To pomůže zničit výrobu aut v EU. Co tu zbyde? Ekonom Kohout o tom, co se na nás valí v roce 2020

28.12.2019 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Opatření, která pravděpodobně přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu. Tak hodnotí ekonom Pavel Kohout nová unijní nařízení pro výrobce osobních vozů. „Je to postavené na hlavu,“ říká Kohout ke skutečnosti, že nové pokuty zasáhnou například lidový model Fabia 10-12násobně více než model Superb, který je pro běžného Čecha nedostupným luxusem. A v jiných odvětvích není situace o mnoho lepší. „Vše zajímavé se odehrává téměř výlučně v USA nebo v Číně,“ říká Kohout a nastiňuje neveselou budoucnost, kdy Evropě zbyde především turistika. Není to ale definitivní. „Nevěřím, že správná cesta jsou zákazy, omezení, daně, dotace, regulace. Je třeba investovat do výzkumu a vývoje, nikoli propadat panice,“ rozhání chmury ekonom.

To pomůže zničit výrobu aut v EU. Co tu zbyde? Ekonom Kohout o tom, co se na nás valí v roce 2020
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Pavel Kohout

Počátkem roku 2020 začne v EU platit nové nařízení, které stanovuje, že 95 % všech nově prodaných aut bude muset splnit limit CO2 95 g/km, neboli naftové vozy spotřebu do 3,54 l/100 km a benzinové 4,06 l/100 km. Za každý gram emisí navíc by pak měl výrobce platit pokutu cca 2500 korun. Je to správná cesta, jak podpořit životní prostředí?

Jestli tato opatření přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, vskutku nevím. Zdali přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu, to je dosti pravděpodobné. Číňané si o nás musejí myslet, že jsme sebevrazi.

Nové podmínky trochu paradoxně nejtvrději dopadají na malé automobily, protože při jejich nízkých cenách by pokuta za překročení emisního limitu znamenala přirážku k ceně ve výši cca 10-30 %. Co to znamená, přestanou se vyrábět malá a cenově dostupná auta? Co si budou normální lidé s průměrnými příjmy kupovat?

Řekl bych, že lidé s nižšími příjmy si budou kupovat více ojetin.

Emisní pokuta za malou Fabii může být díky nastavení pravidel třeba 60 tisíc korun, kdežto za luxusní a prostorný Superb jen 5 tisíc. Je to sociálně spravedlivé?

Odpověď asi tušíme všichni: je to postavené na hlavu.

Analytická společnost JATO vyčíslila, na kolik by automobilky ročně přišly pokuty při zachování dnešního výrobního programu. Skupina Volkswagen by musela zaplatit astronomických 237 miliard eur. Automobilový průmysl je tahounem evropské ekonomiky, co takovéto omezení na unijním trhu udělá s jeho dlouhodobou konkurenceschopností?

Zahraji si na věštce. Během dvaceti let se z Evropy stane velký skanzen nebo Disneyland. Evropský průmysl zůstane omezen na specializované strojírenství, chemii a farmacii, stavební materiály, potravinářství a výrobu luxusního zboží: oděvů, bot, kabelek, možná hodinek. Pilířem evropské ekonomiky budou služby poskytované bohatým čínským, americkým a možná ještě indickým turistům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …