Svět po koroně bude úplně jiný, tuší zemědělec. Německo a zrekvírované roušky, to je solidarita

22.03.2020 11:59 | Zprávy

ROZHOVOR Co by se stalo, pokud by byl vyhlášen striktní zákaz vycházení? Kdo se postará o hospodářská zvířata? Dnes už nemůžeme spoléhat na výpomoc od sousední země či od EU, to jsme viděli v případu zrekvírovaného kamionu se zdravotnickými potřebami v Německu. Každý stát se v nouzi stará prvořadě o své obyvatele. Musíme přehodnotit naši soběstačnost v potravinách. To v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říká šéf Agrární komory Plzeňského kraje Ing. Jaroslav Šíma. Svět musí být skutečně jiný. Možná kolem domů opět bude více vidět zelenina než třeba anglický trávník. A někde dojde možná i na vepříka a hnůj snad přestane některým zdviženým nosíkům zavánět, neb jen díky němu se udrží na poli i louce více vláhy.

Svět po koroně bude úplně jiný, tuší zemědělec. Německo a zrekvírované roušky, to je solidarita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Jak podle vás situaci koronavirové krize zvládá česká vláda?

Když to porovnám s ostatními zeměmi, co mám dostupné informace, tak bych řekl, že velice dobře. Je normální, že se to zpočátku lidem nelíbilo, ale dnes a především v blízké budoucnosti budeme říkat „zaplať pánbůh“ za ta opatření.

Co byste vzkázal těm, kteří nařízení nedodržují či je berou laxně, nebo se tomu dokonce vysmívají? Řada lidí se podvolila poměrně drakonickým opatřením, jsou však bohužel výjimky…

Když nechci být neslušný, tak pomalu nemám slov. Jinak samozřejmě v každé společnosti, v každém místě se najde jedinec nebo jedinci, kteří to nejsou ochotni respektovat nebo jdou dokonce proti nařízením. Je známo, že v každé obci, je nějaký ten „obecní blázen“.

... pak ovšem přichází potřeba poněkud silnější ruky. Kdysi by ho zavřeli třeba jen na pár hodin do obecní šatlavy…

V mimořádné situaci je potřeba používat mimořádných opatření. Reakce státní správy musí být nekompromisní. Těch 99 procent rozumných lidí musí kvitovat, i kdyby vláda ještě přitvrdila. Podívejte se na Itálii nebo Čínu. Prostě situaci ohrožují právě tito jedinci, nevím, jestli je to jedno procento nebo kolik, ale velmi malá skupinka, zanedbatelné procento, které ovšem může napáchat nezanedbatelné škody. Pak na to doplatí ti, kteří mají rozum a jsou doposud ještě zdraví.

Hodně se také řeší kompenzace živnostníkům. Co na to říkáte? Není to předčasné, nebo je už nyní o tom třeba vážně diskutovat?

Je třeba uklidňovat veřejnost a podnikatele, protože to není žádná legrace. Já vidím kolem sebe lidi, kteří jsou živnostníci nebo mají pár zaměstnanců, a doléhá to na ně tedy fest. Nějaká opatření se objevují a myslím, že je dobře, že se o tom hovoří a bude se v tomto směru něco dít. Myslím, že naše země přestála i jiné problémy, tak i toto utáhne.

Dnes nejde jen o peníze, ale o nastavení systému spravedlnosti a potřebnosti. My Češi se v tom umíme pohybovat, a když se podíváte na některé „potřebné“ platby našeho sociálního systému, tak byl bych velice ostražitý. Znám ze svého okolí mnoho případů lidí, kteří pracovali celý život, ale mají menší důchod než ti, kterým se ty peníze berou z nějakého průměru. Mají větší důchod, že jsou uznáni „za blby“, na rozdíl od lidí, kteří pracovali nepřetržitě od svého mládí. Na to bychom si měli dávat pozor, aby peníze dostal jen ten, jenž je opravdu potřebuje.

A jak to vidíte v zemědělství? Není ohroženo nedostatkem lidí z důvodů karantény či nemoci? V Německu se prý už nedostává lidí na sklizeň chřestu…

My máme problém, že se tady pracuje s živými tvory. Já poslední dny neřeším nic jiného, než vymýšlím varianty, kdyby došlo na nejhorší. Nechci, aby to nastalo, protože mě bere děs z představy, že nebudou lidi, kteří u nás třeba dojí 560 krav každý den. Že by je nějak odsunuli nebo nepustili do práce. Samozřejmě, jsou nějaké náhrady. Věřím ale, že se to nějak zvládne. Když nám je nuceně nechají doma, tak to nebude dobře. Máme řadu informací z Agrární komory, i určité návody. Zájem zemědělského sektoru prostě je pomoci a jet dál. Jinak by to byla čára přes rozpočet.

My totiž nemůžeme z 95 procentech práci řešit jako „home office“. Věříme, že se touto situací prodereme. Potřebujeme prostě lidské ruce, v zemědělství to tak je.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…