Starostka města Králíky: S církevními restitucemi souhlasím

07.09.2012 7:22 | Zprávy

ROZHOVOR Stát by měl vrátit majetek, který církvím vzal, ale v tom je právě ten problém. Myslím si, že tento majetek není dostatečně popsán a že není jasné, co se bude vracet a zda se opravdu jedná o "ukradený" majetek, řekla naší redakci starostka Jana Ponocná (BEZPP).

Starostka města Králíky: S církevními restitucemi souhlasím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Elektrotechnická firma OEZ z Letohradu oznámila, že v závodě v Králíkách zaměstná do konce roku až 90 dalších lidí. Pro vaše město je to jistě dobrá zpráva?

Každá zpráva o vzniku nových pracovních míst je pro město Králíky a jeho obyvatele dobrou zprávou. Už v průběhu loňského podzimu jsme byli vedením firmy informování o jejích záměrech v Králíkách a zájmu zaměstnat větší počet pracovníků. Podle našich informací se jedná především o pracovní místa vhodná pro zaučení a převážně pro ženy.

Nové Vojenské muzeum zatím nepřilákalo tolik turistů do vašeho mikroregionu, kolik jste asi očekávala. Čím to, chystáte nějaké další magnety pro návštěvníky?

Návštěvnost vojenského muzea a celé Králické pevnostní oblasti v žádném případě nezklamala naše očekávání. Naopak hned v prvních dvanácti měsících po dokončení rekonstrukce muzea stoupla o 80% oproti srovnatelnému období před rekonstrukcí a na této úrovni se drží i nadále. V letošním roce dokončíme další projekt v KPO a to revitalizaci tvrze Hůrka. V rámci tohoto projektu budou zpřístupněny další prostory v tvrzi a navazujících objektech, bude vybudováno zázemí pro návštěvníky, kamerový systém a bude instalován venkovní informační systém v celé KPO.

Místní si velmi stěžovali na nové jízdní řády vlaků a autobusů, platné od prosince. Už se situace po několika provedených změnách zlepšila?

V měsíci červnu byly provedeny další změny jízdních řádů, do kterých byly zapracovány některé naše připomínky. Jednalo se především o zlepšení dopravy dětí do škol, zastavování autobusů na větším počtu zastávek po trasách. Došlo však také ke zrušení některých spojů, na které si občané zvykli a přizpůsobili se jim, takže mají opět problém s hledáním vhodné náhrady. Stále přetrvávají problémy v návaznosti vlaků a autobusů v Lichkově a to především u ranních spojů při cestě do práce a večeních spojů v době kdy se lidé vracejí domů. Nemůžu říci, že bychom byli se situací ve veřejné dopravě spokojeni, a mám pocit, že stále více lidí se dopravuje osobními auty, což určitě nebyl záměr změny jízdních řádů.

Jak se obecně stavíte k otázce církevních restitucí? Jsou nároky církve a vypořádání přiměřené?

S církevními restitucemi souhlasím. Stát by měl vrátit majetek, který církvím vzal, ale v tom je právě ten problém. Myslím si, že tento majetek není dostatečně popsán a že není jasné, co se bude vracet a zda se opravdu jedná o "ukradený" majetek. Současně s tím mám obavy z toho, zda církev bude mít sílu na to, aby s majetkem hospodařila a využívala jej pro svoje potřeby. Už dnes jsme svědky toho, že církev prodává množství svých budov, protože jsou pro ni nadbytečné. I my v Králíkách máme zkušenost s církevním majetkem na území města a těžkostmi, které má církev s jeho provozem a technickou správou. Klášter na Hoře Matky Boží nad Králíkami je majetkem řádu redemptoristů, kteří však nejsou schopni zajistit jeho provoz tak, jak jsme na to byli dlouhá léta zvyklí. Již od dubna letošního roku se zde nekonají bohoslužby a klášter tak neslouží svému původnímu účelu.

Podezření z korupce u přidělování dotací z fondů EU dostihla první české hejtmanství. Domníváte se, že by si policie měla posvítit i na další české kraje včetně Pardubického?

Je velmi těžké na tuto otázku odpovědět. Za dobu mého působení ve funkci starostky jsme realizovali projekty financované z různých operačních programů a ani v jednom případě jsem se nesetkala s žádným náznakem korupce. Nevím, jestli je to tím, že jsme jako území příliš bezvýznamní nebo tím, že tento jev ve skutečnosti není tak rozšířený, jak se společnost v současné době domnívá. Pokud se týká kontroly přidělování a čerpání dotací v Pardubickém kraji, myslím si po informacích, které proběhly v tisku, že takové kontroly již probíhají a souhlasím s nimi. Kdo nic neprovedl, nemá se čeho bát a ti ostatní alespoň budou odhaleni a doufám i potrestáni. Má to však negativní dopad na administraci běžících projektů, protože pracovníci kontrolovaných orgánů nemají dostatek času na běžnou práci a nám příjemcům se prodlužují lhůty při čerpání dotací.

Co byste ráda ještě stihla do konce volebního období, jaký je Váš největší cíl?

Jsem ve funkci druhé volební období. V tom prvním jsme realizovali a zahájili několik investičních projektů, které se v souvislosti s ekonomickou krizí odrazily ve stavu městských financí. S velkou nadějí na zlepšení čekáme na schválení nového RUD, které by mělo přinést do rozpočtu města významnou částku. Myslím, že jsme využili možnosti čerpání evropských dotací dostatečně, vytvořili jsme podmínky pro rozvoj cestovního ruchu v regionu jak v zimním, tak letním období a nyní bych se chtěla více zaměřit na údržbu městských budov, opravy komunikací a podporu volnočasových aktivit občanů především těch, kteří se věnují dětem a mládeži.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

12:06 Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Davy se vrhají do vody, kde není slíbený přičarovaný most a skandují: Ať žij…