Bývalý hejtman uvedl, že nebyl proti spojení lidovců s ODS a TOP 09. „Nebyl jsem proti, jen jsem řekl, že je lépe, když strany, kde je jedna liberální, druhá konzervativní a třetí byznysově orientovaná, získávají svůj segment samostatně. Dříve, třeba před 15 lety, by takové spojení bylo neúčinné, protože by lidé nevěděli, koho volit. Ale protože dnes, zdá se, lidem nevadí, že spolu kandidují i strany, které mají protichůdné názory na některá řešení, pak je to výhodné a musíme to respektovat a přizpůsobit se vůli voličů. A to se také stalo. Nebyl jsem proti spojení ani jsem proti nehlasoval. Vyšlo to a jsem tomu rád,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Jiří Čunek.
Podle něj ale začnou problémy ve chvíli, kdy budou politici hledat cestu k cíli. „Tedy si správně určit cíl, ale i řešení a cestu k němu. To bude náročnější než ve straně, kde mají lidé podobné názory. Nyní to budou mít náročnější a budou se s tím muset popasovat,“ uvedl senátor. Rovněž sdělil, že nečekal takovou smršť u Pirátů kvůli kroužkování. „Ale příjemně mě to překvapilo, protože politiku a vidění světa Pirátů nevyznávám,“ podotkl. Sám je spokojený, že Starostové přeskákali Piráty, ale i tak by se na Piráty podle Čunka nemělo zapomenout. Kdyby totiž nedošlo ke spojení se Starosty, nedosáhli by takového úspěchu ve volbách. „Takže určitá velkorysost ze strany Starostů by byla namístě při rozdělování postů. Ale jinak se Starosty jako bývalý starosta nemám problém,“ vysvětlil.
Snížení dávek pro ty, kdo pracovat mohou
Neobává se ani toho, že by s příchodem koalice SPOLU do vlády a STAN s Piráty přicházelo přílišné škrtání, zvyšování daní nebo snižování sociálních dávek. „Obavy mám naopak opačné, když je tam pět stran – aby to nesklouzlo a aby šílené a mimo jiné úplně nesmyslné rozdávání, které tady bylo, přestalo. To znamená naprosto nespravedlivé kupování voličů, kdy například zaměstnanci státu, kteří byli doma, dostávali 100 procent platu a soukromí zaměstnanci měli nárok na 60 procent a pak dostávali o něco více. Přál bych si, aby se přestala dělat populistická politika, kdy budou upřednostňováni zaměstnanci státu před ostatními, což ve státě působí nespravedlivý rozkol. To je také špatně,“ uvedl Jiří Čunek.
Zároveň připomněl, že je sice pro snížení sociálních dávek, ale pro lidi, kteří mohou pracovat. Čunek tvrdí, že takové lidi nesmíme nechávat na dávkovém systému obzvláště v době nedostatku pracovních sil. Opakování rázného šetření a škrtání z dob Petra Nečase, Miroslava Kalouska nebo Jaromíra Drábka se podle něj konat nebude. A neovlivní to prý ani zarytí pravičáci, jako je občanský demokrat Jan Skopeček nebo Zbyněk Stanjura. „Těch pět stran se bude muset domluvit a Skopeček se Stanjurou to úplně neovlivní. Všichni bojují s populismem, s tím, že se lépe rozdává i na dluh, než když budeme hnát lidi ke zodpovědnosti,“ komentoval bývalý zlínský hejtman chuť politiků rozdávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová