Václav Cílek: Milion chvilek o Babišovi? Už mě to otravuje. Mládež může sáhnout ke zbraním

16.12.2019 4:44 | Zprávy

HORKÝ ROK KONČÍ. CO DÁL? Aktivistka Greta Thunbergová a její počínání na mě moc zapůsobilo, říká Václav Cílek, ale na druhou stranu také ukázalo, že mladá generace může v budoucnu snadno sáhnout i ke zbraním, jestliže ji ti starší odmítnou poslouchat. Nabízí krásné vysvětlení, proč i jako vědec má rád Vánoce, které jsou původem náboženskými svátky. A do roku 2020 má jediné přání – zachovat klid a smír v naší společnosti.

Václav Cílek: Milion chvilek o Babišovi? Už mě to otravuje. Mládež může sáhnout ke zbraním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Vánoce jsou navzdory veškerému stresu, jenž jim předchází, považovány za svátky klidu a míru. Když se ale zamyslíte nad stavem současné společnosti, je něco, co vám dělá dlouhodobě starost a brání v dosažení té pravé „vánoční nirvány“?

Tak vždycky něco takového bylo a vždycky něco bude. To je globálně vzato už jakási archetypální pozice lidstva, že vždycky za nějakým tím bukem člověk vědomě či podvědomě cítí nebezpečí. A jediná šance je naučit se s tím žít. A mám pocit – a myslím, že nejsem zdaleka sám – že ten svět je daleko víc neklidný a že to riziko tu prostě existuje.

Rokem 2019 se jako červená nit táhly demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Domníváte se, že tato forma protestu skutečně má potenciál něco změnit? Jak jste to vnímal?

Víte, já bych si ze všeho nejvíc přál, aby ty demonstrace především nebyly proti něčemu, ale pro něco. Protože co takto s tím: dobře, tak vyměníme jednoho politika, ale co když na jeho místo přijde někdo ještě horší? Tím chci říct, že společenské poměry tímto způsobem prostě nezměníme.

Ale já se na ty demonstrace, které probíhají jak u nás, tak v dalších částech světa, dívám v podstatě jako na jednu velkou demonstraci, která se samozřejmě odlišuje podle toho, jestli je to v Iráku, v Rumunsku nebo v Bolívii anebo právě v Česku.

Stále častěji v dnešní společnosti rezonuje stížnost, že jsme se propracovali k finanční nebo chcete-li ekonomické totalitě. To znamená, že jsme povýšili peníze na jakousi absolutní mantru, která je měřítkem všeho. Souhlasíte?

Určitě je na tom hodně pravdy. Možná že nás k tomu vychovala reklama, možná že nás k tomu vychoval takový ten americký sen.

Ale doopravdy v posledních zhruba dvaceti letech jsme došli k tomu vámi zmiňovanému povýšení těch peněz na cosi hodnotného. Ale peníze jsou přece pouze prostředkem, který nám ukazuje, jaká je hodnota zboží nebo hodnota práce atd. Ale tohle přehnané povýšení má za následek, že se soustředíme jenom jedním směrem, takže nám pak utečou další důležité aspekty, jako jsou dlouhodobost, výhled do budoucnosti nebo stabilita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…