Ten v posledním týdnu čelí silné kritice za komentář zveřejněný na blogu Aktuálně.cz. V něm uvedl, že Romové si za svoji bytovou situaci mohou sami proto, jak se k bydlení chovají. Podle Ivany Šťastné nelze problém paušalizovat. „Rozhodně bych nepaušalizovala problém a nelze zcela jednoznačně tvrdit, že Romové si za svou bytovou situaci mohou sami. Tak jako někteří lidé většinové společnosti své bydlení zvelebují, jsou i tací, kteří si svého bydlení neváží a podle toho se k němu chovají. Je to způsobeno tím, že někdo si zkrátka svého bydlení váží a jiný ne. Navíc některé byty – respektive majitelé tomu říkají byty – jsou v takovém stavu, že se de facto o prostoru k bydlení nedá hovořit,“ řekla zkušená odbornice redakci. Tuto situaci zhoršují takzvaní obchodníci s chudobou.
Po výrocích Křečka navíc ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš volá po jeho odvolání s tím, že Křeček problematice nerozumí: „Ano, sociálně vyloučení a Romové jsou velmi blízko sebe, protože jsou vylučováni právě proto, že jsou Romové,“ uvedl Taragos pro server Romea.cz. Samotnou odbornost Stanislava Křečka zkušená vedoucí hodnotit nechtěla, ale přidala svoji zkušenost. „Já jsem letitý praktik a na sociálním odboru ve funkci vedoucí odboru pracuji téměř 30 let. Ano, je pravda, že sociálně vyloučení a Romové jsou termíny, které stojí velmi blízko sebe. Jak se cítí většina Romů, také nevím, protože se do pocitů jiných lidí těžko dokážu vcítit. Možná by stálo za zamyšlení, kdyby se Romové, kteří se cítí vyloučeni, zamysleli nad tím, proč tomu tak je. Bohužel je většinová společnost vnímá jako lidi, kteří jsou závislí na sociálních dávkách a nepracují. Pokud nepracují, mají dostatek volna a čas na to se ve večerních hodinách bavit, když ostatní, kteří žijí nedaleko, musejí ráno vstávat do práce. Opět toto téma nelze paušalizovat,“ uvedla Ivana Šťastná.
Kdo ty domy zbořil?
Ombudsman svoje prohlášení později obhajoval: „Jestli se někdo nastěhuje do nějaké lokality a vzápětí ji svým chováním vytvoří jako vyloučenou, tak čí je to vina, kdo ty domy zbořil, kdo je počmáral, kdo zdevastoval ty dveře? Každý obyvatel a každý starosta vám řekne, kdo to udělal. Ti obyvatelé, kteří tam bydlí, nikdo jiný to nemohl udělat. Takže pokud si toto nepřiznáme, tak se k tomu řešení prostě nedostaneme,“ bránil se pro iDNES.cz Křeček kritice. Šťastná k tomu podotkla, že z jejích vlastních šetření v domácnostech vyplývá, že existují byty, které neměly ani vchodové dveře v pantech, všude vládl obrovský nepořádek, pach, rozbitá okna, a tak dále. Ale naopak potkala i případy opačné, kde byl za zamčenými dveřmi hezký, čistý byt. „Romové jsou lidé, kteří se často navštěvují, a tak možná v těch zničených domech to ne vždy byla vina všech romských obyvatel, skutečně ten nepořádek mohl udělat některý z návštěvníků, který k cizímu majetku nemá žádný vztah a ničení je zábava,“ řekla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová