Starostové a Změna pro Liberecký kraj mají pouze 23 ze 45 mandátů a takto koalici postavit nelze, říká Canov v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz
Starosta Chrastavy v Libereckém kraji Michal Canov proslul svým sporem s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Už tehdy jej v souvislosti s vládní politikou v oblasti hazardních her varoval před potopením TOP 09 v následujících volbách. Ty krajské mu daly za pravdu, byť TOP 09 přibyli mnohem závažnější starosti v podobě kauzy CASA a odporu velké části veřejnosti proti zvýšení daní. TOP 09 sice několik mandátů získala, nicméně na Liberecku, kde se Starostové pro Liberecký kraj rozhodli kandidovat bez ní, dosáhli nečekaného úspěchu a budou možná sestavovat krajskou vládu. Proto by podle Canova měly oba subjekty spolupracovat jen na parlamentní úrovni.
Pane starosto, Vaše hnutí dosáhlo v krajských volbách překvapivě dobrého výsledku. Co k tomu podle Vás přispělo především?
Velmi kvalitní kandidátka, kdy jsme nepodcenili ani jedno z našich padesáti míst. Dále všeobecná nedůvěra v parlamentní strany a s tím související fakt, že jsme nekandidovali dohromady s TOPkou.
Bylo pro vás složité vysvětlit voličům, že pro krajské volby k sobě s TOP 09 nepatříte a jdete do nich jako političtí konkurenti? Mám teď na mysli hlavně postavu poslance Jana Farského, místopředsedy Starostů pro Liberecký kraj a zároveň poslance za TOP 09.
Pana Farského jsme nikdy neschovávali, právě naopak, byl všude propagován a mě velice mrzelo, že nekandidoval. Paradoxně nám hodně pomohlo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které spolu s TOP 09 vytvořilo koalici i zde a šlo proti nám. Lidé si to zřejmě vyhodnotili jako podvod, protože na kandidátce TOP- STAN našli jediného starostu.
Vraťme se k panu Farskému. Jaké je teď vlastně jeho postavení, když je místopředsedou hnutí, které koalici TOP-STAN uštědřilo takovou porážku? Jak jeho pozici mezi dvěma stranami nyní vnímáte?
Já to velice oceňuji. Kandidoval za naše hnutí z osmého místa a dostal se do sněmovny stejně jako pan Horáček, ten ale uspěl z prvního místa. Pan Farský narozdíl od pana Horáčka neodešel do TOPky, je stále členem Starostů pro Liberecký kraj. Podílel se aktivně na podobě zákona o rozpočtovém určení daní nebo novele zákona o loteriích, kdy jsem přes něj mohl dávat připomínky. Jeho práce si proto velice cením.
Je po krajských volbách. Jak Vy osobně vidíte budoucí spolupráci Starostů v různých krajích a TOP 09? Na jedné straně se o ní neustále pochybuje, z obou politických subjektů ale zaznívají slova o shodě a jednotě.
My jsme kandidovali samostatně a starostové v celé ČR viděli, co se nám podařilo. Podle mého názoru nemá smysl v regionální a komunální politice smysl starostům silou nařizovat, jak má kdo kandidovat. Vidíme, jak to dopadlo. To je přeci záležitost regionálních sdružení. Na druhou stranu celostátní polkitika je odlišná a mají tam šanci jen spolupracující strany. Proto bych chtěl, aby TOP 09 a Starostové spolupracovali pouze na parlamentní úrovni a směrem dolů by fungovala volnost. Pokud toto pánové nepochopí, spolupráce zkrachuje.
Dovedete si představit, že by Starostové nakonec v lednu 2013 uzavřeli smlouvu s někým jiným než s TOP 09? Hovoří se například o mimořádném zájmu Andreje Babiše o navázání kooperace, protože Starostové mají na rozdíl od ANO 2011 kvalitní regionální strukturu. Slyšel jste o nějaké takové nabídce?
My jsme vznikli jako hnutí kvůli krajským volbám, bez jakéhokoliv úmyslu ovlivňovat celostátní politiku. Přesto, kdyby TOP 09 neměla na kandidátce v roce 2010 žádného člena Starostů, na Liberecku by mandáty nezískala. Takže mně osobně by nevadilo obnovení smlouvy, stejně jako pokračování jako samostatný subjekt. Jako Starostové pro Liberecký kraj prostě ambice v celostátní politice nemáme.
Jak nyní vypadá povolební vyjednávání ze Změnou pro Liberecký kraj a ODS? Věříte ještě tomu, že se obě strany nakonec dohodnou?
Jsem toho názoru, že 23 mandátů ze 45 je hrozně málo. Důvod je v zákonu, v krajském zastupitelstvu rozhoduje absolutní většina. Pokud by se komukoliv z těch třiadvaceti stalo něco jako panu Farskému, nemluvě o rodinných věcech či dovolené, tak bychom asi jednání na dlouhou dobu zablokovali, což je nepřípustné. Prostě jiná možnost než trojice Starostové, ODS a Změna neexistuje. Pokud by Změna šla s komunisty a ČSSD, pan Korytář by popřel sám sebe.
Ve sněmovně jste dosáhli změny rozpočtového určení daní, uspokojibě vyřešili hazard. Není podle vás čas využít své poslance a zkusit změnit i ustanovení o potřebě absolutní většiny v krajském zastupitelstvu? Tedy přiblížit ho sněmovnímu modelu? Podle některých hlasů z krajů by to velké strany nasměrovalo od úsilí vytvořit výraznou většinu k politické odvaze spolupracovat s menšími regionálními subjekty. Uvažoval jste o tom?
Přiznám se, že dosud ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek