Starosta Litovle: Bojujme o ideály, jak mohou mizet miliardy?

07.04.2012 20:06 | Zprávy

ROZHOVOR Zdeněk Potužák (SNK) pro ParlamentníListy.cz zhodnotil své dosavadní působení v čele města. Vyjádřil se také k vládní politice, anebo osudu země po letošních krajských volbách.

Starosta Litovle: Bojujme o ideály, jak mohou mizet miliardy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o důvěře vládě

Loni v září se v Litovli sešli starostové z Olomouckého kraje, aby jednali o financování samosprávy. Jaký postoj k této problematice zaujímáte a proč podle Vás stále vláda neschválila novelu o rozpočtovém určení daní?

RUD je spravedlivý požadavek obcí na zvýšení podílů příjmů ze sdílených daní. V této množině obcí se vytváří HDP, firmy i občané odvádí daně, ale zpět obcím se vrací málo. Stačí se rozhlédnout po naší zemi a srovnat stav velkoměst a obcí. Každá malá vesnička si zaslouží dobré silnice, chodníky, spravené domy, stabilní populaci. Mladá generace odchází do velkých měst, kde se za peníze malých obcí budují úřady, podmínky pro podnikatele, byty… Víme, že růst velkoměst přináší růst kriminality, dopravní potíže, smogy horší životní prostředí. Lidé by obce neopouštěli, kdyby zde měly stejné možnosti jako ve velkoměstech a k tomu navíc blíž k přírodě. Neberme tedy už nadále prostředky z míst, kde se vytvářejí a podpořme rozvoj celé naší země, nejen několika center.

Jak byste hodnotil vládní reformy? V současnosti je například asi nejvíce kritizována reforma ministra Drábka.

Vládní reformy vnímám jen jako škrtání výdajů, šetření a zvyšování daňové zátěže obyvatel a firem. Doba je jistě ekonomicky nepříznivá a jsme silně závislí na exportu. Chybí mi však pobídky k nastartování ekonomického rozvoje, který nás musí z krize vyvést. Sdělení NERVU, že by se mělo platit dálkové studium a tak do školství přinést peníze je tohoto úřadu nedůstojné, čekám od něj mnohem významnější a chytřejší nápady.

Nový systém vyplácení sociálních dávek vidím z mého pohledu jako zbytečný. Na našem úřadu pracovníci toto zajišťovali dobře, vše fungovalo. Nové rozhodnutí přineslo nutnost odchodu těchto zaměstnanců na úřad práce, nové investice aby se jim tam vybudovaly pracovní prostory, zhoršené podmínky pro potřebné při náběhu nového systému. Naše prostory zůstaly nevyužité a museli jsme to řešit.

Hodnotím to jako trvalou nestabilitu podmínek v naší zemi. Tyto změny neustále jen zvyšují neproduktivní náklady. Nevidím v nich růst kvality ale jen administrativní zátěž.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…