Válka! Vývoj, který od Putina skoro nikdo nečekal. Václav Cílek má jasno. Děje se mu to, co Stalinovi

01.03.2022 20:45 | Rozhovor

Filozof a geolog Václav Cílek hovoří o Vladimiru Putinovi, který podle něj žije v umělém světě podobně jako Stalin a historicky se svým posledním krokem podle něj odepsal. Komentuje také rusko-německé vztahy, které si Němci pěstovali kvůli ušlechtilé myšlence Green dealu. Naznačuje, že právě projekt Zeleného údělu by mohl být v brzké době zásadně přehodnocen.

Válka! Vývoj, který od Putina skoro nikdo nečekal. Václav Cílek má jasno. Děje se mu to, co Stalinovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Proč podle vás Vladimir Putin napadl Ukrajinu? Mnozí z nás tvrdili, že je dostatečně inteligentní na to, aby si dobře spočítal, že válka na Ukrajině by mu přinesla více problémů, než užitku. Vy sám jste v našem rozhovoru nedávno řekl : „Rusko se o žádnou invazi na Ukrajinu nepokusí, protože by tu válku mohlo také prohrát.“

Říkám otevřeně, že mě ten vývoj velmi zaskočil a mýlil jsem se.

Já si myslím, že Putin se patrně dostal už lehce mimo realitu. Nebo řečeno jinak, posunul se z té evropské do ruské racionality. A moje vysvětlení je, že jak stárne, tak u něj sledujeme v podstatě podobnou situaci jako u Stalina, to znamená, že začal podléhat určité paranoie, co se týká postupující a sílící nedůvěry ke svému okolí a samozřejmě k záměrům svých politických oponentů a protivníků. Takže žije v umělém světě a dostává i chybné informace, které ho v tom ještě více utvrzují.

Panují obavy o duševní zdraví Vladimira Putina v kontextu jeho možných megalomanských plánů k obnovení někdejšího SSSR. Prezident Miloš Zeman sám ve svém projevu nazval Putina šílencem. Sdílíte zmiňované obavy?

Šílenec není reálně to správné slovo, tak bych to neformuloval. V jedné analýze o Putinovi, který se dostal k moci s tou svou realistickou politikou KGB, a před těmi 22 lety provedli v rámci oné analýzy průzkum, kdo je vlastně v Rusku nejpopulárnější. A zvítězil filmový herec ze špionážního seriálu. A to je dostatečně příznačné. Protože on se tehdy projevil na úvod tím, když tvrdou rukou řešil problém Čečenska - a to se Rusům zalíbilo v kontextu toho odvážného pistolníka a špiona, kterým pro leckteré z nich Putin byl a stále ještě je.   

Četl jsem také odborný článek, který poukazoval na to, že Putinovo zhoršené duševní zdraví má na svědomí prodělaný covid…

Tak to je pochopitelně čirá spekulace. Mně přijde, že v Putinovi se setkala ruská mazanost s ruskou iracionalitou. A upřímně řečeno, mrzí mě to, protože on měl ambice stát se určitým stabilizátorem tápajícího postsovětského Ruska, ale zcela selhal a historicky se nevratně odepsal.

Můžeme předpokládat, že se Rusové sami časem vzbouří a Putina sesadí?

I v Rusku je nepochybně určitá skupina lidí, kteří si reálně uvědomují tu disproporci mezi propagandou a skutečným stavem věcí, onou realitou, jak na tom Rusko je. Ale nemůžu a netroufám si říct, jak početná a vlivná tato zdravá diaspora vlastně je. 

Mimochodem, všiml jste si, jak Ukrajina úspěšně vytlačila z médií téma covidu?

Ano, to jsem si všiml, alespoň jedna pozitivní věc, teď jenom čekám, kdo nebo co vytlačí pro změnu Ukrajinu.

Patří podle vašeho názoru Ukrajina do Evropské unie a do NATO?

Já se domnívám, že ano, ale rozhodně ne v tuto chvíli. Já věřím, že pozitivem téhle tragické situace může být nakonec to, že Ukrajinci sami se utvrdí ve své vlastní identitě, protože Ukrajina není jednotný celek a například o jejím rozdělení na západní a východní část se mluvilo už před dvaceti lety. A dá se říci, že i ona západní část je tou nejvýchodnější výspou Evropy.

Podcenil Západ Rusko a varovné indicie z posledních let? Bylo to do určité míry způsobeno i ekologickými plány Německa, které v podstatě ovládá evropskou ekonomiku?

Já si myslím, že ano a že ty důvody byly ale skutečně ryze pragmatické a mám na mysli zejména tu německou energetickou politiku se zaměřením především na ruský plyn. Němci už se evidentně těšili na vysoce nadstandardní vztahy s Ruskem, těšili se i na to, že budou od Rusů dostávat levnější plyn a ten pak budou na burze dále se ziskem prodávat.

To je tedy pro Němce taky dosti jasný vzkaz a korektivum, to, co se děje nyní. Také sám vidíte, že ve své politice k Rusku nakonec otočili, ale vlastně až jako poslední z evropských zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

4:39 Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

Vzpoura vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie, jdoucí napříč společen…