Spravedlivý náčelník společné bohatství spravedlivě rozdělí? Omyl. Odskáčeme to všichni, varuje Lukáš z Trikolóry

21.06.2021 13:24 | Rozhovor

Podle Libora Lukáše z hnutí Trikolóra je možné byrokracii porazit pouze vlivem peněz. Když do systému dáme méně peněz, tak byrokraté budou donuceni velmi rychle navrhnout redukci vykonávaných agend.„Současné politické reprezentaci však schází odvaha učinit potřebné strukturální změny a konsolidaci financí tak, aby tohoto cíle bylo dosaženo,“ je přesvědčený bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš, podle kterého neplatí, že je „náčelník“ spravedlivý a že spravedlivě rozděluje peníze mezi potřebné. „V budoucí dekádě nás čeká transformace globální ekonomiky právě v tu lokální,“ říká Lukáš.

Spravedlivý náčelník společné bohatství spravedlivě rozdělí? Omyl. Odskáčeme to všichni, varuje Lukáš z Trikolóry
Foto: Archiv Libora Lukáše
Popisek: Emeritní hejtman Zlínského kraje a politik Trikolóry Libor Lukáš

Ministryně Alena Schillerová v minulých dnech představila základní obrysy státního rozpočtu na příští rok. Ten počítá s dalším zadlužováním v řádu stovek miliard korun. Je podle vás možné v dnešní době vůbec sestavit méně deficitní rozpočet, když se stát musí vyrovnávat s dopady covidové pandemie? 
 
Když jsem byl před mnoha lety na studijním pobytu ve Spojených státech amerických, měl jsem možnost se setkat a diskutovat v Santa Fe s mistrem financí státu Nové Mexiko. Pan ministr mi tenkrát sdělil, a to si velmi dobře pamatuji, že kdyby sestavil deficitní rozpočet, dopustil by se trestného činu. Ústava Nového Mexika zkrátka takový postup jednoznačně zakazuje. Dokonce zde ani není možné financovat rozpočet prostřednictvím bankovního úvěru od soukromých bank. Takový postup by museli nejdříve „schválit“ voliči, což se zde však nikdy nestalo. Na vaši otázku tedy odpovídám, ano, možné to je, ale současné politické reprezentaci schází odvaha učinit potřebné strukturální změny a konsolidaci financí tak, aby tohoto cíle bylo dosaženo. Tempo zadlužování naší země se nebezpečně zvyšuje a příští vláda bude muset mít ambice zatáhnout za záchrannou brzdu v této oblasti. Populistických proklamací slýcháme mnoho, ale odpovědnou fiskální politiku nám naše elity zatajují. To se však musí po volbách změnit, jelikož to odskáčeme v příštích letech my všichni.
 
 
Mluvíte o redukci státního aparátu. Pokud tak razantním způsobem snížíte počet úředníků, nehrozí, že nezbytnou státní agendu nebude mít kdo vykonávat? Nehrozí, že i na banální úkony budou lidé nebo podnikatelé čekat v dlouhých frontách?
 
Nebojím se toho, protože rozsah byrokracie se dá razantně snížit jedině prostřednictvím vlivu peněz. Žádné antibyrokratické komise ani slovní proklamace v této oblasti nepomůžou. Zkrátka, když do systému dáme méně peněz, tak byrokraté budou donuceni velmi rychle navrhnout redukci vykonávaných agend. Řeči o tom, že to nejde, a že v porovnání s tím či oním státem jsme na tom tak a tak, jako relevantní argument zásadně odmítám. Úvaha je jednoduchá. Méně peněz na byrokracii, méně vykonávaných agend a tedy i méně byrokratů. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…