Ruská vojska postupují na Ukrajinu, která vzdoruje, přibývá obětí. Máme to brát tak, že se ruský prezident zbláznil a pustil se do agresivní války, kterou může hlavně ztratit, i kdyby nakrásně celou Ukrajinu obsadil? Má podle vašeho mínění Putin přesně promyšleno a spočítáno, čeho tím chce dosáhnout?
Čeho chce Rusko obsazením Ukrajiny dosáhnout je nabíledni. Moskva chce rozšířit své území na úkor Ukrajiny a získat lepší kontrolu nad svým geopolitickým předpolím. Jde o oslabení západního vlivu ve východní Evropě.
Nemyslím, že se Vladimir Putin zbláznil. Do ukrajinského dobrodružství se pustil po zralé úvaze a proto, že považuje Západ za ještě slabší a méně akceschopný než si myslí většina (včetně těch objektivních) západních pozorovatelů. Zatím všechno nasvědčuje tomu, že se nemýlil.
Geostrategicky to znamená, že Rusko je pod úrovní americko-ruské války ještě silnější, než to dosud vypadalo. Nebo přesněji řečeno: Bidenova administrace je mnohem slabší, než předstírala. Ale pro pořádek chci aspoň zmínit existenci jedné proměnné, která hraje neopominutelnou roli ve všem, co se momentálně v západním světě děje. Zatím mi není nic známo o tom, do jaké míry jsou rozhodnutí Bidenovy administrace koordinována s dominantním mocenským centrem americké politiky, které se nachází mimo vládu.
Ale zpět k otázce, zda měl Putin všechno dobře spočítáno. Jestliže se reakce západních elit opravdu omezí na protesty, tryzny, vyvěšování ukrajinských vlajek, rušení sportovních akcí, rezoluce OSN, EU a odhadnutelné polosankce, tak je to jenom další potvrzení úpadku západního politického personálu. Západní elity jsou ničivě činorodé. Dokáží zároveň demontovat základy v dějinách lidstva nejúspěšnější západní civilizace a ještě občas přihodit umělecká dílka jako je „green deal“ nebo teď již bývalý projekt pozápadnění Ukrajiny.
Osobně mám jedinou pochybnost ohledně promyšlenosti Putinova dobrodružství. Domnívám se, že možná příliš sebevědomě kalkuloval své schopnosti opravdu ovládat obsazenou Ukrajinu. Zdá se mi těžko proveditelné, zaintegrovat tuto zemi, zejména její západní část, do Ruska. Snadné asi nebude ani to, prosadit pro Ukrajinu podobný status jako má Bělorusko. Ale to všechno ukáže čas.
Jakkoli se ze Západu, hlavně z USA na základě zpravodajských zdrojů dlouhodobě ozývala varování před válkou, nakonec se ukázalo, že všichni spíše věřili, že k tomu nedojde. Jak si vysvětlit, že jsme většinově překvapeni, že Putin zaútočil a z Donbasu pokračuje dál?
Nemyslím si, že by hlavní západní mocnosti byly opravdu překvapeny. Západní vlády mají velké obtíže zajistit loajalitu vlastních obyvatel nějakou pozitivní vizí nebo populární politikou. A jelikož korona rychle ztrácí svou hrozivost a klimatické téma děsí jen zpovykané městské intelektuály, tak rády sáhnou po tradičním receptu špatných vlád. K upevnění poslušnosti obyvatelstva se jim hodí vnější hrozba a to tím spíše, že konzumem otupělá a změkčilá západní veřejnost je poměrně snadno manipulovatelná. Obsazení Ukrajiny Ruskem pomáhá špatným západním vládám odvést pozornost od vnitropolitických problémů a vlastních chyb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka