Co říkáte na průběh ukrajinsko-ruského konfliktu? Nehrozí, že se z něj vyvine několikaletá opotřebovávací válka?
Netroufám si fundovaně odpovědět, nejsem specialistou v oboru armády či bezpečnosti. Ale podívejme se do světa, kde po mnoho desetiletí doutnají a permanentně znovu eskalují další války, ať už na Blízkém či Dálném východě, například Korejská válka nebyla de jure ukončena ani po 70 letech, stejně tak proti sobě neustále brojí Izrael a Palestina, za svou věc bojují už po desetiletí také Kurdové. Konflikty se dějí a budou se dít. Je zapotřebí hledat rozumné východisko.
Takže se jako mnozí nedomníváte, že čím více zbraní na Ukrajinu pošleme, tím větší je šance na budoucí mír?
Já jsem přesvědčen, že je to zcela naopak. Více zbraní znamená více mrtvých a více zraněných. Je potřeba jednat, nikoliv válčit.
Profil Jana Šolty na stránkách Paměti národa ZDE
Pan ministr Lipavský nás před započetím konfliktu na Ukrajině ujišťoval, že naše závislost na ruském plynu a ropě je v podstatě velmi malá, ale zdá se, že měl patrně špatné informace?
No, podívejte se, když vám premiér Fiala v přímém přenosu zcela vážně tvrdí, že tato země je zemědělsky soběstačná (!), tak já už se jen tak nad něčím nepozastavím. Aniž bych chtěl kohokoliv urazit, výroky některých lidí jsou přímo úměrné kvalitě jejich intelektu a míře jejich informovanosti. Ale samozřejmě tím nemyslím nikoho konkrétního!
Zaznívají pochybnosti o duševním zdraví Vladimira Putina. Sdílíte je?
Nejsem psycholog ani psychiatr, ale nemyslím, že by se ruský prezident lidově řečeno zbláznil. A především bychom si měli uvědomit, že to, co se děje, ten mráz, který přichází z Kremlu, rozhodně není dílem jediného člověka. Je zřejmé, že na Putina velmi intenzivně působí i jeho nejbližší poradci a spolupracovníci. Dále je to ovšem už pouze otázka spekulací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka