Pane starosto, Varnsdorf leží ve Šluknovském výběžku, a stejně jako sousední města sužují obyvatele hlavně problémy s nepřizpůsobivými. Jak se s tímto problémem, jako starosta snažíte vypořádat? A obáváte se eskalací problému během roku?
Ano – problémy zde jsou - Varnsdorf a Šluknovsko se tak staly centrem zájmu médií, která na jednu stranu pomáhají zviditelňovat a prosazovat oprávněné zájmy občanů i radnice (za což jim patří poděkování), na druhou stranu negativní obraz našeho regionu, který do jisté míry vytvářejí, značně ovlivňuje názor lidí - návštěvníků, podnikatelů, zájemců o studia apod. To je fakt, který naši oblast silně poškozuje lidsky i finančně.
Vyvážené zpravodajství namísto honby za senzací, zahrnující objektivní zpravodajství o světlých i stinných stránkách života v oblasti, by nám dost pomohlo. I to je jeden z problémů, kterým se musím zabývat. Problematika je natolik široká, že není otázkou vypořádání pro jednoho člověka. Její kořeny sahají hluboko do poloviny minulého století. S novou demokracií po roce 1989 přichází nové nastavení pravidel ve sféře sociální péče a začínáme si - bez dalších potřebných řešení - vychovávat generaci trvale a někdy záměrně nepracujících lidí.
A plody této státní netečnosti k problému se dostavují. Věci, které můžeme řešit v rámci města, řešíme. Přijímáme vyhlášky, zvyšujeme stavy strážníků, zabýváme se problematikou ubytování a mnoha dalšími každodenními problémy, jsme v trvalém kontaktu s policií. Společnými koordinovanými kroky se snažíme spolu s ostatními starosty Šluknovska prosazovat zájmy a potřeby našich obyvatel, kteří jsou s „nepřizpůsobivostí“ v každodenním kontaktu a kteří se bojí o svůj majetek, o své zdraví.
Kteří chtějí normálně žít, pracovat a odpočívat. A co se týká obav o další vývoj? Nemyslím si, že by během zimního období došlo k rapidní změně v pojetí dobrých sousedských vztahů a způsobu života v lokalitách, kde už v minulosti problematika gradovala a oživení problému je víc než pravděpodobné. A to se v rámci celého státu rozhodně netýká jen Šluknovska.
Jak byste v této oblasti hodnotil kroky vlády? Poslanecká sněmovna nedávno podruhé zamítla Ústecký balíček, mnozí kritizují vládní Agenturu pro sociální začleňování, která působí také právě ve Šluknovském výběžku. Jak se na tyto problémy díváte Vy?
To, že se o věcech a návrzích diskutuje, to, že návrhy jedněch jsou druhými zamítnuty – to by mohlo být považováno za způsob konstruktivní demokratické diskuse. Pokud by ovšem ti, kteří zamítají, předstoupili s návrhy vlastními, optimálnějšími a lepšími. A pokud by to nejlepší pak následně dokázali prosadit do příslušné legislativy, do opatření, která nám napomohou zvládnout problémovou situaci s vědomím, že v rizikových místech hraje čas nesmírně důležitou roli. Jakékoliv oddalování jen přilévá oleje do ohně nesnášenlivosti. Vládou přijatý materiál Agentury pro sociální začleňování, který jistě obsahuje řadu užitečných návrhů a doporučení, je koncepčně nutně „během na dlouhou trať“. Ano – je to logické – dlouhou dobu se problém neřešil, dlouho bude trvat i celá náprava. Jen lidem, kteří jsou každodenně obtěžováni projevy života „nepřizpůsobivých“, se to těžko vysvětluje. Popularizace a objasnění důležitosti přijímaných opatření musí předcházet aplikaci této strategie, která je zatím částí majority přijímána velice negativně.
Obyvatele také trápí nezaměstnanost, jak je tomu u Vás?
Podle dlouhodobých statistik se míra nezaměstnanosti v našem městě pohybuje nad 13 %, což je nad celostátním průměrem a lehce pod průměrem Šluknovského výběžku. Tedy víc než tisíc lidí se pokouší získat trvalý pracovní poměr. Údaje z konce minulého roku říkají, že přibližně polovina je žen a polovina mužů. Co se pracovních příležitostí týká – je to na sebe navazující řetězec. Zásadní snížení pracovních míst v průmyslu textilním a i strojírenském jen zčásti nahrazuje soukromý sektor, podnikání fyzických osob i nově vzniklé firmy. Přesto však obecně klesá v regionu koupěschopnost. Na to pochopitelně váže tomu odpovídající klesající zájem o služby, o nabídku maloobchodního trhu i o např. návštěvu kulturních či sportovních podniků. Přičteme-li k tomu i mediální obraz současného Šuknovska, který případné návštěvníky či turisty spíše odrazuje, je jasné, že ani tato sféra příliš nových pracovních příležitostí nevytváří. A pokud hledáme pomocnou ruku, tak tady je to opravdu na místě.
Od nového roku vstoupila také v platnost reforma práce ministra Drábka, jež je ale mnohými kritizována především za nepřipravenost, s jakou byla spuštěna. Sdílíte stejný názor? A jaké dopady má reforma na Vaše město?
Nevidím jako nejšťastnější dělat zásadní závěry po prvních šedesáti dnech platných reformních opatření. Problémy samozřejmě jsou, neliší se od problémů ostatních lokalit, a pokud budou přetrvávat, budeme na ně upozorňovat, iniciovat řešení a nápravu tak, aby inovace zlepšila službu lidem.
Jakou změnu očekáváte vzhledem ke krajským volbám, které letos proběhnou? Mluvilo se například o nové straně Jiřího Paroubka…
Nejsem politický prognostik, ale pokud si mohu dovolit malou spekulaci, tak rozčlenění velkých stran, které jsou dlouhodobě v popředí, může dát šanci stranám a hnutím menším. Takový je také můj typ – i když konečné hodnocení a rozhodnutí bude záležet na informovanosti a zájmu voličů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový