Starosta nejmenší obce je naštvaný na byrokracii ministerstev

24.12.2011 18:30 | Zprávy

ROZHOVOR Zdeněk Císař je starostou Šléglova na Šumpersku, což je asi nejmenší obec u nás. Žije tu pouhých 37 obyvatel a zastupitelstvo obce tvoří až na jednu výjimku jeden obyvatel z každého trvale obývaného domu. Pan Císař má 76 let a celý život pracoval jako pilot. Nejprve v armádě, kterou ale musel po roce 1968 opustit, protože nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Poté pilotoval zemědělské letadlo. V politice ho nejvíce štve byrokracie.

Starosta nejmenší obce je naštvaný na byrokracii ministerstev
Foto: Petr Kupka
Popisek: Starosta obce Šlégov Zdeněk Císař

Jak dlouho působíte ve funkci starosty?

Od roku 2008. Tehdy se můj předchůdce Ilja Zachoval zabil při dopravní nehodě. Poté mi bylo nabídnuto, abych ho zastoupil na přechodnou dobu. A abych mohl dát pracovat jako starosta, musel jsem být řádně zvolen.

Co se za tu dobu v obci podařilo realizovat?

Nejdůležitější, co se nám podařilo, je územní plán. Nehrozí tedy obnova povrchové těžby tuhy v okolí Kromfelzova, i když už tu bylo několik pokusů. Kromě toho jsme postavili autobusovou zastávku, udělali jsme hřiště pro děti s prolézačkami. Nechali jsme ošetřit pět památných stromů a opravili jsme cestu.

Jaké jsou podle vás hlavní úkoly, které stojí před šléglovským obecním úřadem v nejbližších letech?

Jsme malá obec a máme velmi krásné prostředí. Naším hlavním cílem je to tu zachovat. Nechceme žádné rozšiřování, masivní výstavbu, nebude tu nikdy žádná škola, školka, výrobní závod. Lidé tu chtějí žít v klidu a pohodě. Krajina je tu pěkná a to je naše největší deviza.
V příštím roce nás čeká vybavit čističku odpadních vod. Bohužel, dotační politika je tak úděsná, že  jsme se rozhodli, že to zafinancujeme z vlastních zdrojů.

Jaké máte problémy s dotacemi?

Nemůžeme získat například podporu Ministerstva životního prostředí, kde mají minimální částku 5 000 000 korun a já jsem jim vysvětloval, že to mám spočítáno maximálně na 600 000 korun. Oni chtějí, aby už ten projekt byl ve velké částce. To je nehoráznost. Přitom to lze provést mnohem levněji. To jde úplně proti logice věci. My se snažíme šetřit a úředníci rozhazují a přijímají dotační body jenom za to, když to bude stát hodně. Podal jsem také žádost o dotaci na opravu cesty na hřbitov, kterou chceme udělat neasfaltovou, ale štěrkovou. Podle tabulek by měla vyjít na 400 000, což je úplný nesmysl. Ty tabulky, to je důvod k předražení všech komunikací u nás v republice, protože neodpovídají skutečnosti.

Setkal jste se jako starosta někdy s korupcí?

Ano. Myslím, že mezi pokus o korupci lze zařadit i to, když pracovník úřadu, který přiděluje dotace, oznámí spřízněným firmám, že obec dostane dotaci v té a té výši. Když jsme žádali o dotaci na opravu silnice přes Státní zemědělský intervenční fond a rozeslali jsme poptávku a dostal jsem pět nabídek od třech velkých firem na částku 1 100 000, což bylo přesně tolik, kolik bychom dostali dotaci. Takže je úplně jasné, že museli dostat informaci z Olomouce. A ten fond vůbec nezajímá, jestli ta cena je oprávněná. Je zajímají papíry, razítko. Od té doby jsem fakt nabroušený. Také jsem tu zaznamenal před volbami pokus o převzetí Šléglova ze strany jednoho bývalého policisty a nějakého Pražáka. Měli tu podnikatelský záměr. Chtěli tu přihlásit několik občanů před volbami, aby si zvolili zastupitelstvo a měli to tu v ruce na čtyři roky a mohli by si dát odměny – to, co my neděláme, protože jsme neuvolnění. Mohli by rozprodat majetek obce. Zastupitelstvo má v takové malé obci obrovskou moc. A toto lze provézt jen v malé obci, protože ve velké obci by ani sto hlasů třeba nepomohlo.

Jste členem nějakého sdružení nebo politické strany?

Vstoupil jsem do TOP 09. Jsem starosta tak malé obce, že můj hlas nebude vůbec slyšen, kdežto v organizaci, která příjme nějaké usnesení, tak už se tím musí zabývat poslanci. Vesnice, kraj, stát se musí řídit, jak se řídí rodina. Selským rozumem a mohu si dovolit pouze to, na co mám. A vždycky se musím zeptat, jaký to přinese výsledek a prospěch pro občany. A tohle je tu největší nedostatek v naší zemi. A proto jsem se tak do politiky zapojil, i když mám už vysoký věk a mohl bych se na to vykašlat.

Na jaké problémy při své práci nejčastěji narážíte?

Protože nemáme žádné zaměstnance, i já jsem neuvolněný, tak jsem zjistil, že byrokracie, o které se říkalo, že v našem státě ubude, tak naopak narůstá a zjistil jsem, že starostové větších měst nebo obcí o tom nemají ani ponětí, protože oni to nevědí. Mají totiž k dispozici odbory, kdežto já to musím dělat všechno úplně sám. Je to hrůza. Ať už se to týká dotační politiky, nebo byrokracie ze strany Ministerstva vnitra, financí. Státní pokladna byla zřízena jen, aby si úředníci odůvodnili svou existenci. Nač potřebuje stát vědět, jestli si na obci koupíme tužky? To je přece úplný nesmysl. Taky účetnictví nám komplikuje život. Počítačový program není schopný to pojmout, takže se musí dělat spousta věcí ještě ručně, čímž nám rostou náklady.

Vaše obec je označována za jedinou v ČR, která je spravována na principu přímé demokracie, protože zastupitelstvo obce tvoří jeden obyvatel z každého trvale obývaného domu. Je tento systém funkční? Mělo by to takto podle vás fungovat i v jiných obcích?

Nevím, jestli jsme jediná. V podstatě až na jednu výjimku je pravda, že z každého trvale obývaného domu je jeden zastupitel. Situace v každé obci je odlišná. U nás, protože jsme tak malá obec, to byl nejlepší způsob, jak zapojit místní do rozhodování a o obecních záležitostech.

Jak předcházíte sousedským sporům?

Nemáme žádné sousedské spory. Byla přijata zásada, že pozemky budou prodány pouze popisnému číslu. Nikdo jiný to nekoupí, čili už tím máte zabezpečeno, že nedojde ke třenicím.

Je podle vás šance, aby prošla novela zákona o rozpočtovém určení daní?

Domnívám se, že ano. Čím více peněz obce a města ale dostanou, tak tím víc se to rozmrhá a pokud nebude přijatý zákon o zodpovědnosti úředníků, tak to povede jen k dalšímu plýtvání. Nám to moc nepřinese. Náš příjem se zvýší jen nepatrně. Já to podporuji proto, že to považuji za spravedlivé. Ale důležité to je. Každá koruna dobrá. Ale projekty, které máme do budoucna v úmyslu, si už teď financujeme sami, protože nehodlám podporovat lumpárny, co se dějí kolem dotací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…