Paní starostko, začátek roku přinesl mnoho změn. Nejvíce citované, respektive kritizované, jsou ale reformy ministra Drábka. Jak pociťuje start reformy práce u Vás? Měli jste na úřadech se spuštěním nového systému problémy?
Se spuštěním nového systému na našem pracovišti problémy nebyly, protože v systému zatím nepracujeme. Problémem zůstává pouze nepřipojení se do Jednotného systému práce a sociálních věcí. Máme o něj zažádáno, ale dopad na výplatu přiznaných dávek to nemá. Pro nás bylo důležité předat spisy, a ty byly k 1. 1. 2012 v pořádku předány. Předání proběhlo v klidu a hladce, žádný problém jsme v tomto ohledu nezaznamenali. Za účelem zajištění bezpečnosti u objektu Úřadu práce jsme spolupracovali s Městskou policií i PČR, nebylo však potřeba jejich žádného zásahu. Co se týče sociální práce, která zůstala na obcích, kromě několika formálních záležitostí není v tomto ohledu pro nás nic zásadně nového, protože zde pracují zkušené pracovnice s praxí.
Dle sdělení odboru sociálních věcí našeho úřadu však při práci pociťují dopad na klienty, kteří i přes informovanost jsou zmateni a dezorientováni, nechápou smysl změny. Stěžují si zejména osoby se zdravotním postižením a klienti, kterým byl přiznán příspěvek na péči. Přímo ve Frenštátě pod Radhoštěm si stěžují na to, že zdejší pracoviště Úřadu práce nemá bezbariérový přístup. To je zvlášť špatně vnímáno klienty, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a klienty, kteří k pohybu potřebují oporu francouzských holí. Někteří klienti uváděli, že dávka jim nebyla vyplacena včas, ale současně dodávali, že to nebylo selhání ze strany pracovníků zdejšího Úřadu práce ČR, problémem byl nový software.
Klienti kritizují systém dávky pro osoby zdravotně postižené, konkrétně dávku na mobilitu. Jde jednak o výši dávky u klientů, kteří jsou držiteli průkazu ZTP/P (výše se jim snížila). Dále kritizují to, že i když jsou držiteli ZTP a ZTP/P, ale jsou umístěni v ústavech sociální péče, nemají nárok na uvedený příspěvek i přesto, že se o ně o víkendech, svátcích atp. starají rodinní příslušníci v jejich domácím prostředí - tedy si je odvážejí do svých domovů na dovolenky. Klienti považují rovněž za nelogické žádat o mimořádné výhody a příspěvek na mobilitu na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR a o parkovací průkaz, který je vydáván na základě přiznaných mimořádných výhod II. a III.stupně, musí žádat u obecních úřadů s rozšířenou působností podle místa bydliště, ačkoliv tento průkaz vůbec nesouvisí s udělováním výjimek pro parkování v daném místě bydliště.
A jak byste hodnotila celkové fungování vlády? Domníváte se, že se jí podaří dostát svým předvolebním slibům nebo vláda padne dřív, než skončí její mandát?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový