Paní starostko, obyvatele Jesenicka zejména kvůli geografické poloze sužuje vysoká míra nezaměstnanosti. Jak jste sama uvedla, problém se město snaží řešit získáváním dotací směřující do nějakého rozvoje, je to však slabá náplast. Jaké konkrétní kroky se tedy bude snažit učinit k tomu, aby se situace v tomto směru v rámci regionu změnila k lepšímu? Jakou zkušenost máte například s investory? A jak hodnotíte současnou politiku vlády v oblasti zaměstnanosti?
Město Jeseník je členem Sdružení měst a obcí Jesenicka a kroky ke zlepšení situace zaměstnanosti v regionu koordinuje a činí společně s ostatními městy a obcemi. Nyní naše sdružení například aktivně usiluje o změnu systému podpory zaměstnanosti státem tak, aby potřeby socioekonomicky postižených regionů byly řešeny individuálně. Naše sdružení požádalo Olomoucký kraj o iniciativu, která by spojila i další kraje s takto postiženými regiony ke společnému tlaku na řešení. Začátkem srpna se z iniciativy pana poslance Ing. Krátkého uskutečnila v Jeseníku diskuze starostů s náměstkem ministra práce a sociálních věcí panem Mgr. Machotkou. Výstupy tohoto jednání jsou například: příslib dislokace analytického útvaru GŘ ÚP do Jeseníku, příslib vyvolání mezirezortní diskuze o zohledňování dopadů legislativy a vládních opatření na zaměstnanost, iniciování dialogu MŠMT a MPO o provázání učňovského školství s potřebami zaměstnavatelů, prověření možnosti přealokace prostředků na politiku zaměstnanosti více do postižených regionů apod. Ve špatně dostupném a řídce osídleném regionu jako je Jesenicko nemají investoři bez nějakých pobídek dostatek motivace k podnikání. Proto město Jeseník například prodává připravené, zasíťované pozemky v zóně služeb a nerušivé výroby za velmi zajímavou cenu s veřejnou podporou. Současná politika vlády v oblasti zaměstnanosti je nedostatečná, bylo by potřeba mnohem výraznějších pobídek k udržení zaměstnavatelů v odloučených a socioekonomicky postižených oblastech.
Jak byste s odstupem času hodnotila další vládní reformy? A jaký dopad bude mít podle Vás na obyvatele případné opětovné navýšení DPH?
Jako drtivá většina národa. Přinesly víc škody jak užitku. Rostoucí nezaměstnanost, kriminalita, žebráci, bezdomovci. Životní nejistota absolventů škol, mladých rodin s dětmi, seniorů, zdravotně postižených… Navýšení DPH zase ublíží těm nejchudším, kteří musí počítat s každou korunou a samozřejmě také ovlivní pokles spotřeby.
V nedávné době byla schválena novela rozpočtového určení daní. Souhlasíte s novelou? A domníváte se, že bude pro Jeseník vzhledem k nedostatku finančních prostředků přínosem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový, Petr Kupka