„Trvám na tom, že se jedná o vraždu, nikoliv cílené zabití a likvidaci teroristy. Je to mimosoudní vražda, naprosto chladná, sprostá vražda,“ říká k americkému raketovému útoku v Bagdádu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz váš kolega, poslanec za hnutí SPD a místopředseda zahraničního výboru Jiří Kobza. Smrt velitele elitních jednotek Íránu generála Kásima Sulejmáního označil nejen za vraždu, ale také za porušení mezinárodního práva. Co si myslíte vy?
Souhlasím s názorem kolegy Kobzy. Ostatně zahraniční politiku a vojensko-bezpečnostní otázky společně dlouhodobě konzultujeme. Jedná se o flagrantní porušení mezinárodního práva ze strany USA. Je nepřijatelné takto postupovat. Útok na generála íránské regulérní armády byl navíc proveden u letiště jiného státu, Iráku. Pokud je pravda to, co uvedl irácký premiér v parlamentu, tedy že byl prezidentem Trumpem požádán o zprostředkování jednání s cílem snížit napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jehož součástí byla cesta generála Sulejmáního, který vezl odpověď íránské vlády na stanovisko Saúdské Arábie, tak je to vskutku „prasárna“ nevídaná v moderních dějinách mezinárodních vztahů. Jiný výraz pro to nemám.
Byla to vražda diplomatického posla lstí vylákaného na místo vraždy. Nedivím se reakci ve formě rituálního vztyčení červené vlajky na posvátné mešitě v Kumu jako znaku krevní msty šíitů. Je to podle mě skutečný „sarajevský atentát“ na mír ve světě. Důsledkem je logicky předvídatelné nedělní usnesení iráckého parlamentu k opuštění Iráku ze strany všech zahraničních vojsk.
„My v České republice nemáme trest smrti a v hnutí SPD navíc maximálně odmítáme cílené politické vraždy. Jestli se začnou cíleně vraždit důstojníci armád, nastává otázka, koho budou vraždit dalšího. Budou vraždit nepohodlné novináře, budou vraždit nepohodlné politiky? A navíc, mimosoudní vraždy nejsou nic jiného než skutečné vraždy se vším všudy. My tento skutek odsuzujeme jako nebezpečný, velmi protiprávní, došlo k porušení národních práv včetně například suverenity území,“ říká dále v uvedeném rozhovoru Jiří Kobza. Co k tomu dodat? Napadá mě snad přirovnání: Co by se asi dělo, kdyby něco podobného udělalo někde ve světě Rusko či Čína?
Přesně tak, pokud se nechceme vrátit někam do starověku, není možné tolerovat porušování mezinárodního práva a volně zabíjet příslušníky jiných států kdekoliv po světě jen kvůli tomu, že jsou za tím USA a že později někdo oběť označí za teroristu. To není dostatečný důvod. A důkazy chybí. Takže nemůžeme takové postupy tolerovat ani u našeho „spojence“ v NATO. Pokud by to stejným způsobem udělalo Rusko nebo Čína, tak to by „západní demokracie“, „demoblok“ a naše „pražská kavárna“ s pátou kolonou v zádech ve formě probruselské veřejnoprávní ČT komentovaly zcela jinak.
Touto akcí se výrazně zvýšilo napětí v oblasti. Napsal jste ve svém textu na ParlamentníchListech.cz, že vražda generála Sulejmáního je porušením mezinárodního práva a bude mít dalekosáhlé důsledky. Jaké?
USA ohrozily geopolitickou stabilitu světa a eskalovaly konflikt s Íránem do otevřené ozbrojené konfrontace. Jde o fatální strategickou politickou chybu a silácká prohlášení prezidenta Trumpa jen zakrývají obavy z důsledků této chyby. Došlo k rozpoutání konfliktu, který se dotkne dříve nebo později i zájmů České republiky. Tento konflikt zvyšuje rizika další vlny migrace z islámských zemí do Evropy a šíření jaderných zbraní v islámském světě, a to zvýší riziko jejich použití.
Dvacet let neúspěšné války s islámským terorismem znamenalo zesílení islamizace Evropy. Jestli se dosud dalo rozlišovat mezi sunnity a šíity, tak teď už jsou naštvané obě tyto skupiny muslimů, takže tímto došlo k jejich sjednocení v boji proti USA a jejich lokálním spojencům. Můžeme tak očekávat po celém světě nejen útoky „osamělých vlků“, dosud spících teroristických buněk, ale i radikalizovaných skupin.
Proč Američané k tomuto kroku sáhli? Co tím vlastně získají?
Podle mě to vypadá na akci amerických jestřábů a zpravodajských služeb, kteří mají zájmy v americkém válečném průmyslu. Dále předvolební boj a získání hlasů voličů, kteří kritizovali záměry Trumpa ve stahování vojáků ze zahraničí, a také tlak špiček armády. Prezident Trump to, podle mě, podpořil, protože podléhá proizraelské a prosaúdské lobby.
Navíc likvidací Íránu by odstranil i Čínu, která odebírá ropu od Íránu. Tady si ale, podle mne, ukousli trochu moc velké sousto. Jednak si asi neuvědomili, jakou osobností generál Sulejmání, osobní přítel íránského duchovního vůdce ajatolláha Alí Chameneího, vlastně byl. A dále také, kam až tato politická vražda může vést. Vždyť bylo vidět na Sulejmáního tryzně miliony lidí!
Pokud si prezident Trump a jeho americká administrativa myslí, že Rusko a Čína nechají Írán jen tak padnout a že se lokální konflikt nerozroste do konfliktu velmocí, tak se hluboce mýlí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban