Starosta Dobrušky: Politikům musí jít o dobro těch, kteří je zvolili

15.02.2012 16:50 | Zprávy

ROZHOVOR Jak se starosta, občanský demokrat Petr Tojnar staví k nezaměstnanosti ve svém městě? Jak hodnotí vládní reformy a jakým směrem se bude Dobruška ubírat v budoucích letech? ParlamentníListy.cz se zeptaly nejen na to.

Starosta Dobrušky: Politikům musí jít o dobro těch, kteří je zvolili
Foto: archiv starosty
Popisek: Petr Tojnar (ODS), starosta Dobrušky

Pane starosto, jaká je v této chvíli zadluženost města?

Město Dobruška vykazuje na konci roku 2011 celkový dluh ve výši 25,3 mil. korun. Dluh tvoří částka nesplaceného úvěru na investice ve výši 14,5 mil. Kč a částka půjček od občanů na výstavbu bytů ve výši 10,8 mil. korun. Tato částka se však nemusí splácet a v roce 2020 se byty převedou na občany a tento dluh se pouze účetně odepíše. Prakticky město splácí dluh jenom ve výši 14,5 mil. korun. Ukazatel dluhové služby města za rok 2011 je pouze ve výši 4,22 procenta. Zadluženost města je v porovnání s jinými městy velmi nízká. Roční splátky úvěru ve výši 5 milionů korun jsou pro každoroční rozpočet výhodné a velice přijatelné.

A do čeho bude město investovat letos?

Jednou z hlavních investic v roce 2012 bude snížení energetické náročnosti budovy Základní školy Františka Kupky v Dobrušce. Jedná se o výměnu oken a vchodových dveří, zateplení pláště budovy a střechy a další stavební úpravy v hodnotě asi 10 milionů korun. Dále budeme pokračovat již 4. etapou regenerace sídliště, kde se snažíme vytvořit lepší podmínky pro život občanů, kteří na sídlišti bydlí. Tato akce má hodnotu cca 8 milionů korun. Připravujeme též výstavbu kompostárny, za cca 7,5 milionů korun. Tyto akce budou částečně financovány penězi získanými v různých grantech. Z vlastních zdrojů zrekonstruujeme budovu městského muzea, budeme pokračovat v opravách silnic a chodníků a dalších akcí.

Jak byste hodnotil práci opozice?

Politika na malém městě se odvíjí od úplně jiných principů, než politika v měřítku státu, nebo alespoň kraje. Volební soupeření by mělo skončit právě samotným výsledkem volebního aktu a dále by mělo jít daleko spíše o spolupráci na společném díle, jímž je soustavné zlepšování kvality života lidí v daném místě.

Stejně tak tomu je i v našem městě. V podstatě v naprosté shodě dospělo zastupitelstvo ke stanovení priorit, jimiž se řídí jeho práce, především co se týká rozdělování finančních prostředků na záměry, přinášející užitek všem obyvatelům města bez rozdílu. Jaké zvláštní stranické záměry můžeme nacházet v opravené komunikaci nebo rekonstruovaném kulturním zařízení.

Opozice z volebního klání se tedy téměř bez výjimek podílí na rozhodování o městě a jeho budoucnosti stejnou měrou a v drtivé většině ve shodě se zástupci stran, které se staly vítězi voleb a jsou zastoupeny v radě města.

Do jaké míry trápí obyvatele ve městě nezaměstnanost? Jaké jsou ve městě pro obyvatele pracovní příležitosti?

Dobruška je vstupní branou do Orlických hor, protože se nachází v podhůří těchto hor a můžeme říkat, že se jedná o podhorské město. V takovýchto městech je vždy problém najít odpovídající zaměstnání pro všechny občany. V průměru nezaměstnanosti jsme ale pod celostátním průměrem a to z důvodu, že je v našem regionu výrobní závod Škoda Auto, vyrábějící automobily Škoda Superb a Yeti, který zaměstnává několik tisíc zaměstnanců, takže i lidé z Dobrušky pracují v tomto závodě. Dalšími většími zaměstnavateli jsou KB Grafitek, vyrábějící polygrafické stroje a Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad. Přesto se domnívám, že pracovních příležitostí není dostatek a rád bych uvítal, kdyby u nás další pracovní příležitosti vznikaly.

Jak by měla vypadat Dobruška, ve které se lidem dobře žije, a nemusejí odcházet do jiného města?

Město Dobruška má poněkud specifickou geografickou polohu. Nachází se v rozsáhlém mělkém údolí mezi posledními pásmy Orlických hor, které potom přecházejí v Polabskou nížinu. Nebylo by proto příliš moudré snažit se o rozsáhlejší rozvoj průmyslového velkopodnikání, které by přinášelo regionu velkou ekologickou zátěž, především ve znečištěném ovzduší. I tak v tomto směru situace leckdy na hraně a my ji v žádném případě nechceme ještě zhoršovat, snahy jsou spíše o opak. Proto neusilujeme v našich plánech o vytváření průmyslových zón, které by životní prostředí degradovaly.

Nezaměstnanost není v našem městě na kritické úrovni (v porovnání s celostátním průměrem), a tak se můžeme soustředit opravdu na záležitosti, související se zlepšováním kvality života v oblastech, které jej spíše zpříjemňují. V uplynulých letech město vložilo poměrně značné prostředky do rozvoje kulturní vybavenosti a kultury vůbec. Podařilo se rekonstrukcí budovy kina z roku 1969 získat nové víceúčelové kulturní zařízení, které slouží nejen promítání filmů, ale i divadlu, přednáškové a výstavní činnosti. Rekonstrukcí památkově chráněné synagogy jsme vybudovali koncertní síň, jejíž parametry oceňují přední koncertní umělci. Letos zahajujeme rekonstrukci hlavní budovy muzea, kde vznikne nová moderní stálá expozice. V současné době postupně uvádíme do provozu spolkový dům v Rýdlově vile, která je rovněž památkově chráněnou ukázkou tvorby předního českého architekta Jana Kotěry. Snažíme se tedy i o podporu aktivit místních spolků a občanských sdružení, které považujeme za jednu z opor života města vůbec.

Pořádáme celou řadu jak jednorázových, tak i každoročně se opakujících kulturních a společenských akcí. Za všechny bych chtěl uvést alespoň Dobrušské letní muzicírování, Den záchranných a bezpečnostních složek, Svatováclavské slavnosti, Silvestřík pro děti, nově pak od loňského roku Mezinárodní hudební festival F. L. Věka. Letošní jaro bude v Dobrušce ve znamení další významné akce, Dnů židovské kultury, které pořádáme jako připomínku sedmdesátého výročí násilné internace dobrušských židů do terezínského ghetta a jejich následného vyvraždění v nacistických koncentračních táborech. Kromě toho chystáme divadelní přehlídku amatérských souborů Šubertova Dobruška, na níž se dvěma představeními uvedou i dobrušští ochotníci.

V tomto trendu chceme pokračovat i nadále. Stejně tak usilujeme o postupnou rekonstrukci všech komunikací ve městě, když jsme již téměř dokončili území historického jádra. Lidé se v samotném centru mohou procházet, posadit a odpočinout si v klidových, příjemně upravených zónách. Naší snahou je, aby Dobruška byla dobrým místem pro život, aby nebyla pouze příležitostí k dobrému zaměstnání či bydlení, ale pro všechny naše občany opravdovým domovem.

Jakou změnu očekáváte vzhledem k blížícím se krajským volbám?

Žádné volby, ať již celostátní, nebo krajské, by neměly být natolik fatální, aby garnitura, která po nich nastoupí, znehodnocovala práci, která se vykonala na úrovni měst a obcí. V tomto smyslu je situace stejná jako při volbách komunálních. Vždy by mělo všem, kterým občané ve volbách dají své hlasy, o dobro těch, kteří je zvolili. Proto jsem přesvědčen, že i nově zvolené krajské zastupitelstvo bude všemožně podporovat rozvoj svého regionu, který se odvíjí primárně od rozvoje jednotlivých míst. V tomto směru tedy žádné změny neočekávám a myslím, že je to tak dobře.

Jak je to s bezpečností občanů v Dobrušce, mohou se cítit bezpečně? Trápí Vás problémy s nepřizpůsobivými?

Město Dobruška je obec s rozšířenou působností, která má 7.000 obyvatelů a má zřízenou Městskou policii, kde slouží 6 strážníků, zajišťujících především veřejný pořádek jak v obci Dobruška, tak v okolních obcích na základě veřejnoprávních smluv. Tyto smlouvy jsou sepsány s celkem 8 obcemi s rozsahem následujících činností : - přispívání k ochraně veřejného pořádku, - kontrola dodržování pravidel občanského soužití, - měření rychlostí v katastru obcí, - odhalování přestupků a jiných správních deliktů.

Městská policie při své činnosti spolupracuje s Policií České republiky – obvodní oddělením Dobruška a Územním odborem PČR Rychnov nad Kněžnou, v jejímž služebním obvodě jsou všechny obce, se kterými jsou sepsány veřejnoprávní smlouvy. Tyto činnosti jsou zaměřovány především na zajišťování kulturních, sportovních a společenských akcí, kdy při této činnosti zajišťují veřejný pořádek.

V otázce veřejného pořádku ve služebním obvodě Městské policie Dobruška nejsou problémy s bezdomovectvím, prostitucí, gamblerstvím apod. Občasné porušení veřejného pořádku jsou v oblasti rušení nočního klidu, kdy zde je několik restaurací s nepřetržitým provozem a dále jsou zde drobné krádeže v místních supermarketech. Trestná činnost oznámená na Městskou policii je neprodleně předávána Policii České republiky, se kterou je již dlouhodobě výborná spolupráce. V případě potřeby jsou prováděny smíšené hlídky policistů a strážníků za účelem zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti silničního provozu.

Ke zkvalitnění práce Městské policie bezesporu napomohl kamerový systém ve městě a kamery nainstalované ve služebních vozidlech, které napomáhají strážníkům k řádnému zadokumentování přestupku a k odhalení jejich pachatelů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uvidíte před volbami. Fiala otočí s Green Dealem i jinde. Podnikatel Diviš a děsivý výhled české energetiky

18:00 Uvidíte před volbami. Fiala otočí s Green Dealem i jinde. Podnikatel Diviš a děsivý výhled české energetiky

„Tyto zvrácené tendence stále pokračují a určitě se budou aktivisté snažit o jejich prosazení i příš…