Vazalové, ne státníci. Unie jako nový Sovětský svaz, varuje Zálom

13.04.2022 10:02 | Rozhovor

„Kdyby Evropská unie nemířila stále jistěji k nějaké formě totality, nemusela by nás vnitřní politika Maďarska nějak dalece zajímat. Dokud to tak ale bude, je velmi důležité, aby tu eurounijní jednotu proti demokracii a proti myšlence národních států někdo narušoval,“ je přesvědčený místopředseda Svobodných a zastupitel města Beroun Luboš Zálom. Podle jeho slov je dobře, že jsou v Evropě stále země jako je právě Maďarsko a částečně i Polsko, bez jejichž hrdého přístupu by přeměna Evropské unie v nový Sovětský svaz byla mnohem rychlejší. „Obávám se, že současná vláda dělá vše pro to, aby se Babiš dříve či později zase vrátil do sedla,“ bere si na mušku současnou vládu Luboš Zálom.

Vazalové, ne státníci. Unie jako nový Sovětský svaz, varuje Zálom
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

Přestože předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová přála Maďarům, aby se zbavili Viktora Orbána stejně, jako Češi Andreje Babiše, vše dopadlo jinak a Orbán svou funkci nejenže obhájil, ale naopak upevnil. O čem to podle vás svědčí?

Tak za prvé je nutné si uvědomit, že Češi se žádného Andreje Babiše nezbavili. Že Babiš skončil v opozici neznamená z dlouhodobého hlediska zatím vůbec nic. A obávám se, že současná vláda dělá vše pro to, aby se Babiš dříve či později zase vrátil do sedla. Proč Viktor Orbán obhájil a dokonce posílil svoji pozici? Pokud vyhraje opakovaně demokratické volby a dokonce posiluje, znamená to jediné. Dělá pro svůj národ dobrou politiku. Nebo si národ alespoň myslí, že dělá dobrou politiku. Maďarsko je stabilní zemí, současné energetické výkyvy se mu zdá se vyhnou. Vedle toho Orbán zručně hraje na protibruselskou notu. Jestliže má velká část Maďarů oprávněný pocit, že jejich zemi Evropská unie ubližuje, Orbán pro ně ztělesňuje státníka, který nechce dovolit, aby se Maďarsku ubližovalo a aby se z Maďarska stalo jen jakési bruselské léno. I když pro mě Orbán rozhodně není prototypem ideálního politika, je nutné mu přiznat, že mezi vrcholnými politiky zemí EU je jeden z mála skutečných státníků. Na prvním místě vidí svůj stát a až teprve potom to ostatní. Neposuzuje politiku optikou nadstátních a nadnárodních závazků.

O svém vítězství mluvil Viktor Orbán tak, že jej bude vidět nejen z měsíce, ale hlavně z Bruselu. Zřejmě tak chtěl akcentovat to, že bude i nadále kritikem poměrů v Evropské unii. Je to podle vás správný vzkaz?

Kdyby Evropská unie nemířila stále jistěji k nějaké formě totality, nemusela by nás vnitřní politika Maďarska nějak dalece zajímat. Dokud to tak ale bude, je velmi důležité, aby tu eurounijní jednotu proti demokracii a proti myšlence národních států někdo narušoval. Shodou různých okolností je to právě Orbánovo Maďarsko a do jisté míry Polsko. Bez hrdého přístupu těchto zemí by přeměna Evropské unie v nový Sovětský svaz byla mnohem rychlejší. Znovu opakuji, že Orbán pro mě není ideální politik. Rozhodně to není zastánce svobody, volného trhu, není to zastánce kapitalismu, i když v 90. letech jím možná byl. Ale to je věc Maďarů, zda chtějí mít za premiéra autoritáře nebo zda si dokáží ve své politickém prostředí najít někoho jiného, kdo by byl zároveň zastáncem svobody a zároveň nepoklonkoval Evropské unii. Někoho, jako byl dejme tomu u nás Václav Klaus. Ale jak říkám, to je věc Maďarů. Jako euroskeptik říkám, buďme rádi za Orbána.

Na druhou stranu mezi českými vládními představiteli nezavládlo velké nadšení z vítězství Viktora Orbána. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ani předseda Senátu Miloš Vystrčil se ke gratulacím příliš neměli. Očekáváte tedy zhoršení našich vztahů s Maďarskem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura se neudržel: Hodinu a 20 minut jsme čekali, než se Rakušan uráčí přijít do práce

14:12 Okamura se neudržel: Hodinu a 20 minut jsme čekali, než se Rakušan uráčí přijít do práce

Fialova vláda prosadila přijetí tzv. migračního paktu EU a teď navrhuje kosmetické změny, tedy že po…