Toto není veřejnoprávní médium. Dělají propagandu a ani to neumějí. Ale národ je chytrý, varuje znalec PR Jiří Mikeš na Kavčí hory

28.04.2022 18:10 | Rozhovor

Petr Fiala měl program Antibabiš, ten už nemá, tak nasadil program „jsme ve válce“ proti Putinovi, protože nic jiného neumí. Tak to vidí mediální analytik Jiří Mikeš, který upozorňuje na tragický nedostatek odborníků v pětikoaličním kabinetu a obává se, že zoufalé kroky vlády nakonec vyburcují národ, který se postaví proti.

Toto není veřejnoprávní médium. Dělají propagandu a ani to neumějí. Ale národ je chytrý, varuje znalec PR Jiří Mikeš na Kavčí hory
Foto: Archiv JM
Popisek: Ing. Jiří Mikeš, mediální analytik

Česká vláda se v souvislosti s válkou na Ukrajině nesnaží hledat východisko jako třeba Rakousko, ale přilévá olej do ohně, aby ten konflikt byl ještě děsivější. To jí ve vysílání CNN Prima NEWS vyčetl bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Opravdu takhle Fialův kabinet působí? A počíná si razantněji než jiné členské země EU?

Po odstřižení Polska a Bulharska od ruského plynu se ukazuje, že k novému způsobu placení, kdy je třeba si zřídit devizový i rublový účet u Gazprombank, přistoupili kromě Rakouska a Maďarska i Němci a budou tam převádět eura na ruble. Těmto státům jde o zachování ekonomiky, o zachování životní úrovně a o to, jak přežít. Vzhledem k tomu, kdo je v čele Evropské komise, vždyť paní Leyenová zničila Bundeswehr, tak se teď pokouší zničit Unii, tak si ty rozumné státy uvědomují, že se na to přechodné období, které nebude několik měsíců, ale spíš pár let, musejí nějak přizpůsobit.

A vědí, že s Rusy v ekonomických otázkách se dá jednat. Vědí, že Rusové jsou závislí na vývozu ropy a plynu, tak proč dělat nějaká nesmyslná rozhodnutí a kupovat břidlicový plyn z Ameriky, na který tu navíc ještě ani nemáme kapacity, kde bychom ho skladovali. A stálo by to těžké prachy. Postup Rakouska, Maďarska a některých dalších je velice rozumná politika, která slouží obyvatelům toho kterého státu. Jestli my se cítíme víc Evropany než Čechy, Moravany a Slezany, tak na to můžeme svým způsobem jedině doplatit.

Exministr financí Tlustý kritizoval například výrok Petra Fialy: „Jsme ve válce.“ Podle něj se vládě evidentně vypjatá válečná atmosféra líbí, líbí se jí vyděšení lidé, líbí se jim to zoufalství, které zachvacuje celou českou společnost. Jemu samotnému se to ale nelíbí. Proč tu vypjatou válečnou atmosféru ve společnosti premiér vyvolává, k čemu mu to slouží, co tím sleduje?

To je způsobeno tím, že pan Fiala neumí vládnout. Nejdřív měli program Antibabiš, ale pan Babiš už je pryč, tak potřebovali najít něco, čím by lidi vystrašili, že to je strašná situace, do které jsme se dostali. Pan Tlustý má pravdu v tom, že se to dá rozumně vyřešit, chtělo by to nějakého ekonoma. Problém je, že ve vládě není žádný národohospodář. Marně jsem v ní hledal někoho, koho bych si vážil jako skutečného odborníka. Bohužel v té vládě jsem žádného nenašel. Podle mého názoru bude vláda podnikat další zoufalé kroky a mám takový dojem, že reakce národa se proti ní obrátí. Nemůže se pořád na něco a někoho vymlouvat. Se zájmem jsem si přečetl vyjádření pana Klause a Weigla, to je naprosto trefné. Musíme se i k té migraci chovat s rozmyslem, abychom nedopadli jako ve Švédsku.

Může aspoň to Fialovo tvrzení „jsme ve válce“ posloužit do budoucna jako nějaké alibi, na které se svede všechno, co se pětikoalici nepovede nebo vymkne z rukou?

Ale to je krátkodobé alibi. Národ není hloupý. Národ si zhodnotí, co všechno vláda i s tím zmocněncem pro dezinformace dělá. I ty jeho kroky svědčí o tom, že si vláda není jista sama sebou a že hledá nějaké kličky, jak by se zbavila odpovědnosti a všechno svedla na jiné. Jsme ve válce? Proboha, proč bychom měli být ve válce? Zcela bych souhlasil s tím, abychom na Ukrajinu posílali obranné prostředky, abychom posílali neprůstřelné vesty, léčiva, ale posílat tam válečnou útočnou techniku, tím se opravdu tak trochu z hlediska mezinárodního práva dostáváme do války. A to je velké nebezpečí, protože zatím jsme pro Rusko nepřátelský stát, ale brzy pro ně můžeme být nenáviděný stát. To by se nám mohlo opravdu nevyplatit, protože nálady v Evropě se budou měnit. Nechápu, proč musíme být takhle proameričtí, probruselští, proč nejsme pročeští.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se zbavit Foltýna? Musíte nadávat. Hodně, aby politici slyšeli, říká Zbyněk Passer

16:30 Jak se zbavit Foltýna? Musíte nadávat. Hodně, aby politici slyšeli, říká Zbyněk Passer

„Musíte nadávat, a to hodně nahlas, aby to politici slyšeli. A samozřejmě musíte vytvářet a podporov…