Nikomu před vámi se mandát nepodařilo obhájit. Vy jste již potřetí starostou. Jaký je to pocit? A především, co pro vás tento závazek znamená?
Každý, kdo vstupuje do politiky, stejně jako každý účastník sportovního klání, je šťastný, když se mu podaří zvítězit. I já jsem byl překvapen a byl jsem samozřejmě rád, že se mi třikrát podařilo získat nejvíce hlasů. Takového výsledku bych ale nebyl schopen dosáhnout bez svých spolukandidátů v našem volebním uskupení, kteří kontinuálně pracují pro město, ať už v zastupitelstvu, v radě, v komisích nebo výborech. Závazek, na který se ptáte, tedy cítím jako samozřejmý nejen vůči městu a jeho občanům, ale jmenovitě také vůči lidem, kteří do toho se mnou šli a dělají odpovědně svoji práci.
Domníváte se, že i v politice platí do třetice všeho dobrého? Je vaše stávající volební období poslední nebo o tom prozatím neuvažujete?
O účasti ve volbách v roce 2022 je opravdu příliš brzy hovořit, ať už v nich budu kandidovat či nikoliv. Máme zpracovaný a schválený strategický plán a už jsme se pustili do jeho realizace, takže práce je přede mnou velmi mnoho. Ať už jde o velké projekty, jako je výstavba zimního stadionu, rozšíření wellness centra o saunový svět a výukový bazén, regeneraci sídlišť, výstavbu zahrádkářské osady a podobně, nebo projekty neinvestiční a zaměřené na vzdělání, podporu podnikání, posilování sounáležitosti lidí s městem či rozvoj cestovního ruchu.
Mimo prezidenta není počet funkčních období u volených zastupitelů omezen délkou. Je to tak podle vás správně? Mohou politici třeba po 20 letech ve funkci přinést nějakou pozitivní změnu?
Ačkoliv jsem z tohoto pohledu již dinosaurem (smích), existuje velká spousta příkladů starostů a primátorů, kteří vykonávají tuto funkci déle než já a dělají svoji práci objektivně dobře, což jim voliči vyjadřují oblibou a důvěrou i po řadě volebních období. Příkladem může být starosta Bohumína Petr Vícha, teplický Jaroslav Kubera a stejně tak řada starostů malých vesniček i měst. Také je třeba vzít v úvahu, že starostové nejsou samovládci, nejsou na to sami, těsně spolupracují s lidmi okolo, ať už jsou to místostarostové, členové rad a zastupitelstev, kdy ti sami jsou nositeli myšlenek, které jsou pak přenášeny do reality života obcí a jejich občanů. Univerzální odpověď na otázku přiměřeně nebo únosně dlouhé funkce neexistuje. Nejde přitom jen o zvolené zástupce obcí, ale například také o ředitele škol, příspěvkových organizací či firem.
Koalice zůstala stejná jako v předchozím volebním období. Jak se do rozhodování snažíte zapojit nejen opozici, ale zejména i občany?
Po celou dobu, co jsem starostou, říkám, že naše práce je společnou prací téměř všech členů zastupitelstva. Přes občasné přirozeně odlišné pohledy a názory na věc se dá říct, že konstruktivně pracuje drtivá většina členů zastupitelstva. Když jsme v minulém roce projednávali strategický plán města na příštích pět let, pro tento dokument hlasovali všichni hlasující zastupitelé. Bylo tomu tak i proto, že než strategický plán vstoupil do schvalovacího procesu, vyjádřilo se k základním otázkám života ve městě osm set lidí včetně řady odborníků, ale i žáků a studentů bruntálských škol. Dokument musel být „odolný politikům“ a musel jít za rámec jednoho volebního období. I proto se stal zdrojem programových tezí většiny kandidujících subjektů a samozřejmě i pilířem naší programové dohody.
Kdy bude veřejnosti otevřen nový zimní stadion?
Zimní stadion je investičně zřejmě nejnáročnější akcí celého volebního období. V rozpočtu na letošní rok máme peníze na dokončení projektové dokumentace a teprve poté připadá v úvahu realizace. Naším úkolem je, aby byla dokončena do roku 2022 v souladu s programovou dohodou a strategickým plánem. Do té doby ještě musíme vyřešit několik výzev, a to nejen technických, ale také otázky financování celého záměru, provozování nového sportovního zařízení a další.
S obavou, že by zařízení na zplynování odpadu, které chce v nedalekém Horním Benešově vybudovat společnost Smolo, mělo negativní dopady na životní prostředí, se stavbou nesouhlasíte. Jak jí budete chtít zabránit? Jaké jsou vaše možnosti? A jste optimista?
Bojujeme především proti rozsahu záměru s vědomím toho, že obce jsou povinny postarat se o odpad vyprodukovaný na svém území. Jsme samozřejmě připraveni řešit zpracování odpadu v našem městě a v naší svozové oblasti, ale předkládaný záměr je silně naddimenzovaný. Plazmové zplyňování 360 tisíc tun odpadu za rok v bezprostřední blízkosti Bruntálu, to je pro nás něco nepřijatelného. Naše negativní stanovisko jsme vyjádřili v rámci zjišťovacího řízení, rada města deklarovala nesouhlas s předloženým záměrem a nyní čekáme na zpracování dokumentace dle zákona č. 100/2001 Sb., zkráceně EIA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková