Terorista na ulici mává uříznutou hlavou a lidé-ovce nic neudělají. Přečtěte si instruktáž experta, jak se těmto magorům nejlépe bránit

27.07.2016 20:36 | Zprávy

ROZHOVOR Spořádaný občan by měl mít v této těžké době právo mít a nosit zbraň, říká odborník na bezpečnost, milovník a sběratel zbraní a „duchovní otec“ portálu krimi-plzen.cz Michal Kindl. Zároveň uvádí, že Evropa již není oázou klidu jako v osmdesátých letech – teroristické útoky její tvář navždy změnily. A je prý bohužel jen otázkou možná poměrně krátkého času, kdy i u nás dojde k nějaké události, jaké se staly v Německu. Proto je třeba zapomenout na Schengen a zvýšit ve školách přípravu na mimořádné situace a samozřejmě zajistit bezpečnost dětí.

Terorista na ulici mává uříznutou hlavou a lidé-ovce nic neudělají. Přečtěte si instruktáž experta, jak se těmto magorům nejlépe bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní pouzdro s pistolí

Evropská unie chce opět přiostřovat držení zbraní, přestože naše zákony jsou v tomto směru skutečně vzorové. Co si o tom myslíte?

EU prvotně chtěla všechny zbraně zakázat. Všechny útoky v poslední době – vyjma Breivika – byly nelegálně drženou zbraní. Snad každý pochopí, že zakazovat slušným lidem legální zbraně v době, kdy se teroristé ozbrojují nelegálními zbraněmi, je naprosto nesmyslné. Myslím si, že zpočátku byla dobrým nápadem pouze úprava držení a registrace původně deaktivovaných zbraní ze Slovenska, tedy deaktivovaných nebo upravených pro střelbu se slepou, cvičnou municí. To mluvím o zbraních slovenských. Ty se dostávaly do celého světa a byly funkční. Pro zajímavost, když byl útok na redakci Charlie Hebdo, tak jsem byl první, kdo upozorňoval na to, že jeden z vrahů byl ozbrojen velmi zajímavou zbraní. Byl to Sporter Tactical ve zkrácené verzi, kterého bylo tehdy vyrobeno jen několik set kusů. Když jsem to zveřejnil, tak tomu ostatní nevěřili, a nakonec to publikovala i belgická tajná služba. Ukázalo se, že zbraň pochází ze Slovenska a byla upravena. EU chce zakázat nebo omezit prodej a pohyb těchto slovenských zbraní, s čímž jako odborník souhlasím, protože taková, která jde udělat opět funkční, by na trhu být neměla.

o slovenském původu zbraně se hovoří i v případě Íránce, jenž střílel v Mnichově…

Zatím se to jen říká, ale není to potvrzeno. Pravda je, že se tyto zbraně dají koupit kolem 700 nebo 900 eur a jsou upravené pouze na slepé. Ovšem každý, kdo se ve zbraních trochu vyzná a umí pracovat se soustruhem, pochopí... když má nějak upravený závěr zbraně, hlaveň, mechanismus, tak ta úprava je možná a není nevratná. Stačí pár součástek a do dvou tří hodin by zkušený řemeslník zbraň zase „rozchodil“. Je tedy jasné, že tyto zbraně musí z trhu naprosto vymizet.

Ovšem brát slušným lidem legální zbraně je nesmysl. Máme tu anglický model, kdy občané chodí neozbrojení a policie byla neozbrojená a všichni víme, kam se ten model dostal. Anglická policie se už dávno vrátila k tomu chodit ozbrojená, a to poměrně velmi účinnými zbraněmi; a pak tu máme druhý model, který je v Izraeli, kdy vláda podporuje, aby občané nosili zbraně – tím nemyslím všechny lidi, ale ty, kteří byli proškoleni, prošli psychologickými testy, bezpečnostní prověrkou stejně jako u nás. Ukazuje se, že v době útoků občan, který umí se zbraní zacházet, může útok zastavit a snížit krveprolití. Lidé by si měli uvědomit, že už je pryč doba osmdesátých devadesátých let, kdy tyto věci nehrozily. Nyní je terorismus všude kolem nás; a že jej zatím nemáme v Česku, neznamená, že tu nebude zítra, do měsíce nebo za rok. A pokud bude na místě ozbrojený občan, tak zajistí eliminaci útočníka podstatně dříve.

Říkal jste izraelský model, ale to je také otázka výchovy. My jsme, bohužel, navyklí čekat, až jestli někdo něco udělá.

Evropa se strašně rychle mění. Já možná budu vypadat jako šílenec, když říkám, že teroristické útoky k nám přijdou – ale kdyby toto někdo říkal před půl rokem v Německu, také by jej měli za šílence. A nyní se stalo čtyři až pět útoků na skupinu obyvatel. Před několika měsíci by u našich sousedů nikdo neodhadl, že by se něco takového mohlo v blízké budoucnosti stát, navíc tak rychle po sobě. Myslím si, že rozumně ozbrojená společnost, kdy zbraně mohou získat lidé, kteří nebyli trestáni, prošli psychotesty, školením, instruktáží, je lepší než být jako ovce, které zbraně nemohou mít a třeba jako v Anglii nesmějí mít u sebe ani nůž. A pak ten terorista může opravdu řádit jako vlk mezi stádem ovcí. Není problém, aby si kdokoliv našel na internetu případ, kdy terorista na ulici přejel anglického vojáka, vylezl z vozu, vojákovi uřízl hlavu a trvalo devět deset minut, než na místo dorazil první ozbrojený policista. Ten terorista tam pobíhal s uříznutou vojákovou hlavou, řval na lidi, ale mohlo se stát, že by udělal něco dalším lidem. Deset minut je strašně dlouhá doba. Toho teroristu mohl zastavit v řádění nebo eliminovat každý ozbrojený občan. Už jenom tento model ukazuje, že by zbraň pomohla.

Vezměte si nedávnou situaci – útočník, který měl sekeru a nůž, ve vlaku. Chodil vlakem a napadal lidi. Žádná hlídka policie neumí přijet do jedoucího vlaku. Kdyby tam byl jeden ozbrojený slušný občan, mohl teroristu zastavit v jediném okamžiku. Další situace, mladík s pistolí Glock pobíhající po nákupním centru. Mohl jej někdo zastavit daleko dříve. Policie jej nezpacifikovala, mladík se rozhodl pro sebevraždu. Nevím, kolik minut tam útočil, ale ta doba je strašně dlouhá; a znovu zdůrazňuji, pokud by tam byl člověk se zbraní, mohl jej zastavit kdykoliv.

Bezpečnostní expert Schneider v České televizi nedávno ale upozornil na to, že když „civil“ bude mít zbraň, zasahující policisté nemusí hned vyhodnotit situaci a nebudou vědět, kdo je vlastně útočník, a že může dojít ještě ke zhoršení situace.

To samozřejmě hrozí. Ten, kdo zbraň má a šel by zakročit, tak je svým způsobem ohrožen a je to jeho osobní rozhodnutí. Policie samozřejmě nepostupuje tak, že by tam vtrhla a zastřelila kohokoliv, kdo má zbraň. Já jsem v takové situaci byl osobně sám a s policií, když se blížila, jsem komunikoval. Pak jsem zbraň odložil, legitimoval jsem se a necítil jsem se situací nějak ohrožen. Hypoteticky se můžeme bavit o spoustě situací, co se může stát. Samozřejmě nelze vyloučit, že by toho člověka policie mohla zastřelit, ale pořád si ten, který zasahuje, uvědomuje, co se může stát, a staví svůj život za ostatní napadené. Já kdybych viděl, že tam někdo střílí do dětí, tak bych nepřemýšlel o rizicích ani vteřinu. Zneškodnil bych účastníka, pak bych zbraň skryl a pomáhal zraněným. Eliminace útočníka dvěma výstřely trvá tři čtyři vteřiny. Tedy když to zrekapitulujeme, když by v tom německém mnichovském McDonaldu útočník začal střílet do dětí a byl tam někdo, kdo má zbraň a použil by ji proti útočníkovi, dvěma výstřely by jej zlikvidoval – a ještě by bylo šest až osm minut, než by přijela policie. Takže v tomto případě se mi vůbec nezdá, že by ten hypotetický obránce mohl být nějak ohrožen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…