Lídryně strany Bratři Itálie, vítěz nedělních parlamentních voleb, Giorgia Meloniová je mediálním mainstreamem označována za zástupkyni „extrémní pravice“, a rozebírají se neofašistické kořeny jejího hnutí. Italští voliči se do ní přesto „zamilovali“. Jaké jsou důvody a kořeny jejího politického úspěchu?
Její úspěch byl zaručen především faktem, že dokázala dobře využít ve prospěch své strany neutěšenou situaci v Itálii a zůstala v opozici, když bylo jasné, že ze své pozice nemůže ovlivnit žádné rozhodnutí vlády, i kdyby byla uvnitř.
Má svoji stranu pod kontrolou a je známá svým teatrálním a hodně hlasitým projevem, který se samozřejmě nespokojeným a sociálně slabým občanům líbí.
Tím, že preferovala růst své strany před účastí na eventuálním snižování dopadů v té účelové překlenovací vládě, tak si mohla dovolit nekompromisně hlásat (pouze hlásat) svůj program.
Strategie se povedla, protože kdyby byla také ve vládě (v jakékoli vládě), tak by tohoto čísla nedosáhla. Ve velké většině šlo o protestní hlasy. Jinak mainstream se vždy snaží očernit kohokoliv, kdo není Radical Chic...
Meloniová již před lety byla ve vládě Silvia Berlusconiho ministryní školství, nejmladší ministryní v historii, pak jeho hnutí opustila. Teď mají spolupracovat ve společné vládě, když navíc soupeřili o stejné voliče. Nebude to problém?
Všichni předpokládáme, že vzájemná spolupráce nebude představovat takové překážky, kterým musela například čelit Lega ve vládě s Hnutím 5 hvězd. Jak Lega, tak Forza Italia se budou chtít se svými procenty plně angažovat, a tak i Meloniová se bude muset naučit určitým kompromisům.
Dle dostupných informací se spolupráce začíná formovat. Je to o diplomacii a kompromisu, Italové jsou již unavení z neustálých neshod a chtějí mít už konečně vládu na celé volební období. To, že byla Meloniová v minulosti u Berlusconiho ministryní pro mládež, dle mého velký problém nepředstavuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo