještě doplním problémy v lodní dopravě, změny tras, plus vidíme následky toho, jak to dopadá, když se klíčové sektory přemístí do asijských zemí.

Která z letošních kandidujících stran do Poslanecké sněmovny má podle vás nejlepší program na řešení státního dluhu a zlepšení české ekonomiky?

Programy politických stran nejsou zrovna oblíbené čtivo. Lidé se nerozhodují primárně podle nich, ale vnímají celkově důvěryhodnost politických představitelů dané strany či koalice, jakou s nimi mají zkušenost, jaké jsou jejich zájmy - v tom lepším případě, když si je umí definovat – a tak dále. Určitě nemohu brát vážně programy, které razantně vylučují budoucí zvyšování daní – buď lžou, nebo jsou nekompetentní.

A komu se naopak v tomto smyslu nepovedl?

Jedna věc je program strany, další programové prohlášení vlády a třetí pak reálná politika vlády, na to je potřeba také pamatovat. Jinak jsem odpověděla v minulé otázce.

Dluhová brzda je nastavena na 55 procent HDP. Hrozí podle vás České republice?

Dluhová brzda je nějaký nastavený práh, který lze koneckonců změnit. To nebude ten hlavní problém a určitě nejde o to čekat, kdy se narazí do nějaké zdi. Nová vláda se bude muset postavit čelem situaci, kdy je tu vytvořen strukturální deficit kolem 200 miliard korun a centrální banka k tomu významně utahuje šrouby restriktivní politikou – tedy zvyšováním úrokových sazeb. To je situace extrémně obtížná a už teď mám velké obavy.

V blízké budoucnosti vidím škrtací balíčky a zvyšování daní, v delší budoucnosti pak pokusy o privatizaci. Zmínky o České poště a Českých drahách jsou takové pokusné balónky. Myslím ale, že jde o zcela jiné písmeno Č, na které si někdo brousí zuby (ČEZ, pozn. red.).

Kdo podle vás může za současnou situaci na trhu s nemovitostmi a s jejich pronájmy? Ceny stále rostou, sehnat bydlení začíná být opravdu problém…

Nemovitosti jsou považovány jako jištění proti inflaci a proti nežádoucímu ekonomickému vývoji. Lidé, kteří jsou dost solventní, investují do zlata a právě do nemovitostí. Důležitým faktorem je, že na trhu jsou nejen individuální kupující, ale finanční investoři. Bydlení není houska, je to životní potřeba a podle toho by se měla odvíjet bytová politika státu. Představa, že vše se vyřeší masivnějším stavěním, neodpovídá mnohem komplikovanější realitě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

20:06 Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

„Stačilo mizerného řízení státu i Evropské unie, maskovaného propagandou a cenzurou,“ říká v rozhovo…