Nyní diskutujeme o tzv. eurobondech, tedy dluhopisech, které by emitovala přímo EU. Společné dluhopisy by pomohly ekonomikám zasaženým řáděním koronaviru. Jižní státy Unie by chtěly jejich prostřednictvím rozprostřít dluh na všechny zúčastněné. Jak se k této myšlence stavíte? Není to jen oddalování problémů?
EU smí dělat jen věci, které jí dovolují zakládající smlouvy. Článek 310 Smlouvy o fungování Evropské unie říká, že rozpočet EU musí být vyrovnaný. Takže EU dluhopisy vydávat jednoduše nesmí. Dluhopisy si smějí vydávat jednotlivé státy a taky to nepochybně budou dělat.
Tak proč se o eurobondech mluví jako o řešení?
EU může tento zákaz obejít, jako to udělala v minulé dluhové krizi, kdy někteří členové EU vytvořili ESM (záchranný fond eurozóny) jako instituci existující paralelně vedle EU. Ta vydává dluhopisy, za které ručí členské státy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Marek Korejs