Svět po koronaviru podle generála Šándora: Na vylučování Ruska se zapomene. USA a Čína si to budou rozdávat dále. A EU má jen dvě cesty, z toho jednu do pekla

17.04.2020 9:09 | Zprávy

ROZHOVOR Jak bude vypadat svět po koronavirové pandemii? Tuto otázku si klade kdekdo. Bezpečnostní analytik Andor Šándor se zamýšlí nad tím, jak budou v novém světě vypadat vztahy mezi supervelmocemi a jak se bude vyvíjet globální politika. Čína, Rusko a USA totiž řeší řadu vlastních problémů, a u Evropské unie, která se prohlašuje za čtvrtého globálního hráče, vzniká otázka, jestli krizi vůbec přežije.

Svět po koronaviru podle generála Šándora: Na vylučování Ruska se zapomene. USA a Čína si to budou rozdávat dále. A EU má jen dvě cesty, z toho jednu do pekla
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

V posledních dnech zaznívají z USA, a to dokonce i od prezidenta Trumpa, ostrá slova na adresu Číny kvůli šíření epidemie koronaviru. Je to podle vás pokračování americko-čínské obchodní války z minulých let, nebo se tu hraje i o něco jiného?

Jde nepochybně o pokračování vámi zmíněné války, ve které se hraje o to, kdo bude největší světovou mocností. Ještě na začátku března se zdálo, že Trumpovo znovuzvolení je jistou věcí. Hrubě podcenil rozšíření nemoci COVID-19 a nyní potřebuje přehodit viníka na někoho jiného. Proto hovoří o čínském viru apod. Mluví se o vyšetřování apod.

Že jde o soupeření, které se projevuje i ve vojenské oblasti, dokresluje to, že Čína vyslala do Pacifiku svou letadlovou loď s flotilou poté, co Theodor Roosewelt musel zakotvit u ostrova Guam kvůli nákaze námořníků. Čínská média to komentovala tím, že čínské námořnictvo nic neporazí. Zcela jistě lze očekávat rétoriku v duchu: „My jsme si poradili s chorobou podstatně lépe,“ čímž budou naznačovat, že říše středu je tím správným hegemonem 21. století.

Je třeba ale dodat, že v kritice čínského řešení koronavirové krize nejsou USA osamoceny. Kritické hlasy směrem k Číně a WHO jsou slyšet i z jiných velkých zemí světa včetně Francie.

Donald Trump: Je to „čínský virus“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jakub Vosáhlo

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neziskovky trpící kvůli Trumpovi potrápil Zdeněk Zbořil vtipem o Leninovi

15:01 Neziskovky trpící kvůli Trumpovi potrápil Zdeněk Zbořil vtipem o Leninovi

Donald Trump zastavuje americké financování světových neziskovek, i českých. A politolog Zdeněk Zboř…