USA, Afghánistán a opium. Zde zasáhnou Rusové. Diplomat Novotný o tom, co je v pozadí

18.08.2021 20:58 | Rozhovor

„Afghánistán je pohřebištěm velmocí!“ soudí bývalý diplomat Jaromír Novotný. Jak říká, chaotický ústup z Kábulu poškodil pověst Ameriky jako světové vojenské velmoci a ještě nejméně deset patnáct let si to s sebou Američané ponesou. Povzbudí to navíc všechny protiamerické skupiny na celém světě. Novotný se dále vyjadřuje k pozici dalších velmocí, hrozbě hromadné migrace z Afghánistánu do Evropy.

USA, Afghánistán a opium. Zde zasáhnou Rusové. Diplomat Novotný o tom, co je v pozadí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Sledujeme stále se měnící situaci v Afghánistánu. Radikální hnutí Tálibán si počkalo na velmi ukvapený odchod amerických sil, aby se ujalo vlády. K žádnému politickému urovnání v Afghánistánu na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN nedošlo. Generál Pavel to okomentoval takto: „Ukazuje se, že jsme afghánské síly a s nimi celou zemi hodili do vody příliš brzy. A ty vody jsou hodně rozbouřené.“ Souhlasíte s touto charakteristikou a asociací?

Ne, s tím nemůžu souhlasit, protože Afghánistán je rozdělen na mnoho táborů, a jak se ukázalo, žádný z těch táborů – ani ten tzv. prozápadní – v podstatě nechtěl Tálibánu výrazně odporovat.

Z historie dobře víme, že USA skvěle ovládají taktiku sesazení jakéhokoliv režimu (ať už silou, nebo jen penězi apod.), ale horší už potom vždycky byla ta celková konsolidace té které země, ať to byl v nedaleké historii Irák či Libye.

Zkrátka a dobře, nemůžete si myslet, že když někam dosadíte loutkovou vládu, tak že tam zůstane nadobro, a tím bude zabezpečena demokracie. Přece ani v té skutečné demokracii by takovíto politici neměli šanci na úspěch, natož v zemi, jakou je Afghánistán.

A musíme si ještě uvědomit jednu důležitou věc – že islámský svět naše západní kulturní hodnoty zkrátka nepřijímá. A je to velmi dobře vidět i u většiny islámských imigrantů, kteří nejsou ochotni se etablovat na pravidla a zákony dané země.

Takže když to shrnu. Plných dvacet let se Američané snažili vytvořit a podporovat vládu, již naivně implementovali svůj pohled na demokracii, ale teď zkrátka sbalili kufry a řekli všem těm lidem, kteří je podporovali – sbohem. Považujete Afghánistán za americkou prohru?

Já se domnívám, že Američané velmi mylně zhodnotili stav státních institucí v Afghánistánu a ozbrojených sil, protože o tamní policii se dobře vědělo, že je zkorumpovaná, ale patrně se nevědělo, že ta armáda, kterou Američané vycvičili a vybavili nejmodernějšími zbraněmi, nebude v podstatě vůbec ochotna bojovat. Vždyť například Kandahár dobyli tálibánci bez boje, protože elitní jednotky složily zbraně a nechaly Tálibán převzít moc nad tímto důležitým městem.

Ještě 8. července americký prezident Joe Biden na obranu své politiky stažení všech zbývajících vojáků z Afghánistánu řekl: „Pravděpodobnost, že Tálibán všechno ovládne a bude vlastnit celou zemi, je velmi nepravděpodobná.“ A kupříkladu prestižní americký deník The Washington post minulý týden napsal, že podle nejmenovaného zdroje z americké armády by mohl Tálibán dobít a obsadit hlavní město Kábul v horizontu tří měsíců. Jenomže z těch tří měsíců se nakonec staly tři dny! Jak se mohli Američané tak fatálním způsobem mýlit ve svých predikcích a propočtech? Jako by informovali o úplně jiné zemi…

Zmýlily se nejspíše jejich tajné služby. I když já jsem zaznamenal také informaci, že americké tajné služby prý informovaly prezidenta a americkou vládu o skutečném stavu věcí, o tom, že hlavní město Kábul je před obsazením. Pokud to tak bylo, potom je na vině vláda a prezident, kteří vše evidentně podcenili.

Donald Trump ostře kritizuje svého nástupce v Bílém domě – prezidenta Joea Bidena za ten ukvapený, ba přímo splašený odchod amerických vojsk z Afghánistánu. Nicméně ten odchod byl přece dlouhodobě naplánovaný a podepsala se pod něj Trumpova administrativa. Není to trochu v rozporu?

Tak faktem je, že ten odchod byl dlouhodobě naplánovaný a Donald Trump se pod tu dohodu s Tálibánem podepsal. Ale na druhé straně jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden měl zhruba sedm měsíců na přípravu, které evidentně promarnil.

Poškodilo to samozřejmě pověst Ameriky jako světové vojenské velmoci a ještě nejméně deset patnáct let si to s sebou Američané ponesou, podobně jako třeba Zátoku sviní nebo Saigon.

Povzbudí to navíc všechny protiamerické skupiny na celém světě, ty mohou nyní slavit.

Tálibán slibuje amnestii příslušníkům afghánské armády a státním zaměstnancům, bezpečnost všem cizincům a diplomatickým misím v Kábulu. „Všichni, kteří se v současné době v Kábulu nacházejí, by měli vědět, že jim nehrozí žádné nebezpečí,“ napsal na Twitteru v neděli mluvčí Tálibánu Mudžáhid Zabiullah. Hnutí Tálibán ujistilo i civilisty, že během jeho ofenzivy není třeba zemi opouštět. Další mluvčí, Suhail Šahín, uvedl, že Tálibán bude chránit práva žen a také svobodu pracovníků médií. Můžeme tomu věřit?

To se ukáže během toho prvního měsíce vlády Tálibánu, ten bude podle mě klíčový. Zatím své bojovníky Tálibán drží relativně disciplinovaně na uzdě a veřejně vyhlašuje všechno to, co jste už sám uvedl. Takže si počkejme na vývoj v příštích dnech a týdnech.

Evropa se obává hromadné migrace z Afghánistánu, který mohou opouštět miliony odpůrců Tálibánu. Jsou tyto obavy podle vás opodstatněné?

Ano, jsou opodstatněné. Evropa se toho vcelku oprávněně obává, ale obává se toho možná naštěstí pro ni také Turecko. Já jsem zaznamenal, že – pro mě překvapivě – Turecko staví bariéru nebo, řekněme, rovnou zeď na hranicích s Íránem, která bude „vyztužená“ ostnatými dráty a zákopy a bude dlouhá 295 kilometrů.

Což je skutečně důležitá zpráva i pro Evropu.

Ano, to v každém případě, proti tomu nikdo jistě nebude v Evropě protestovat. A ta zeď už je navíc z větší části hotová, takže Turci si na rozdíl třeba od Američanů dobře uvědomili, co to bude znamenat, až Tálibán ovládne Afghánistán, a jak rychle se to může stát.

Turecko ale prý jedná se všemi stranami v Afghánistánu včetně Tálibánu, jak se nechal slyšet turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

To určitě může jednat, ale faktem je, že jako pojistku si pořizuje už zmiňovanou zeď. Asi se domnívá, že ta bude patrně pevnější než všechny dohody s Tálibánem a dalšími silami v Afghánistánu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…