Kandidujete za Liberecký kraj, jaké jsou dle vašeho názoru největší priority kraje pro příští vládu a Poslaneckou sněmovnu? Je něco, na co vedení kraje nestačí či to nečiní?
Liberecký kraj patří k oblastem s poměrně vysokou nezaměstnaností. Vytvoření pracovních míst není možné bez podpory ze strany vlády a Poslanecké sněmovny. Je potřeba vrátit úřadům práce jejich původní úlohu. K čemu jsou rekvalifikační kurzy, když uchazeč stejně nenajde uplatnění?
Významnou úlohu v politice zaměstnanosti by měl zabezpečit jak kraj, tak i obce, a to ze znalosti místních podmínek. Např. kritizovaný stav krajských silnic. Zde právě vidím možnost pracovního uplatnění např. při úpravě a čištění příkopů okolo silnic.
ČSSD vládne většině českých krajů, ve vašem Libereckém kraji však nikoli. Jak vidíte fungování krajského úřadu ve vašem kraji, kde naopak sociální demokracie nevládne?
Je pravdou, že jsme jediný kraj v celé ČR, kde nevládně ČSSD. Fungování úřadu jako takového si nedovoluji posuzovat, nejsem krajský zastupitel, a tak vše, co se děje, vnímám jako občan Libereckého kraje.
V okrese, kde žiji, byla kvalita a dostupnost zdravotní péče pro více jak 100 tisíc obyvatel Českolipska doposud zabezpečena. Máme za sebou jeden rok fungování nového krajského vedení a nejsem přesvědčena, že na vedoucích místech některých resortů sedí ti správní a kompetentní lidé.
Bývalá Nečasova vláda byla téměř permanentním terčem kritiky sociálně demokratické opozice. Na co by podle vás lidé neměli určitě zapomenout, až zítra půjdou k volebním urnám?
Voliči často zapomínají, co vše se změnilo, a tak považuji za velmi důležité připomínat hříchy pravicových vlád. Topolánkovým „baťohem“ to začalo a Nečasova vláda pod metodickým vedením ministra financí pokračovala. Vyjmenovávat jednotlivé hříchy by bylo na několik stránek, a tak vybírám tři skupiny, které pocítily změny velmi silně, a to snížením životní úrovně.
1. Nezaměstnanost matek po rodičovské dovolené je vysoká, sociální politika pravicových vlád se držela hesla „ Husákovy děti“ se musí postarat samy. A tak mladé rodiny mají své rodinné rozpočty napjaté tak, že zvažují, zda zaplatit svým potomkům jídlo ve školní jídelně nebo řešit stravování ve vlastní domácnosti v čase, který již není obvyklý pro čas oběda. Účast potomků na dobrovolných aktivitách se z finančních důvodů zcela odkládá.
Budoucí vláda vzešlá z předčasných voleb by měla zásadně změnit přístup k politice zaměstnanosti např. podporou podnikatelského prostředí při vytváření pracovních míst se zkráceným úvazkem a možností pružné pracovní doby. Společnost, ve které pracuji, toto praktikuje po celou dobu své existence.
2. Druhou skupinou jsou drobní podnikatelé. Ta se stala obětí neuvážlivých změn v daňových zákonech již v roce 2007. Neuznatelnost výdajů na zdravotní a sociální pojištění často převyšující 100 tisíc Kč ročně přivedlo OSVČ k vysoké daňové povinnosti. Nestabilita v oblasti daní mnoho podnikatelů odradila a řešení hledali buď omezením nebo úplným ukončením podnikatelských aktivit.
3. Skupina starobních důchodců je z mého pohledu diskriminována dvakrát. Poprvé tím, že není schopna se aktivně bránit, a tak jen mlčky přihlíží zvyšování cen potravin, léků, dopravy, nájemného a energií. Podruhé, pokud jsou schopni při svém zdravotním stavu si přivydělat, tak je poslední pravicová vláda prostřednictvím daňových zákonů (nemožnosti uplatnění daňové slevy ve výši 24840,- Kč) postavila do role nesouměřitelné s ostatními pracujícími občany.
Je jistota, že případná vláda ČSSD ty nejkritizovanější body dokáže změnit, jak jste často říkali, ve prospěch normálních lidí?
V případě vítězství ČSSD bere strana na sebe obrovskou odpovědnost. Úspěch plnění předloženého programu je přímo odvislý od lidské kvality a schopností každého zvoleného poslance. Požadavek na zodpovědnost se promítá do názorů diskutujících občanů. Lidé nám věří, zklamat voliče by bylo pro ČSSD tragické.
Na co se plánujete jako poslankyně zaměřit? Co je vaší doménou?
Při svém pracovním zařazení se zabývám problematikou ekonomiky. Život občanů a jejich životní úroveň je pro mě neustále na pořadu dne. Pokud bych byla zvolena do PS, pak budu pečlivě sledovat tvůrce zákonů a oponovat některým nesmyslným opatřením, případným přílepkům k zákonům. Chtěla bych v práci poslance využít své bohaté životní zkušenosti.
Co vás vedlo do politiky, zvláště v dnešní době, kdy jsou politici obecně vnímáni veřejností čím dál hůř?
O politiku se zajímám velmi intenzivně. Politikou žiji každý den se svými zaměstnanci. Jako občan chápu neoblíbenost politiků v současné době. Jedním z hlavních důvodů je jejich nezájem o reálný život občanů. Je potřeba přestat s pravicovými experimenty, vrátit se k normální středoevropské praxi sociálního státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka